صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 30
Like Tree16 لایک

موضوع: راهنمایی چگونگی نمایش دور موتور کیلومتر خودرو روی اوردینو به صورت دیجیتال

Member

راهنمایی چگونگی نمایش دور موتور کیلومتر خودرو روی اوردینو به صورت دیجیتال

سلام
    میخوام ببینم چطوری میتونم دور موتور یا همون rpm ماشین رو که روی کیلومتر به صورت عقربه ای و آنالوگ نمایش میده را به صورت دیجیتال با اوردینو نمایش بده ؟

روی کیلومتر مثلا پراید یک سیگنالی میاد که دور موتور را به صورت آنالوگ نشون میده . میخوام اگه بشه کاری کرد که با اوردینو به صورت دیجیتال روی ال سی دی و یا روی مانیتور نمایش بده
    ممنون میشم راهنمایی کنید

مدیر گروه
    شما کافیه مسیر سیگنال رو پیدا کنید یا دقیق تر بگم خروجی سنسور رو پیدا کنید

با ولتمتر بگیرید ببینید چند ولته
    اگر بالای 5 بود بهتره از آردوینو استفاده نکنید و برید سمت pic
    لایک کردن

مدیر گروه
    این لینک تقریبا ادرس داده که این سنسور کجاست:
    سنسور سرعت خودرو
    لایک کردن

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها
    این لینک تقریبا ادرس داده که این سنسور کجاست:
    سنسور سرعت خودرو
    سلام
    عزیز ممنونم
    من البته از روی نقشه . مسیر سیم سنسور دور موتور rpm را که به کیلومتر دور موتور بسته شده را پیدا کردم . احتمال زیاد میدم که 5 ولت باشه . اگر 5 بود روی اوردینو چطوری میشه ردیفش کرد ؟ اگر 12 بود باید چه کار کنم ؟

البته موضوع دقیق ما این سنسور هستش
    سنسور دور موتور
    ویرایش توسط hamed-pc : 07-11-2016 در ساعت 07:49 AM

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed-pc نمایش پست ها
    سلام
    عزیز ممنونم
    من البته از روی نقشه . مسیر سیم سنسور دور موتور rpm را که به کیلومتر دور موتور بسته شده را پیدا کردم . احتمال زیاد میدم که 5 ولت باشه . اگر 5 بود روی اوردینو چطوری میشه ردیفش کرد ؟ اگر 12 بود باید چه کار کنم ؟

البته موضوع دقیق ما این سنسور هستش
    سنسور دور موتور

طبق چیزی که من خوندم سنسور با دو تا سیم به ecu فرمان میده
    اگه ولتاژش بالای 5 باشه یا باید از یه کاهنده استفاده کنید ( که ممکنه یه مقدار خطا داشته باشه )
    یا اگر 12 ولت بود برید سمت میکروکنترلرهای PIC

در مورد اینکه چجوری با میکرو بخونیمش هم باید مدل سنسور رو سرچ کنیم ببینیم پروتکل ارتباطیش چیه !

ممکنه i2c باشه
    لایک کردن

Member
    سلام دوست من
    من هم برای همین کار یه چیزی درست کردم که تازه امروز جواب گرفتم. البته من اطلاعات سنسور کیلومتر خودرو رو نیاز داشتم.
    البته سنسور کیلومتر ، پالس های منفی میداد(یعنی فقط منفی رو قطع و وصل میکرد) که این کار رو واسم راحت کرد.

اول باید با آردوینو یه فرکانس متر درست کنی.
    دوم باید ببینی که پالسی رو که سنسور میده ، مثبت هست یا منفی و اگه مثبت هست احتمال زیاد 12 ولته که باید برای وصل کردن به آردوینو از تقسیم مقاومتی استفاده کنی. من با استفاده از تقسیم مقاومتی برق شهر رو به آردوینو وصل کردم و فرکانسش رو اندازه گرفتم و مشکلی هم پیش نیومد.
    ویرایش توسط cjmj : 07-11-2016 در ساعت 01:22 PM

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها
    طبق چیزی که من خوندم سنسور با دو تا سیم به ecu فرمان میده
    اگه ولتاژش بالای 5 باشه یا باید از یه کاهنده استفاده کنید ( که ممکنه یه مقدار خطا داشته باشه )
    یا اگر 12 ولت بود برید سمت میکروکنترلرهای PIC

در مورد اینکه چجوری با میکرو بخونیمش هم باید مدل سنسور رو سرچ کنیم ببینیم پروتکل ارتباطیش چیه !

ممکنه i2c باشه
    من سعی میکنم توی اولین فرصت ولتاژ خروجی دور موتور را اندازه گیری کنم . اما نکته قابل توجه اینکه سنسوریکه تایین دور موتور برای ماشین من کلا متفاوت با لینکی بود که گذاشتم . اما در کل فکر کنم خیلی باید به هم شبیه باشند .
    به فرض مثال : سنسور دور موتور برای اکثر خودروهایی مثل پراید و پژو . از همان سیستمی استفاده میکنه که توی لینک بالا دیده میشه و از سنسور اثر حال استفاده میکنه
    اما مثلا توی ماشین من سنسور دور موتور داخل دلکو تعبیه شده . و به این شکل که توسط سنسور نوی ( فتوسل ) که نور از داخل شیارهایی به سنسور گیرنده ارسال میبشه . دور موتور و تایین نقطه مرگ سیلندر را مشخص میکنه
    تقریبا مثل این عمل میکنه
    4826 neilachari: Optical Distrbutor

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط cjmj نمایش پست ها
    سلام دوست من
    من هم برای همین کار یه چیزی درست کردم که تازه امروز جواب گرفتم. البته من اطلاعات سنسور کیلومتر خودرو رو نیاز داشتم.
    البته سنسور کیلومتر ، پالس های منفی میداد(یعنی فقط منفی رو قطع و وصل میکرد) که این کار رو واسم راحت کرد.

اول باید با آردوینو یه فرکانس متر درست کنی.
    دوم باید ببینی که پالسی رو که سنسور میده ، مثبت هست یا منفی و اگه مثبت هست احتمال زیاد 12 ولته که باید برای وصل کردن به آردوینو از تقسیم مقاومتی استفاده کنی. من با استفاده از تقسیم مقاومتی برق شهر رو به آردوینو وصل کردم و فرکانسش رو اندازه گرفتم و مشکلی هم پیش نیومد.
    دوست عزیز
    روی چه مدل خودرو این سیگنال ها را بررسی کردید ؟
    برای دیدن پالسهاییکه به نشانگر دور موتور ( عقربه دور موتور ) میرسه راحت ترین و دم دسترین راه چیه ؟

Member
    راستی داشتم سرچ میکردم در همین مورد این لینک را دیدم
    measuring-engine-rpm-with-arduino

ببینید این موضوع همونیه که مد نظرمه یا تفاوت داره ؟
    توی این شماتیک . دقیقا سیگنال دور موتور را از خروجی سیگنال کوییل در نظر گرفته . یعنی همونی که توی ماشین من هم در نقشه هاش سیگنال دور موتور را به عنوان
    ٍEngine rotation Speed/ignition signal گفته شده . فکر میکنید این روش برای من جواب میده ؟

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed-pc نمایش پست ها
    راستی داشتم سرچ میکردم در همین مورد این لینک را دیدم
    measuring-engine-rpm-with-arduino

ببینید این موضوع همونیه که مد نظرمه یا تفاوت داره ؟
    توی این شماتیک . دقیقا سیگنال دور موتور را از خروجی سیگنال کوییل در نظر گرفته . یعنی همونی که توی ماشین من هم در نقشه هاش سیگنال دور موتور را به عنوان
    ٍEngine rotation Speed/ignition signal گفته شده . فکر میکنید این روش برای من جواب میده ؟

طبق صحبت های دوستمون و این چیزی که تو لینک شما نوشته به احتمال خیلی زیاد سنسور 12 ولته

حالا هم میتونی از مدار زیر استفاده کنی
    هم این که ازمدارهای رگولاتورهای کاهنده آماده کنی

در مورد کدشم هم باید تست بشه
    این الان اومده با اینتراپت بخونتش

که چون مبنای تغییرات سنسور طول پالس هست روش کاملا درستیه

من چون تست نکردم ایده خاصی ندارم فقط می تونم بگم شروع کنید به تست اگر جاییش گیر کردید میتونیم کمک کنیم
    لایک کردن

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین