صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 30 از 30
Like Tree16 لایک

موضوع: راهنمایی چگونگی نمایش دور موتور کیلومتر خودرو روی اوردینو به صورت دیجیتال

Member
    اون سیگنالیکه به پشت کیلومتر در دور موتور میاد کلا به درد این کار نمیخوره ؟ یعنی مثلا نمیشه از همین سیگنال پشت دور موتور به ورودی آنالوگ اوردینو وارد کرد و در بخش خروجی پینهای دیجیتال . مبدل انجام بشه ؟

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed-pc نمایش پست ها
    اون سیگنالیکه به پشت کیلومتر در دور موتور میاد کلا به درد این کار نمیخوره ؟ یعنی مثلا نمیشه از همین سیگنال پشت دور موتور به ورودی آنالوگ اوردینو وارد کرد و در بخش خروجی پینهای دیجیتال . مبدل انجام بشه ؟
    من اطلاع دقیقی در باره بقیه سیگنالها ندارم که فرکانسشون چقدره و... چون من زیاد باهاشون کار نکردم. تا اینجا هم اگه اطلاعاتی داشتم واسه این بود که یکی از دوستان که مکانیک هست این اطلاعات رو بهم داده بود تا چیزی رو که نیاز داشت براش با آردوینو درست کنم.
    ولی اگه اطلاعات دقیقی از سنسوری یا چیزی خواستی بگو تا من بپرسم از بچه های مکانیک.
    لایک کردن

Member
    سلام مجدد
    من مدنظرم فقط اینه که بتونم دور موتور را به صورت دیجیتالی داشته باشه . فقط برای مورد خاص .
    ولتاژ سیمیکه به پشت عقربه دور موتور اومده ولتاژ باطری هستش تقریبا . و ثابت .
    حالا آیا از روی همین سیم . که به پشت عقربه دور موتور رفته میشه پالس دور موتور رو گرفت . یا باید حتما از روشی که از خروجی کوئیل هستش با مقاومت 2 مگا و 22 کیلو . اندازه گیری کرد ؟

Junior Member
    با سلام خدمت همه دوستان
    فکر میکنم همه موارد گفته شده نهایتا نتیجه جالبی نداشته باشه
    شما با یک مبدل can میتونید علاوه بر دور موتور تمام اطلاعات ماشین رو بگیرید و نمایش بدید.
    کاری که دستگاههای دیاگ انجام میدن.
    البته شرط این کار اینه که ecu خودرو مورد نظر can bus داشته باشه.
    من این کار رو با 1788 انجام دادم که تمام اطلاعات رو اعم از دور موتور، سرعت ،فشار هوا ، فشار روغن ، مقدار سوخت و خلاصه تمام اطلاعاتی که از ecu در میاد رو روی lcd نمایش میده.
    البته کار داره هنوز ولی تو این قسمت تمومه.
    انشاالله بعد از اتمام گارانتی ماشین نصبش رو ماشین رو انجام میدم و یه فیلم ازش میذارم.کار جالب و قشنگیه
    لایک کردن

Junior Member
    ممنون از این پست خوب
    ویرایش توسط magmagmary : 09-26-2016 در ساعت 05:52 AM
    لایک کردن

Member
    با سلام مجدد
    میبخشید مدتی بود فرصت نگرده بودم ولتاژگیری را انجام دهم .
    من ولتاژ ورودی به کوئل را که از پین شماره 1 ecu میاد به پشت کوئل و از همونجا هم رفته به پشت کیج دور موتور اندازه گیری کردم
    در حالت سوئیچ باز = ولتاز 12 ولت ( تقریبا ولتاژ باطری )
    در حالت موتور روشن = حدود 0.4 الی 0.7 ولت
    حالا با این وضع برای اون حالت سوئیچ باز که ولتاژ 12 داره و از اونجایی که به اوردینو نمیشه 12 مستقیم داد چی کار باید کرد
    مورد دوم اینکه در حالت موتور روشن که ولتاژ 0.4 تا 0.7 ولت میده . با این حالت چطوری میشه با اوردینو دور موتور رو شمورد ؟

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط abbasshokr نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه دوستان
    فکر میکنم همه موارد گفته شده نهایتا نتیجه جالبی نداشته باشه
    شما با یک مبدل can میتونید علاوه بر دور موتور تمام اطلاعات ماشین رو بگیرید و نمایش بدید.
    کاری که دستگاههای دیاگ انجام میدن.
    البته شرط این کار اینه که ecu خودرو مورد نظر can bus داشته باشه.
    من این کار رو با 1788 انجام دادم که تمام اطلاعات رو اعم از دور موتور، سرعت ،فشار هوا ، فشار روغن ، مقدار سوخت و خلاصه تمام اطلاعاتی که از ecu در میاد رو روی lcd نمایش میده.
    البته کار داره هنوز ولی تو این قسمت تمومه.
    انشاالله بعد از اتمام گارانتی ماشین نصبش رو ماشین رو انجام میدم و یه فیلم ازش میذارم.کار جالب و قشنگیه
    این موردی که فرمودید روی ماشین ما جواب نمیده . ( از مدلهای زیمنس قدیم و یا نیمه انژکتور بهش میگن )

Junior Member
    سلام خدمت اساتید محترم

من یک نمونه کد ساختم که برای تست از یک servo tester استفاده کردم و جواب می داد، تو این کار نیاز هست تا عرض پالس رو بشماری. با اسکوپ هم اندازه گرفتم دور موتور رو با گاز دادن عرض پالس کم میشه. البته این برنامه رو سیگنال پشت کیلومتر کار نکرد متاسفانه. ولتاژ هم همون طور که دوستان فرمودند با تقسیم مقاومتی از 12 به 5 رسوندم و مستقیم وصلش کردم به int0.

نقل قول نوشته اصلی توسط cjmj نمایش پست ها
    سلام دوست من
    من هم برای همین کار یه چیزی درست کردم که تازه امروز جواب گرفتم. البته من اطلاعات سنسور کیلومتر خودرو رو نیاز داشتم.
    البته سنسور کیلومتر ، پالس های منفی میداد(یعنی فقط منفی رو قطع و وصل میکرد) که این کار رو واسم راحت کرد.
    سوال من این هست که برای گرفتن اینتراپت از این پالس های منفی که گفتین، باید چه تغییراتی تو مدار یا برنامه بدیم؟ و این هم خودش موضوعی هست که چرا کار راحت شده برای شما؟!

Junior Member
    سلام دوستان
    این پست پست جالب بود و منم خیلی راجع به این پست مطالعه داشتم
    برای انجام این کار چندتا روش هست.
    1-روش اول اینه که بیای از سنسور دور موتور که برای اکثر ماشین ها روی میل سوپاپ هست دیتا رو بخونی.خروجی این سنسور پالس هستش مثلا اگر تو یک دقیقه 800 تا پالس داشتی دور موتور 100 هست.که برای هر ماشین این عدد متفاوت هست و هیچ استانداردی نداره.باید با یه ال سی دی کارکتری مقدار پالس رو ببینی و ببینی دور موتور چند هست که خداییش سر تا تهش دنگ و فنگه من بیخیالش شدم

2-روش دوم ارتباط مستقیم با ecu ماشین یا همون پورت دیاگ هست که تو تست های انجام دادم اول همه چیز خوب پیش میرفت ولی بعد از چند ساعت کلا ecu دیتا نمیداد و مجبور بودم ماشین رو روشن خاموش کنم تا دیتا بگیرم باز که وقتی دلیلشو پرسیدم گفتن پورت دیاگ وظیفش اینه که برای خطا یابی استفاده بشه نه 24 ساعت بهت دیتا بده خخخخ

3-اما روشش آخر که بعد از تموم شدن گارانتی ازش استفاده میکنم به نظرم کامل ترین روش هست و اگر یکبار الگوریتمش رو بفمیم و به اشتراک بذاریم همه استفاده میکنن.
    باید دیتا رو از پشت آمپر بخونیم.

قدم اول
    ببینیم دیتایی که به موتور الکتریکی که عقربه آکپر رو تکون میده میره چی هست؟یه ولتاژ متغیر با دور موتور یا یک پالس متغیر با دور موتور؟و اینکه دامنه اون ولتاژ چقدره

قدم دوم
    بیاییم برای میکرو برنامه ای بنویسیم که فرکانس پالس یا مقدار آنالوگ رو بخونه.رو ال سی دی نمایش بده.و با فشار دادن یک دکمه مقادیر رو در کارت حافظه ذخیره کنه.پس قطعات مورد نیاز میشه یدونه آردوینو یدونه ماژول کارت حافظه یدونه ال سی دی و کلید و یدونه پاور بانک برای راه اندازی آردوینو البته نکته مهم یعنی زمین مشترک بین آردوینو و ماشین فراموش نشه

تو برنامه نویسی هم باید این نکته رو رعایت کنید که سرعت اجرای برنامه بعد از فشار دادن کلید باید حداکثر باشه تا دیتای ورودیتون از دست نره
    به طور مثال نیایید بگید تا وقتی ورودی کلید 1 بود دیتا رو تو کارت حافظه ذخیره کن
    باید برنامه اینجور بنویسید که مثلا وقتی کلید 1 شد یه حلقه باز بشه و عملیات خواندن مقادیر و نوشتنش تو حافظه 50 بار مثلا تمرار بشه
    و اینکه وقتی میخای دیتا رو تو کارت حافظه ذخیره کنی دیگه چیزی رو ال سی دی نمایش ندی چون این نمایش دادن خیلی فرآیند زمان بری هست

و قدم نهایی کالیبراسیون
    من برای خودم یه جذول درست میکنم
    دور موتور رو میبرم رو 1 ثابت نگه میدارم یکبار کلید رو میزنم
    میبرم رو 2 یکبار دیگه کلید رو میزنم
    و الی آخر
    آخرش میایم تو کارت حافظه میبینم اولین باری که کلید رو زدم به من چندتا عدد برگردونده مثلا 40 و 42 میام بین این ها میانگین میگیرم تا دقت کارم بره بالا و بعدش میام میگم دور موتور 1 بود مقدار پالسم مثلا 41 بود و یع رابطه خطی بع دست میارم که با اون برنامه اصلی رو مینویسم

خب رفقا خیلی کامل دقیق روش کار رو توضیح دادم انجام به اشتراک گذاشتنش با شما
    میشد راحت از این پست بگذرم ولی بهای علم نشر اون هست.پس تنبلی نکنید و نتیجه کارتون رو به اشتراک بذارید.خیلی ممنون

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط erfan.mplus نمایش پست ها
    سلام دوستان
    این پست پست جالب بود و منم خیلی راجع به این پست مطالعه داشتم
    برای انجام این کار چندتا روش هست.
    1-روش اول اینه که بیای از سنسور دور موتور که برای اکثر ماشین ها روی میل سوپاپ هست دیتا رو بخونی.خروجی این سنسور پالس هستش مثلا اگر تو یک دقیقه 800 تا پالس داشتی دور موتور 100 هست.که برای هر ماشین این عدد متفاوت هست و هیچ استانداردی نداره.باید با یه ال سی دی کارکتری مقدار پالس رو ببینی و ببینی دور موتور چند هست که خداییش سر تا تهش دنگ و فنگه من بیخیالش شدم

2-روش دوم ارتباط مستقیم با ecu ماشین یا همون پورت دیاگ هست که تو تست های انجام دادم اول همه چیز خوب پیش میرفت ولی بعد از چند ساعت کلا ecu دیتا نمیداد و مجبور بودم ماشین رو روشن خاموش کنم تا دیتا بگیرم باز که وقتی دلیلشو پرسیدم گفتن پورت دیاگ وظیفش اینه که برای خطا یابی استفاده بشه نه 24 ساعت بهت دیتا بده خخخخ

3-اما روشش آخر که بعد از تموم شدن گارانتی ازش استفاده میکنم به نظرم کامل ترین روش هست و اگر یکبار الگوریتمش رو بفمیم و به اشتراک بذاریم همه استفاده میکنن.
    باید دیتا رو از پشت آمپر بخونیم.
    سلام
    یه موردی که وجود داره این هست که دسته سیم پشت آمپر تو ماشین های جدید یا شاید بشه گفت اون دسته که abs دارند دیگه مثله سابق نیست و دیجیتال هست بنابراین نمیشه از اونجا تعداد پالس رو بشمری و باید به نوعی با ecu ارتباط برقرار کنی دو تا سیم هم اومده که دیتاهایی مثل سرعت، دور موتور و ... توش هست.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123