نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: ساخت هیتر کوچک برای فضای محدود با برق مستقیم

Junior Member

ساخت هیتر کوچک برای فضای محدود با برق مستقیم

سلام
    من میخوام از این المنت حرارتی ۵۰ وات که ۱ متری هست برای گرم کردن دوتا محلول که تو لیوان هستن استفاده کنم، نمیخوام بیشتر از دمای ۴۰-۴۵ درجه بشن.
    digikala.com/product/dkp-392758
    digikala.com/product/dkp-392758
    تو توضیحاتش نوشته ۱۲ ولت، و آداپتورهای ۱۲ ولت از ۱ آمپر تا ۴-۵ آمپر هستن. سؤالم اینه که اگر آداپتور با آمپر کمتر مثلاً ۱ انتخاب کنم گرمای کمتری نسبت به آداپتور ۴ وات روی این المنت ایجاد میکنه؟ درسته؟
    با تشکر

Member
    سلام
    اینکه با هیتر 50 وات میشه اون حجم محلول به 40-45 رسوند یا نه یه بحث ترمودینامیک هست کاری بهش نداریم
    در مورد خود هیتر . ولتاژ 12 ولت توان 50 وات از طرفی power = V* I پس اگر توان 50 وات هست چیزی حدود 4.16 امپر جریان باید تامین کنیم .
    از طرفی در مورد توان داریم power = v^2 / r که پس میشه گفت المنت شما یه مقاومت اهمی حدود 2.8 اهم هست . حالا اگر اداپتور شما این جریان نتونه تامین کنه
    قانون اهم هم که نمیشه نقض کرد پس ولتاژ اداپتورتون کم میشه یا به عبارتی از دید اداپتور overload شده و یا بعد از مدت زمانی معین میسوزه یا در بهترین حالت اگر مدار محافظ داشته باشه
    خاموش میشه
    حالا اگر میخواهید توان کمتر و در نتیجه گرمای کمتری ایجاد کنید باید ولتاژ کاریتون کم کنید مثلا بجای 12 ولت از اداپتور 9 ولت یا 5 ولت استفاده کنید
    در مورد اداپتور هم شما به 4-5 امپر محدود نمیشید منابعی دیدم که بالای 100 - 120 امپر جریان تامین میکنند