صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
Like Tree1 لایک

موضوع: تفاوت بین خازن ها

Member

Question تفاوت بین خازن ها

با عرض سلام و خسته نباشید.
    یه سوال: تفاوت خازن الکترولیتی و سرامیکی در عمل چیه؟؟
    چرا تو بعضی از آموزش ها گفته از خازن الکترولیتی استفاده کنید تو بعضی گفته سرامیکی؟ منظورم بین زمین و تغذیه ی میکروکنتلره.

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط poggije نمایش پست ها
    منظورم بین زمین و تغذیه ی میکروکنتلره.
    با سلام
    تو خازنهای الکترولیتی قطبیت مهمه(یعنی اینکه مثبت به کجا وصل بشه و منفی به کجا) ولی در خازنهای سرامیکی ترتیب مثبت و منفی پایه ها اهمیتی نداره.
    لایک کردن

Member
    ممنونم جناب. ولی سوالم چیز دیگه ای بود.

مدیر گروه
    لینک زیر رو مطالعه کنید
    یه کتاب معرفی کرده:
    خازن چیست و کاربرد و انواع آن کدامند

Member
    فک کنم نتونستم سوالم رو درست بیان کنم.
    میدونم خازن چیه. میدونم تفاوت الکترولیت و سرامیکی در قسمت پایه ها چیه.
    سوال من اینکه تو چه مواردی از خازن الکترولیت استفاده میکنن و تو چه مواردی از خازن سرامیکی؟؟
    چرا تو بعضی از شماتیک ها گفته از خازن با الکترولیت استفاده کنین و تو بعضی گفته خازن سرامیکی. یعنی تو بعضی شماتیک ها در موقع استفاده از خازن از پرانتز و خط صاف (الکترولیت) استفاده شده و تو بعضی ها از دو خط صاف (سرامیکی).؟؟؟

در مورد تفاوتشون همینقدر میدونم که خازن سرامیکی میتونه حرارت زیادی رو تحمل کنه.
    ولی واسه نویز گیری بین پایه ی مثبت و منفی میکروکنترلر که با 5 ولت کار میکنه فک نمیکنم حرارتی تولید بشه.

در حالی که تو دوتا شماتیکی که من دیدم هر دو از یک مقدار خازن ولی با نوع متفاوت استفاده کرده بودن. در حالی که کاری که هر دو میخواستن انجام بدن یکی بود.

دیگه خازن چیست رو که میشه با یه سرچ ساده پیدا کرد.

اینم مثل همون جریان استفاده از دیوده که یه سوالی پرسیده بودم در این مورد که خب جریان الکتریک ذاتا از مثبت به منفیه. چرا باید دیود استفاده کنیم.
    مگه جریان بعضی موقع ها برعکس میشه؟؟

یا تو چه شرایطی باید بخوایم وقتی از ولتاژ فلان بیشتر شد از خودش عبور بده که بخوایم از زنر استفاده کنیم.

متاسفانه فک کنم خانم اسماعیل زاده نشد که جواب بدن. وگرنه به ایشون پیغام فرستاده بودم (چون سوالم خیلی مبتدی بود)

مدیر گروه
    سوال من اینکه تو چه مواردی از خازن الکترولیت استفاده میکنن و تو چه مواردی از خازن سرامیکی؟؟
    چرا تو بعضی از شماتیک ها گفته از خازن با الکترولیت استفاده کنین و تو بعضی گفته خازن سرامیکی. یعنی تو بعضی شماتیک ها در موقع استفاده از خازن از پرانتز و خط صاف (الکترولیت) استفاده شده و تو بعضی ها از دو خط صاف (سرامیکی).؟؟؟

ولی واسه نویز گیری بین پایه ی مثبت و منفی میکروکنترلر که با 5 ولت کار میکنه فک نمیکنم حرارتی تولید بشه.

در حالی که تو دوتا شماتیکی که من دیدم هر دو از یک مقدار خازن ولی با نوع متفاوت استفاده کرده بودن. در حالی که کاری که هر دو میخواستن انجام بدن یکی بود.

اینم مثل همون جریان استفاده از دیوده که یه سوالی پرسیده بودم در این مورد که خب جریان الکتریک ذاتا از مثبت به منفیه. چرا باید دیود استفاده کنیم.

یا تو چه شرایطی باید بخوایم وقتی از ولتاژ فلان بیشتر شد از خودش عبور بده که بخوایم از زنر استفاده کنیم.

متاسفانه فک کنم خانم اسماعیل زاده نشد که جواب بدن. وگرنه به ایشون پیغام فرستاده بودم (چون سوالم خیلی مبتدی بود)
    در مورد دیود دو تا داستان متفاوت داره یه جاهایی برای محافظت استفاده میشه
    مثلا تور ورودی بعضی از ماژول هل ممکنه دیود ببینی این برای اینه که اگه کاربر ولتاژ رو برعکس زد ماژول نسوزه در واقع مسیر رو می بنده

از دیود یه جاهایی برای ولتاژ سازی استفاده می کنن . چه دیودهای معمولی که 0.7 هستن چه دیودهای زنر که سطح ولتاژ متفاوتی دارن

یه مثال ساده برات برنم من یه ماژول داشتم ولتاژش 4.2 بود . مجبور بودم سر راه 5 که دیود و خازن بزارم که به این حدود 4.2 برسم .

مدیر گروه

اما در مورد خازن
    تکنولوژی ساخت این دو تا خازن کاملا با هم متفاوته

خازن های سرامیکی رو اغلب تو مدارهای رادیویی استفاده می کنن چرا که ظرفیتشون میتونه حداکثر 1 میکروفاراد باشه ( با وجود سایز کوچک ) و در نتیجه فرکانسی در حدود 100مگ دارن .

در مورد خازن های الکترولیتی منظورت تانتال هست یا این المینیومیا؟

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها
    اما در مورد خازن
    تکنولوژی ساخت این دو تا خازن کاملا با هم متفاوته

خازن های سرامیکی رو اغلب تو مدارهای رادیویی استفاده می کنن چرا که ظرفیتشون میتونه حداکثر 1 میکروفاراد باشه ( با وجود سایز کوچک ) و در نتیجه فرکانسی در حدود 100مگ دارن .

در مورد خازن های الکترولیتی منظورت تانتال هست یا این المینیومیا؟

همین خازن های الکترولیتی موجود در بازار. همون هایی که استوانه ایه.

مدیر گروه
    همین خازن های الکترولیتی موجود در بازار. همون هایی که استوانه ایه.

به این مدل خازن های الکترولیتی میگن آلومینیومی ( یه مل دیگه هم هست از نوع لیتیومی که بهش میگن تانتال )
    این خازنا تکنولوژی ساختشون یه طوری هست که باهاشون میشه ظرفیت های بالا در حد میکروفاراد ساخت . در کنار این ویژه گی این خازنا پلاریته دار میشن که پلاریتشونم روی بدنشون معلومه

این خازنا پلاریته رو برعکس بزنی (در شرایطی ) باعث ترکیدن میشه و موارد داخلش تخلیه میشه

Member
    سلام برادر عزیز

بخش نخست پاسخ :

تمام دی الکتریک هایی که استفاده میشن(مث سرامیک ، میکا و ...) ، یه سری ویژگی ها دارن که بسته به کاربرد استفاده میشن :

1) ثابت دی الکتریک : هرچی بیشتر باشه میتونیم ظرفیت بیشتری داشته باشیم تو حجم کم. مث خازن های الکترولیت که دی الکتریکشون بیشترین ثابت دی الکتریک رو تو بحث خازنای معمولی داره. اگه خازن با ظرفیت بالا نیاز نباشه ازش استفاده نمیکنیم

2)ماگزیمم ولتاژ معکوس/ ماگزیمم ولتاژ در شبکه دی الکتریک / ماگزیمم شوک ولتاژ: مشخصه ازش. ولتاژ قابل تحمل. اگر بخوایم برفرض تو ولتاژهای چندهزار ولت استفاده کنیم یا ولتاژهای چند ولت، دی الکتریک های متفاوتی استفاده میکنیم.

3) تحمل گرما ! : دی الکتریک های مختلف تحمل گرمای متفاوتی دارن برای کاربردهای متفاوت.

پس تنها ملاک ها برای انتخاب اینا هستن. مثلا طراح مدار شما میدونسته که اون قسمت

نکته : فرکانس : فرکانس برای خازن به ظرفیتش فقط ربط داره و تا "حدود کمتری" به جنس دی الکتریک (برعکس نیمه هادی ها که فرکانس به ساختارشون خیلی بستگی داره). پس فرکانس کاری خازن ، ملاکی برای انتخب جنس دی الکتریکش نیست. ( به نکته ی 2 توجه کنید)

راکتانس (مقاومت خازن در مقابل جریان متناوب) هم به ظرفیت بستگی داره و نه به دی الکتریکش.

نکته 2 : در تمام صحبت ها همیشه استثنا وجود داره. برای مورد ما میشه مدارهای با فرکانس خیلی بالا و اینجور چیزا. پس در حرف منم استثنا قطعا هست. ولی در الکترونیک عادی/تجاری ای که ما کار میکنیم بحث درسته.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین