صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17
Like Tree4 لایک

موضوع: پست اصلی وبلاگ آردوینو

Senior Member

Wink پست اصلی وبلاگ آردوینو

دوستان این پست متعلق به وبلاگ آردوینو است و تمامی پرسش و پاسخ ها از طریق این پست صورت میپذیرد.
    لایک کردن

Member
    سلام و عرض خسته نباشید
    من یه سنسور دما و رطوبت am2301 با آردینو uno راه اندازی کردم که دما و رطوبت رو روی یک ال سی دی 2*16 نمایش میده.
    حالا من میخواستم که یکم این پروژه رو حرفه ای تر کنم ولی بیشتر از این در توانم نیست
    میخوام که بتونم دما و رطوبت دلخواه خودم رو به آردینو بدم و وقتی که دما و رطوبت ثبت شده توسط سنسور به سطح دلخواه من رسید دو عدد رله یکی برای دما و یکی برای رطوبت فعال بشه.
    برای مثال: میخوایم که دمای یک گلخونه رو روی دمای 30 درجه و رطوبت 80 درصد نگه داریم مثلا در حالت عادی دمای گلخانه 40 درجه و رطوبتش 50 درصده. خوب ما تعیین کریم که دما باید روی 30 درجه باشه و بالا نره و رطوبت باید روی 80 درصد باشه و پایین نیاد.
    پس باید توسط دو تا رله که به آردینو وصله و یکی رو به تهویه کننده ی هوا و یکی رو به رطوبت ساز وصل کردیم دما و رطوبت رو کنترل کنیم.
    خوب من توی این پروژه میخوام از سه تا کلید استفاده کنم یکی Set و یکی UP و یکی DOWN.
    وفتی دکمه ی set رو یک بار زدم با کلید های UP و DOWN بتونم دمای دلخواهم رو کم و زیاد کنم ، و بار دوم که دکمه ی set رو زدم بتونم رطوبت دلخواهم رو کم و زیاد کنم و وقتی دکمه ی set رو نگه داشتم اطلاعات ذخیره بشه همین

ممنون میشم اگه دوستان مرا راهنمایی کنند.

اینم از کد هایی که تا اینجا تونستم بنویسم:

D.zip
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    • نوع فایل: zip D.zip (520 بایت, 34 مشاهده)
    ویرایش توسط cjmj : 02-03-2016 در ساعت 04:09 AM

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط cjmj نمایش پست ها
    سلام و عرض خسته نباشید
    من یه سنسور دما و رطوبت am2301 با آردینو uno راه اندازی کردم که دما و رطوبت رو روی یک ال سی دی 2*16 نمایش میده.
    حالا من میخواستم که یکم این پروژه رو حرفه ای تر کنم ولی بیشتر از این در توانم نیست
    میخوام که بتونم دما و رطوبت دلخواه خودم رو به آردینو بدم و وقتی که دما و رطوبت ثبت شده توسط سنسور به سطح دلخواه من رسید دو عدد رله یکی برای دما و یکی برای رطوبت فعال بشه.
    برای مثال: میخوایم که دمای یک گلخونه رو روی دمای 30 درجه و رطوبت 80 درصد نگه داریم مثلا در حالت عادی دمای گلخانه 40 درجه و رطوبتش 50 درصده. خوب ما تعیین کریم که دما باید روی 30 درجه باشه و بالا نره و رطوبت باید روی 80 درصد باشه و پایین نیاد.
    پس باید توسط دو تا رله که به آردینو وصله و یکی رو به تهویه کننده ی هوا و یکی رو به رطوبت ساز وصل کردیم دما و رطوبت رو کنترل کنیم.
    خوب من توی این پروژه میخوام از سه تا کلید استفاده کنم یکی Set و یکی UP و یکی DOWN.
    وفتی دکمه ی set رو یک بار زدم با کلید های UP و DOWN بتونم دمای دلخواهم رو کم و زیاد کنم ، و بار دوم که دکمه ی set رو زدم بتونم رطوبت دلخواهم رو کم و زیاد کنم و وقتی دکمه ی set رو نگه داشتم اطلاعات ذخیره بشه همین

ممنون میشم اگه دوستان مرا راهنمایی کنند.

اینم از کد هایی که تا اینجا تونستم بنویسم:

D.zip
    جای شاتباهی کپی کردی
    تو همون تاپیک دیگه بهتون پاسخ داده میشه

Senior Member
    سلام دوستان
    تو بعضی از مدارهایی که به وسیله آردوینو بسته میشه برای اینکه به مصرف کننده (که مثلا یه لامپ led هست) فشار نیاد میان یه مقاومت رو باهاش سری میبندن ، خب این مقاومت هم ولتاژ دو سر led و هم جریانی که ازش میگذره رو و هم نوانی که از آردوینو کشیده میشه رو کم میکنه ،
    اگه هدف اینه که به آردوینو و led فشار نیاد ، چرا از اون 6 تا پایه دیجیتال که قابلیت PWM دارن و میشه باهاشون ولتاژ رو کمتر انتخاب کرد استفاده نمی کنیم؟ (با انتخاب ولتاژ کمتر و استفاده از مقاومت داخلی led جریان عبوری هم کمتر میشه و توان کمتری از آردوینو و led گرفته میشه)

مدیر گروه
    سلام
    می تونید این بحث رو مطالعه کنید :
    Do I really need resistors when controlling LEDs with Arduino? - Electrical Engineering Stack Exchange
    لایک کردن

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها
    سلام
    می تونید این بحث رو مطالعه کنید :
    Do I really need resistors when controlling LEDs with Arduino? - Electrical Engineering Stack Exchange

اما تو این لینک به اینکه میشه ولتاژی کمتر از 5 ولت هم توسط آردوینو ایجاد کرد اشاره نشده بود ، در ضمن غیر از مقاومت 25 اهم داخلی آردوینو خود led مقاومت قابل توجهی نداره؟
    منظورم اینه که وقتی مقاومت میذاریم و همه پنج ولت رو اعمال میکنیم یه بخشی از این 5 ولت برا مقاومت و یه بخشیش برا led میشه جریان هم کم میشه ، حالا ما چرا نیایم وقتی میتونیم ولتاژ کمتری اعمال کنیم همون ولتاژ کم رو اعمال کنیم اینجوری چون ولتاژ کم مشه با همون مقاومت led جریان هم کم میشه
    دقیق تر بگم فرض کنیم مقاومت مقداری برابر r1 و led مقاوتی برابرr2 داره خب جریان میشه (v/(r1+r2 و اختلاف پتانسیلی که روی led میوفته میشه (v*(r2)/(r1+r2 این حالتی بود که مقاومت گذاشتیم تو مدار
    حالا مقاومت رو حذف کنیم به جای v بیایم (v2=r2*v/(r1+r2 رو ایجاد کنیم و فقط مقاومت led که همون r2 هست تو مدار بمونه ، اینجوری همون جریان و همون اختلاف پتانسیل رو داریم
    مشکل کجاس؟

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط siib نمایش پست ها
    اما تو این لینک به اینکه میشه ولتاژی کمتر از 5 ولت هم توسط آردوینو ایجاد کرد اشاره نشده بود ، در ضمن غیر از مقاومت 25 اهم داخلی آردوینو خود led مقاومت قابل توجهی نداره؟
    منظورم اینه که وقتی مقاومت میذاریم و همه پنج ولت رو اعمال میکنیم یه بخشی از این 5 ولت برا مقاومت و یه بخشیش برا led میشه جریان هم کم میشه ، حالا ما چرا نیایم وقتی میتونیم ولتاژ کمتری اعمال کنیم همون ولتاژ کم رو اعمال کنیم اینجوری چون ولتاژ کم مشه با همون مقاومت led جریان هم کم میشه
    دقیق تر بگم فرض کنیم مقاومت مقداری برابر r1 و led مقاوتی برابرr2 داره خب جریان میشه (v/(r1+r2 و اختلاف پتانسیلی که روی led میوفته میشه (v*(r2)/(r1+r2 این حالتی بود که مقاومت گذاشتیم تو مدار
    حالا مقاومت رو حذف کنیم به جای v بیایم (v2=r2*v/(r1+r2 رو ایجاد کنیم و فقط مقاومت led که همون r2 هست تو مدار بمونه ، اینجوری همون جریان و همون اختلاف پتانسیل رو داریم
    مشکل کجاس؟

مقاومت داخلی LED فوق العاده کمه
    اگه دقت کنی گاها مقاومت های تو order کیلو باهاش سری می کنن .

من خودم زمانی که نمی خوام با مقاومت مدارم رو شلوغ تر کنم از پین PWM آردوینو با توان حدود 75 استافده می کنم
    اما خوب هزینه ای که براش میدی اینه که LED کم نوری داری

مدیر گروه
    مشکل کجاس؟
    البته منطق مقاومت گذاشتن یه جورایی دلیل اصلیش جریان کشی های یهویی هست که با گذاشتن مقاومت پین دیجیتال هم در امان می مونه

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها
    مقاومت داخلی LED فوق العاده کمه
    اگه دقت کنی گاها مقاومت های تو order کیلو باهاش سری می کنن .

من خودم زمانی که نمی خوام با مقاومت مدارم رو شلوغ تر کنم از پین PWM آردوینو با توان حدود 75 استافده می کنم
    اما خوب هزینه ای که براش میدی اینه که LED کم نوری داری
    نه خب نشد ، ببین اگه مقاومت led خیلی کمه و با یه مقاومت تو رنج کیلو سریش کنی طبق همون قانون تقسیم ولتاژ یه سهم خیلی ریز از ولتاژ کل سهمش میشه ،
    بعدم لطفا اون v و v2 ی رو که نوشتم یه نگاه بندازین ، اگه مثالش رو هم روی کاغذ بکشین بهتر میشه ، نتیجه ای که من گرفتم این بود بدون مقاومت اضافی هم میشه همون ولتاژ و جریان رو به led اعمال کرد

مدیر گروه
    نه خب نشد ، ببین اگه مقاومت led خیلی کمه و با یه مقاومت تو رنج کیلو سریش کنی طبق همون قانون تقسیم ولتاژ یه سهم خیلی ریز از ولتاژ کل سهمش میشه ،
    بعدم لطفا اون v و v2 ی رو که نوشتم یه نگاه بندازین ، اگه مثالش رو هم روی کاغذ بکشین بهتر میشه ، نتیجه ای که من گرفتم این بود بدون مقاومت اضافی هم میشه همون ولتاژ و جریان رو به led اعمال کرد

یه نکته ای رو فراموش نکنید مقاوت داخلی آردوینو
    اون به صورت موازی در مدار قرار می گیره

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین