صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
Like Tree2 لایک

موضوع: کمک برای پردازش تصویر به کمک مدار های الکترونیکی

Junior Member

کمک برای پردازش تصویر به کمک مدار های الکترونیکی

سلام دوستان
    من یک مشکل داشتم و اگر کسی بتواند راهنمایی بفرماید خیلی ممنون میشوم از ایشان.

من یک کد پردازش تصویر دارم و می خواهم آن را روی یک قطعه الکترونیکی بریزم و با یک دوربین عکس بگیرم و سپس پردازشی روی آن صورت بگیرد و سپس روی یک lcd و یا هر چیز دیگری بتوان نتیجه پردازش تصویر که دو یا سه عدد هست را به عنوان خروجی دریافت کنم.
    این پردازش ها باید روی همان سیستم انجام شود و کامپیوتری در کار نیست برای انجام عمل پردازش تصویر.
    حالا از چه سخت افزاری برای اینکار باید استفاده کنم را نمیدانم.
    دوستانی بمن سیستم سخت افزاری برد رسپبری پای 3 را معرفی کردند ولی خود هم درست نمی دانستند که آیا بکارم می آید یا خیر.
    حال، آیا این برد کارایی لازم را دارد یا خیر؟
    سیستم یا برد یا ریز پردازنده و ... که بتوان با آن عملیلت پردازش تصویر انجام داد موجود هست یا خیر؟
    حتی اگر بتوانم سیستمی را پیدا کنم که با تبدیل کد پردازش تصویر به آن بتوانم این کار را انجام دهم ممنون میشوم.

Member
    هر الگوریتم رو با هر نوع پردازشگری میشه انجام داد. ابتدا باید بررسی کنید حدود کارتون چقدره :

مثلا بررسی تصویر سیاه و سفید با رزولوشن خیلی کم رو میشه با میکروکنترلرهای 8 بیتی اتمگا هم انجام داد

ولی مثلا بررسی فیلم اچ دی قطعا پگردازشگر و رم خیلی زیادی میخواد. در حد آرم m4 و اینا.

اگر هزینه براتون فاکتور مهمیه، سعی کنید فورا سراغ رسپبری پای نرید.

Junior Member
    سلام
    از لطف شما بابت راهنمایی متشکر هستم
    من میخواهم یک عمل پزدازش تصویر رنگی انجام بدهم و دقت برای من مهم هست. کدی هم که آماده کرده ام برای این کار با متلب نوشته شده است.
    همچنین رزولوشن عکس هم هر چه بهتر باشه بهتر هست. ولی نیازی نیست حتما اچ دی باشد. و اگر در انتخاب دوربین کمک بفرمایید هم ممنون میشوم.
    در اصل باید با زدن یک کلیک یا دکمه یا ... توسط دوربین یک عکس رنگی گرفته شود و سپس عکس توسط سیستم پردازش شده و عمل پردازش تصویر روی آن صورت بگیرد.
    و نهایتا خروجی مطلوب را که چند عدد می تواند باشد روی یک lcd نمایش بدهد. چون که کامپیوتری در کار نیست نمیخواهم مشکل پردازشی داشته باشم.

حال اگر برای شما مقدور باشد و راهنمایی بفرمایید من باید از چه سخت افزاری برای این عمل استفاده کنم ممنون میشوم. همچنین برای تبدیل کد به زبان آن سخت افزار باید از چه نرم افزاری استفاده کنم.

اگر هم قرار باشد از سیستم رسپبری پای برم باید از چه تجهیراتی در کنار اون استفاده کنم. و برای تبدیل کد متلب به زبان اون باید چه کنم.

باز هم از راهنمایی های شما دوستان متشکرم.

Member
    رسپبری پای دقیقا یه رایانه کوچوله. یعنی روش سیستم عامل نصب میشه، کیبرد و موس بهش وصل میشه و ...
    بهتر بگم توانش اندازه یه گوشی تلفن همراه 300 تومنیه (رسپبری مدل های مختلفی داره ولی قدرت بیشتری از یه تلفن همراه 300 تومنی ندارن. معمولا بردای توسعه بزرگ همه اینجورن). این بردا (به همراه کوبی برد و بیگل بون)، قوی ترین بردای موجود در بازار هستن.
    معمولا برد های رسپبری پای به این خاطر معروف هستن، که مهندسان نرم افزار و کسانی که علاقه کمتری به پریدن در سخت افزار دارن خیلی راحت تر باهاش راه میفتن. یعنی برفرض بجای اینکه ما زحمت بکشیم یه برنامه ماشین حساب بر اساس میکروکنترلر درست کنیم و بریزیم رو میکروکنترلر، یه برنامه ماشین حساب تو لینوکس (یا ویندوز) درست میکنیم و بعد میریزیم رو رسپبری پای. ماشین حساب اولیو فقط مهندسین نرم افزاری که تجربه سخت افزاری دارن ، و مهندسین سخت افزار انجام میدن. ولی دومی رو هرکسی که تو ویندوز بلد باشه ماشین حساب بسازه انجام میدن. که مشخصه تعداد دسته دوم خیلی بیشتر از دسته اوله. واسه همین رسپبری پای اینقدر کاربردی و معروفه. ولی لزوما بصرفه ترین و بهترین روش انجام کار نیست.

برای نوشتن کدتون، راهی ندارین جز اینکه کدتون رو به زبان C و برای پردازنده های 32 بیتی مبتنی بر ARM بنویسید.

شرکت های NXP ، STM , Atmel , Cypress و ... میکروکنترلرهایی بر پایه ARM میسازن. علاوه بر اینکه خود چیپ رو میفروشن (با قیمت هایی از 5 تومن تا 35 هزار تومن)، بردهایی هم مبتنی بر اینها میسازن که مثلا مدار اولیه برای راه اندازی اینا رو داره. یعنی روی برد سوار شدن، سوکت هایی برای اتصال نمایشگر، تغذیه، ورودی خروجی های متفاوت، دوربین ، پروگرامر و ... رو قرار دادن تا کار شما راحت باشه. اگه نه خودتون باید بسازید که کار دقیق و زمان بریه و خیلی قطعات رو خودتون باید خریداری کنید و اندازه بردتون بخاطر امکانات محدود ساخت، 3 برابر اندازه اون بردا میشه.
    شما چند راه دارید :

1) از برد های آماده، به همراه LCD سر خود استفاده کنید . اینا هزینه شون زیاده. چون رو خودشون نمایشگر و اینا دارن و چون معمولا ساخت شرکت اصلی هستن و کپی چینی نیستن، بشدت گرونن.

2) برد خالی، بدون نمایشگر. یه برد مبتنی بر آرم از 14 تومن شرو میشه (چندان برای کار شما قوی نیست) و تا 400 تومن پیش میره. چیزی که احتمالا شما نیاز دارید 70 تومن یا 80 تومن هست (برد های مبتنی بر پردازنده های STM ، با نام نوکلئو، یا دیسکاوری) .
    این پیشنهاد منه، چون شما میتونید هر نمایشگری با توجه به کارتون بهش وصل کنید و از طرفی قیمت بسیار منصفانه ای دارن.

این برد رو در فروشگاه ببینید :
    برد توسعه STM32F4-Discovery با قابلیت اتصال اسپیکر. نسخه(STM32F407)

من نمیدونم حدود کار شما کمتر از این هست یا نه، ولی این برد بخوبی برای پردازش تصویر تکی کافیه. کدتون رو در محیط های مختلفی مث keil و cosmic برای stm میتونید بنویسید.
    توجه کنید که پیش از خرید، مطمئن بشید. مدل دوربینتون رو انتخاب کنید و تو سایتها از جمله خود سایت stm مقاله هایی که گذاشته ر وبخونید تا بتونید وصلش کنید. کار شما کار سطح بالاییه و بدیهیه که راه حل آماده ش به این راحتی نیست.

اگر همچنان پریدن به دنیای سخت افزار براتون مشکله و وقت ندارین، و از طرفی با هزینه مشکلی ندارین، براحتی میتونید از همون رسپبری پای استفاده کنید. نمونه های کاری که شما میخواید انجام بدید هم برای رسپبری تو اینترنت ریخته.
    ویرایش توسط Tiranoid : 08-28-2016 در ساعت 06:12 PM

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط hajali22221111 نمایش پست ها
    سلام
    از لطف شما بابت راهنمایی متشکر هستم
    من میخواهم یک عمل پزدازش تصویر رنگی انجام بدهم و دقت برای من مهم هست. کدی هم که آماده کرده ام برای این کار با متلب نوشته شده است.
    همچنین رزولوشن عکس هم هر چه بهتر باشه بهتر هست. ولی نیازی نیست حتما اچ دی باشد. و اگر در انتخاب دوربین کمک بفرمایید هم ممنون میشوم.
    در اصل باید با زدن یک کلیک یا دکمه یا ... توسط دوربین یک عکس رنگی گرفته شود و سپس عکس توسط سیستم پردازش شده و عمل پردازش تصویر روی آن صورت بگیرد.
    و نهایتا خروجی مطلوب را که چند عدد می تواند باشد روی یک lcd نمایش بدهد. چون که کامپیوتری در کار نیست نمیخواهم مشکل پردازشی داشته باشم.

حال اگر برای شما مقدور باشد و راهنمایی بفرمایید من باید از چه سخت افزاری برای این عمل استفاده کنم ممنون میشوم. همچنین برای تبدیل کد به زبان آن سخت افزار باید از چه نرم افزاری استفاده کنم.

اگر هم قرار باشد از سیستم رسپبری پای برم باید از چه تجهیراتی در کنار اون استفاده کنم. و برای تبدیل کد متلب به زبان اون باید چه کنم.

باز هم از راهنمایی های شما دوستان متشکرم.
    به نظر من انتخاب بردهای رسپبری انتخاب بهتریه
    چرا که دقیقا یه سوکت اتصال دوربین داره که خیلی راحت بهش وصل میشه و شما این قدرت انتخاب رو دارید که مدل های مختلف دوربین از دوربین های 5مگاپیکسل تا 8 مگاپیکسل تا دوربین های دید در شب قوی رو بهش وصل کنید.
    متاسفانه ram این بردها اونقدرها نیست که بتونید روشون متلب نصب کنید وجوابگو باشن به همین خاطر ناگزیرید که کدتون رو تبدیل کنید.

یه دوربین هایی مثل این:
    ماژول دوربین رسپبری پای (5MP, 1080p, v1.3)

ماژول دوربین 5 مگا پیکسل دید در شب OV5647 مناسب برای برد رسپبری پای

ماژول دوربین 5 مگا پیکسل دید در شب OV5647 مجهز به تابشگر مادون قرمز مناسب برای برد رسپبری پای

در مورد پردازش تصویر همونطور که دوستمون گفتن اطلاعات خیلی زیادی با رسپبری هست.

Junior Member
    سلام به اساتید گرامی
    من میخوام یک تصویری که از تابش نور یک چراغ که از یک عدسی 15 سانتی عبور میکنه و به یک صفجه سفید 30 در 20 سانتیمتری می تابه بردارم و ببینم در کجای صفحه و چه مقدار نور هست و بعد تصویری از اون دیتا را در یک گوشی نشان بدم.
    لازم به ذکر است که نور تابیده شده به صفحه به بعضی نقاط خیلی کمتر(حداقل) و بعضی نقاط خیلی بیشتر (حداکثر)است.
    لطفا مرا راهنمایی کنید تا با آردوینو و ماژولهای موجود در بازار اینکار را انجام دهم.
    ویرایش توسط hamed953 : 10-06-2020 در ساعت 07:26 AM

Junior Member

درخواست کمک و راهنمایی در خصوص بررسی نور چراغ

سلام به اساتید گرامی
    من میخوام یک تصویری که از تابش نور یک چراغ که از یک عدسی 15 سانتی عبور میکنه و به یک صفجه سفید 30 در 20 سانتیمتری بردارم و ببینم در کجای صفحه و چه مقدار نور هست و بعد تصویری از اون رو دیتا را در یک گوشی نشان بدم.
    لطفا مرا راهنمایی کنید تا با آردوینو و ماژولهای موجود در بازار اینکار را انجام دهم.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین