نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: ماژول مبدل و رگولاتور دی سی به دی سی

Junior Member

Lightbulb ماژول مبدل و رگولاتور دی سی به دی سی

سلام
    من درباره "ماژول مبدل و رگولاتور دی سی به دی سی ، منبع تغذیه قابل تنظیم 3 آمپر - 1.25 تا 35 ولت" توی سایت فروش یه سوال پرسیدم و اوپراتور جواب داد که این سوال مربوط به انجمن هست.
    سوال من اینه:

اگر به این ماژول ورودی 12 ولت 1 آمپر بدیم و خروجی رو روی 2.4 ولت تنظیم کنیم، امپر خروجی بیشتر خواهد شد؟ یعنی رابطه توان (w= v*i)رو رعایت میکنه؟
    البته اگر مقداری تلفات داشته باشه قابل قبوله ولی باید مشخص بشه چقدره.
    ممنون

مسئله من مربوط به راه اندازی 2 استپر موتور به همراه برد آردوینو هست. استپرها همونطور که توی سایت نوشته شده 2.4 ولت و 1.65 آمپر هستند. خب طبق رابطه بالا توان مصرفی اونها برابر
    3.96=1.65*2.4=w= v*i
    خواهد بود.
    خب در این شرایط من باید از آدابتور 9 یا 12 ولت استفاده کنم تا اول برد آردوینو تغذیه بشه و میخوام برای استپ موتورها از این ماژول استفاده کنم. بنابراین وقتی مصرف هر موتور 4 وات هست چرا من باید از آدابتور 12 ولت 3 آمپر استفاده کنم که میتونه 36 وات رو تامین کنه.
    سوال من اینه که این ماژول میتونه آمپر رو بالا ببره؟

مدیر گروه
    خب نکته اول اینه که برای آردوینو ترجیحا سراغ 12 ولت نرید چون در طولانی مدت آسیب میزنه

بنابراین شدیم 9 ولت

حالا باید منبعمون طوری باشه که هم به آردوینو پاور بده هم به استپر ها
    اگر قرار باشه هر دو استپر با هم کار کنن بنابراین با در نظر گرفتن بدترین شرایط که موتورها تو زور بیفتن حدود 4 آمپر جریان فقط خود اونها احتیاج دارن که رگولاتور روی ماژول نمی کشه این جریان رو !
    بنابراین به نظر من بهتره بردی سراغ رگولاتورهایی که حدود 6 امپر رو بتونن تحمل کنن و حتی در بهترین حالت شما بتونید آمپر خروجی رو هم کنترل کنید.

Junior Member
    خب با این حساب من مبدل 3 آمپر رو با مبدل 5 آمپر موجود در سایت عوض می کنم
    اما مسئله دیگه انتخاب آدابتوره که باید 9 ولت انتخاب بشه اما آدابتور 9 ولت بیشتر از 2 آمپر پیدا نمیشه و برمیگردیم به سوال اول که آیا این مبدل ها میتونن با کاهش ولتاژ، جریان رو افزایش بدن یا نه؟

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط ََAli نمایش پست ها
    خب با این حساب من مبدل 3 آمپر رو با مبدل 5 آمپر موجود در سایت عوض می کنم
    اما مسئله دیگه انتخاب آدابتوره که باید 9 ولت انتخاب بشه اما آدابتور 9 ولت بیشتر از 2 آمپر پیدا نمیشه و برمیگردیم به سوال اول که آیا این مبدل ها میتونن با کاهش ولتاژ، جریان رو افزایش بدن یا نه؟

ببینید این که میگن 5 آمپر خود رگولاتور هم ممکنه دقیق 5 آمپر رو نتونه تحمل کنه با سیم پیچ و مدارهای جبرانی میان تقویت جریان رو انجام میدن . بنابراین این 5 آمپر که نوشته جریان نامیشه و نمی تونین طولانی مدت بیشتر ازش بکشین .
    این رو من روی رگولاتور ams1117 تست کردم که شاید بشه جریان رو ببرم بالا و متاسفانه سوخت !

در واقع توی رابطه توانی که شما نوشتید یه جورایی توی این رگولاتورا بازی سره ولتاژه

Junior Member
    با تشکر از راهنمایی شما

اما یک نکته دیگه هم وجود داره
    ولتاژ کاری استپ موتورها 2.4 ولت هست اما ولتاژکاری درایورها مثلا درایور استپر موتور drv8825 برابر 8.2 تا 45 ولته. حالا سوال اینه که این درایور چطور روی استپ موتور کارگذاشته میشه؟
    البته توی توضیحات و توی همین انجمن نوشته شده که این درایور دارای رگولاتور داخلی هست. یعنی منظور اینه که میشه همون ولتاژ 9 ولت رو بهش داد و 2.4 ولت تحویل گرفت؟
    اگر اینطور هست نحوه تنظیم این ولتاژ به چه صورته؟ چون توی نمونه های کدنویسی هیچ اشاره ای به ولتاژ نشده پس باید با اون پیچ تنظیم روی برد درایور باشه. من این موضوع رو سرچ کردم اما به نتیجه ای نرسیدم و متوجه نشدم که با مولتی متر چه چیزی رو اندازه گیری میکنن و کاربرد این پیچ نمظیم روی برد درایور چیه؟

مدیر گروه
    با تشکر از راهنمایی شما

اما یک نکته دیگه هم وجود داره
    ولتاژ کاری استپ موتورها 2.4 ولت هست اما ولتاژکاری درایورها مثلا درایور استپر موتور drv8825 برابر 8.2 تا 45 ولته. حالا سوال اینه که این درایور چطور روی استپ موتور کارگذاشته میشه؟
    البته توی توضیحات و توی همین انجمن نوشته شده که این درایور دارای رگولاتور داخلی هست. یعنی منظور اینه که میشه همون ولتاژ 9 ولت رو بهش داد و 2.4 ولت تحویل گرفت؟
    اگر اینطور هست نحوه تنظیم این ولتاژ به چه صورته؟ چون توی نمونه های کدنویسی هیچ اشاره ای به ولتاژ نشده پس باید با اون پیچ تنظیم روی برد درایور باشه. من این موضوع رو سرچ کردم اما به نتیجه ای نرسیدم و متوجه نشدم که با مولتی متر چه چیزی رو اندازه گیری میکنن و کاربرد این پیچ نمظیم روی برد درایور چیه؟
    در مورد پیچ تنظیم روی درایور این لینک رو مطالعه بفرمایید:
    DRV8825 Adjust Stepper Current - my home fab

Junior Member
    خب منم همین صفحه رو خوندم.
    در حقیقت همشون همینو میگن که این پیچ برای تنظیم جریانه به این صورت که جریان برابر ولتاژ رفرنس ضربدر 2 هست. و خودشم مثال زده که اگر جریان شما 1.4 آمپره باید ولتاژ رفرنس رو حدود 0.7 تنظیم کنید.
    "That means, if the DRV8825 shall drive the stepper motor with e.g. 1.4A the reference voltage has to be adjusted to 0.7V."
    خب این چه ربطی به ولتاژ ورودی استپ موتور داره؟
    برای درایور A4988 هم همین رو گفته.
    من نگرانم که همینجوری ببندم و به استپ موتورها آسیب بزنم. اما موضوعی که جدیدا متوجه شدم اینه که مثلا اون شیلدهای cnc که تو سایت شما هست بدون هیچ رگولاتوری به استپ موتور وصل میشه و ورودیش هم 12 تا 36 ولته و من به این فکرم که شاید تمام نگرانی هام بی دلیل باشه.
    دستگاهی که ما میسازیم خیلی شبیه پرینترسه بعدی یا cnc هست اما2 تفاوت مهم باعث میشه که نتونیم از شیلد cnc استفاده کنیم. یکی اینکه تعداد ورودی آنالوگ بیشتراز6تا هست و نمیشه از یونو استفاده کرد حتما باید مگا باشه که روی این شیلدها نمیخوره و دوم اینکه این شیلدها جای 4 تا درایور داره ولی ما فقط 2 تا استپ موتور داریم و بی دلیل دستگاه بزرگ میشه

مدیر گروه
    خب منم همین صفحه رو خوندم.
    در حقیقت همشون همینو میگن که این پیچ برای تنظیم جریانه به این صورت که جریان برابر ولتاژ رفرنس ضربدر 2 هست. و خودشم مثال زده که اگر جریان شما 1.4 آمپره باید ولتاژ رفرنس رو حدود 0.7 تنظیم کنید.
    "That means, if the DRV8825 shall drive the stepper motor with e.g. 1.4A the reference voltage has to be adjusted to 0.7V."
    خب این چه ربطی به ولتاژ ورودی استپ موتور داره؟
    برای درایور A4988 هم همین رو گفته.
    من نگرانم که همینجوری ببندم و به استپ موتورها آسیب بزنم. اما موضوعی که جدیدا متوجه شدم اینه که مثلا اون شیلدهای cnc که تو سایت شما هست بدون هیچ رگولاتوری به استپ موتور وصل میشه و ورودیش هم 12 تا 36 ولته و من به این فکرم که شاید تمام نگرانی هام بی دلیل باشه.
    دستگاهی که ما میسازیم خیلی شبیه پرینترسه بعدی یا cnc هست اما2 تفاوت مهم باعث میشه که نتونیم از شیلد cnc استفاده کنیم. یکی اینکه تعداد ورودی آنالوگ بیشتراز6تا هست و نمیشه از یونو استفاده کرد حتما باید مگا باشه که روی این شیلدها نمیخوره و دوم اینکه این شیلدها جای 4 تا درایور داره ولی ما فقط 2 تا استپ موتور داریم و بی دلیل دستگاه بزرگ میشه

میشه یگید دقیق از کدوم موتورها می خواید استفاده کنید ؟
    تا برای اون موتور خاص مدار درایور پیشنهاد بدیم

Junior Member
    42bygh403

که البته در حال حاظر موجود ندارید و سبد خرید ما هم لنگ همینه
    البته چون گشتاور 3.5 مقداری کمه چند تا پولی و تسمه هم سفارش دادم که نسبتش حرکتش رو کم کنم تا قدرتش بیشتر بشه

مدیر گروه
    42bygh403

که البته در حال حاظر موجود ندارید و سبد خرید ما هم لنگ همینه
    البته چون گشتاور 3.5 مقداری کمه چند تا پولی و تسمه هم سفارش دادم که نسبتش حرکتش رو کم کنم تا قدرتش بیشتر بشه

من تخصصم پرینتر و این داستانا نیست ولی طبق تحقیقاتی که انجام دادم مدل drv8825 بهترنی داریور برای این موتورهاست به دلیل محدوده ولتاژو توانش

کلمات کلیدی این موضوع