نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: راهنمایی برای استفاده از برد arduino

Junior Member

راهنمایی برای استفاده از برد arduino

با سلام
    من برنامه نویس اندروید هستم و می خوام یک دستگاه بسازم که بتونه اختلاف پتنانسیل در حد میلی ولت رو بخونه و به صورت دیتا روی پورت 3.5 میلی متری دیوایس آندروید تحویل بده
    (تقریبا شبیه کاری که دستگاه نوار قلب (ECG) می کنه)

می خواستم ببینم از کدوم برد adruino باید استفاده کنم!؟ و آیا اصلا استفاده از این برد برای این کار خوبه!؟

با تشکر از شما

مدیر اصلی
    با سلام

برد Mega2560 دارای 16 ورودی آنالوگ هست که میزان تفکیک پذیری هر یک از آنها 10 بیت (یعنی 1024 مقدار مختلف) می باشد. این پین ها به طور پیش فرض می توانند ولتاژی بین ولتاژ پایه (Ground) تا حداکثر 5 ولت را اندازه گیری نمایند. اگر چه با استفاده از پین AREF و تابع
    کد:
    analogRefrence()
    می توان حد بالای این تفکیک پذیری را تغییر داد.
    حالا با توجه به توضیحات اگر ولتاژ شما کمتر از 5 ولت هست که مشکل خاصی در رابطه با اندازه گیری مستقیم ولتاژ وجود نداره ، اما اگر بیشتر از 5 ولت هست باید برای کاهش ولتاژ از یک مدار واسط استفاده کنید. در رابطه با انتقال داده ها به آندروید هم یا باید از برد ADK مگا2560 استفاده کنید یا ماژول بلوتوث رو تهیه کرده از طریق پرت سریال و به صورت بدون سیم داده ها رو به گوشی ارسال نمایید.

در روش دوم ، یعنی استفاده از ماژول بلوتوث کلیه بردهای آردوینو مثل مگا و لئوناردو که دارای پین آنلالوگ هستند برای کار شما مناسب می باشند.

Member
    سلام سوالم اینه که من یه سنسور دمای آنالوگ دارم که هر بار مرتب این دمایی که می خونه تغییر می کنه و درست نشون نمیده گاهی هم درست نشون میده . بنده بردم رو به منبع تغذیه 5.75 ولت وصل کردم و می خوام اگر بتونم ولتاژ رفرنس رو همین عدد بگذارم اولا آیا میشه ثانیا حالا اگه نشد برای تنظیم ولتاژ رفرنس طوری که بالاترین دقت رو داشته باشم (به نظرم هر چی بالاتر بگیرم بهتره ) چطوری می تونم با دستور analogRefrence() داخل void setup() ولتاژ رفرنس را تعیین کنم و ضمنا مثلا اگر بخواهم این ولتاژ عدد مشخصی باشه مثلا 4 ولت باید علاوه بر دستور فوق به شکل
    analogReference(EXTERNAL); // use AREF for reference voltage
    به پین AREF همان ولتاژ مدنظر را بدهم یا خیر؟

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط mr.ansaripour نمایش پست ها
    سلام سوالم اینه که من یه سنسور دمای آنالوگ دارم که هر بار مرتب این دمایی که می خونه تغییر می کنه و درست نشون نمیده گاهی هم درست نشون میده . بنده بردم رو به منبع تغذیه 5.75 ولت وصل کردم و می خوام اگر بتونم ولتاژ رفرنس رو همین عدد بگذارم اولا آیا میشه ثانیا حالا اگه نشد برای تنظیم ولتاژ رفرنس طوری که بالاترین دقت رو داشته باشم (به نظرم هر چی بالاتر بگیرم بهتره ) چطوری می تونم با دستور analogRefrence() داخل void setup() ولتاژ رفرنس را تعیین کنم و ضمنا مثلا اگر بخواهم این ولتاژ عدد مشخصی باشه مثلا 4 ولت باید علاوه بر دستور فوق به شکل
    analogReference(EXTERNAL); // use AREF for reference voltage
    به پین AREF همان ولتاژ مدنظر را بدهم یا خیر؟

ببین جز< توصیه های این هست که به هیچ عنوان بالای 5 ولت به عنوان ولتاژ رفرنس آنالوگ تعرفی نکنی

این لینکی که بهت پینشهاد میکنم داره میگه چجوری داده دقیق با آنالوگ آردوینو بخونیم :
    Precise voltage measurement with an Arduino microcontroller