صفحه 2 از 5 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 41
Like Tree4 لایک

موضوع: چاپگر 3d با آردوینو mega 2560 و ramps 1.4

Junior Member
    دوباره سلام

در حال حاضر من 3 تا میکروسوئیچ گذاشتم و محور Z میکروسوئیچش در پایین ترین نقطه که نازل روی صفحه قرار میگیره تنظیم شده .
    مراحل کانفیگشم تا قسمت مربوط به تنظیمات میکروسوئیچ ها رفتم . اما سوالات پیش رو ....
    1) من از این بورد های میکروسوئیچ آماده از فروشگاه آفتاب رایانه تهیه کردم که بگمونم خودشون روی بوردشون عمل پول آپ یا پول دان رو انجام دادن ولی نمیدونم برای تنظیمش باید توی فریمور مارلین اونارو پول آپ کنم یا نه یا مثلا نیاز هستش اینورت بشن یا نه ! تست کردم موقع فشرده شدن سیم مشکی و آبی بهم اتصال کوتاه میشن که میشه اینطور برداشت کرد که این میکروسوئیچ ها بصورت پول آپ شده هستن و با فشرده شدن پایه مورد نظر رو به زمین وصل میکنن . اما تنظیمشو یا باید سعیو خطا پیش برم یا راهنمایی بگیرم .... اطلاعاتی در این مورد داری ؟

2) من فعلا میخوام از 3تا میکروسوئیچ استفاده کنم ، پشنهاد تو کدوم یکی از حالت های Home هستش ؟ خانه قرار دادن میکروسوئیچ ها توی محل قرارگیری نازل نزدیک هیت بد یا خانه قراردادنشون توی انتهای بازو ها ؟ منظورم از نظر دقت و کارایی هستش

3) چه زمانی نیاز به اینورت کردن فرمان میکروسوئیچ ها هستش ؟ درمورد بورد میکروسوئیچ های من لازمه ؟

باتشکر فراوان
    ویرایش توسط aliavr : 08-10-2015 در ساعت 03:49 AM

Senior Member
    ١) اگه پول اپ شدن نياز نيست پول اپ كنيد . پول اپ و اينورت چيز هاى متوافتى هستن.
    ٢) اينورت logic براى NO يا NC. بودن هست . Normally Closed در حالت عادى بسته و وقتى فشرده ميشه باز ميشه . Normally Open برعكس . اكثرا NO ميزارن اما من NC گذاشتم كه اگه سيم قطع شد ، پرينتر فكر نكنه به انتها رسيده .
    ميكروسوييچ ها ميتونن به هر صورت بكار برده شن و علت اينكه ٤ تا پايه رو بوردشون هست همينه ، كه هر شكل خواستيد بكار ببريد .
    ٢) پيشنهاد من اينه كه Home اول بازو باشه كه مثل پرينتر هاي بقيه بشه .
    ٣)همونطور كه گفتم اگه شما NC گذاشتيد inver logic felan felan felan رو بذاريد false و اگه NO گذاشتيد بزنيد true . البته من اينو يجايى خوندم و هنوز تستش نكردم .

Junior Member
    سلام

کارای تنظیم میکروسوئیچ ها انجام شدش و تست هم کردم و همه ی جهت هارو هم تنظیم کردم ، البته مارلین یکم اذیت میکرد براهمین مجبور شدم از ریپیتر استفاده کنم که بدون اذیت جواب دادش !
    هیت بد رو به منبع وصل کردم جداگانه روشن شدش و گرم هم کرد و بعدش به بورد وصلش کردم اما هرچی گشتم نتونستم متوجه بشم از کجا باید هیت بد و ترمیستورشو چک کنم ؟؟؟؟
    درایور اکسترودرم نصب کردم و جامپراشم روی یک شانزدهم تنظیم کردم اما اونم از توی برنامه نتونستم بهش فرمان گردش بدم و نمیدونم قاعدش چطوره !!!!

یعنی اصلا این قسمت هارو چطور باید تست کنم ؟
    حتما باید فایل لود کنم ؟
    دستی فرمان میدم روشن نمیشن چرا ؟

Senior Member
    اگه repetier ریختید بهتره نرم افزار کامپیوتر هم repetier host بریزید .
    من خودمم هنوز به مراحل تست نهایی نرسیدم

Junior Member
    سلام

repetier ریختم و از repetier host هم دارم استفاده می کنم برای تست چون هم جدید تره و هم قابلیت های بهتری نسبت به پرینتر ران داره و هم بنظرم پایدار تر هستش ولی مهم نیست فریمورت مارلین باشه یا ریپیتیر ، این برنامه ها باهم کار میکنن و فقط توی جزئیات قابلیت هاشون فرق دارن ولی خب مسلما بهتره که از هاست خودش استفاده بشه .

از فن خنک کننده تونستم خروجی بگیرم - خروجی هیت بد رو هم تونستم فعال کنم - هات اند هم بلاخره تونستم فعال کنم و ازش تست گرفتم و دمارو هم اندازه میگیره و توی دمای تنظیمی هم قطع میکنه .
    درحال حاظر تنها مشکلم استپ موتور اکسترودر هستش که نمیدونم چرا به هیچ وجه فرمان نمیگیره !!!!!! پیگیرش هستم ببینم داستانش چیه .
    اگه اینم راه بندازم باید ینفرو پیدا کنم عملی پرینت گرفته باشه و یسری توضیحات ازش بگیرم تا دستگاه رو بصورت عملی هم تست کنم .
    اگه توی این مواردی که بالا گفتم مشکلی داشتی خوشحال میشم کمکت کنم چون تا همینجا هم خیلی کمکم کردی :-)

سپاس

Senior Member
    با سلام
    اکسترودر اصلا نمیچرخه ؟ یا اینکه سعی میکنه بچرخه (وزوز میکنه و اینا) و مشکل مکانیکی نمیزاره بچرخه ؟ و اگه بلرزه و صدا بده اما نچرخه ، مشکل میتونه از اتصالش به درایور باشه .

Junior Member
    سیمهای استپ موتور رو جابجا زدی چکشون کن

Junior Member
    سلام
    مشکل حل شدش ، از سیمها نبودش ، مربوط به تنظیمات فریمور بودش که اشتباهی روی اکسترودر 1 تنظیم شده بود و من داشتم از درایور اکسترودر 0 استفاده می کردم .

حالا دوتا موضوع مهم وجود داره :
    1 ) تنظیم دقیق گام های محور های X , Y , Z و گام اکسترودر ( تنظیمات اکسترودرو اصلا نمیدونم گام هاش چطور باید حساب بشه ! )
    2 ) برای اینکه یه نمونه چاپ بگیرم دیگه چه چیزایی باید تنظیم بشه ؟ ( فیلامنت PLA هستش و یه نمونه طرح ساده هم لازمه اما ضخامت لایه ، سرعت چاپ ، دمای هیت بد و Hot end و .... روش انجام کار ، قلقی ، نکته ای و خلاصه هر چیزی که لازم باشه بدونم یا یه مرجعی در ایم مورد هستش ؟ )

راستی کسی میدونه چطور باید از مقادیر دمایی که هیت بد و هات اند دارن نشان میدن مطمئن بشم که درست هستن یا نه ؟
    آقا من بشدت بی تجربه هستم در این موارد و حتی یبارم از نزدیک ندیدم یه پرینتر چطور کار میکنه !!!! :-) به معنی واقع کلمه آماتــــــــــــورم
    با سپاس فراوان

Senior Member
    با سلام
    step/mm همونطور که مشخص هست ، نشون میده که برای هر میلی متر باید چند استپ انجام بشه . اینجا این محاسبات رو انجام میده ، شما فقط باید بگید پولی چند دندونه دارید و چه تسمه و موتورتون چند step/rev هست و میکرواستپ چقدره و ... اینا . و در مورد محور Z هم باید نوع پیچ رو مشخص کنید . البته اینا حدودی هست و به علت خطا هایی که در ساخت پیش میاد باید این عدد رو یذره یذره تغییر بدید .

در مورد اکسترودر هم
    اگه بدون گیربکس (direct drive) هست :
    تعداد استپ موتور برای دور کامل یا همون step/rev که معمولا 200 هست رو ، ضربدر عدد میکرواستپ (مثلا 16) میکنید ، این عدد رو خاطرتون بسپارید (مثلا ما میگیم این X)
    حالا قطر اون پولی موجود در اکسترودر رو (اسمش یادم نیست) رو ضربدر پی بکنید . مثلا اینم میگیم Y .
    حالا step/mm اکسترودر = X تقسیم بر Y
    به عبارتی :
    e step/mm = (step/rev * microstepping) / (hob effective diameter * pi)a
    در مورد گیربکس دار
    e_steps_per_mm = (motor_steps_per_rev * driver_microstep)a
    (big_gear_teeth / small_gear_teeth) / (hob_effective_diameter * pi) *

اون a هارو گذاشتم که پرانتز ها درست وایسن .
    مثلا مال من (گیربکس 10:43 داره) بطورحدودی شد
    547.4930310026
    و من نوشتم 547.5
    البته این عدد بعدا باید تغییر کنه .

Junior Member
    سلاااام

بلاخره موفق شدم اولین پرینتو از دستگاه بگیرم و باید بگم نتیجه رضایتبخش بودش

البته هنوز مشکلاتی توی تنظیم فاصله نازل از صفحه و مشکل بلند شدن قطعه از روی هیت بد رو دارم و گه گاهی اتفاق می افته اما خب جواب دادش و الان باید به این ریزه کاری های تنظیمش برسم .

برای اینکه قطعه کار از روی شیشه بلند نشه باید چیکار کرد ؟ ( تافت رو امتحان کردم ، بهتر میشه اما انگار بگیر نگیر داره گاهی )
    - کسی روش خاصی به ذهنش نمیرسه ؟ پیشنهادی ؟ راه حلی ؟

بیصبرانه منتظر جوابتون هستم

صفحه 2 از 5 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین