صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14

موضوع: استفاده از موتور

Senior Member

استفاده از موتور

سلام ، من كار با اردوينو رو براي روباتيك استفاده كردم و با توجه به قدرت و اين كه در ايران معروف نيست خيلي كمك ميكنه ، و زبانش هم كه بهتره . البته الان كه خيلي تازه كار و نابلد هستم اما در كل بالاخره بايد موتور كنترل كنم . مي خواستم بپرسم اين رو چگونه انجام بدم و برنامه نويسي كدوم اسون تره و مزايا و معايب روش ها چه هستند .
    اولين روش كه به ذهنم ميرسه استفاده از رله هست كه در فروشگاه افتاب رايانه ماژول ٤ كانا له اش نزديك ١٦ هزار تومان مي شود . اين طوري چند پين استفاده مي شود و برنامه نويسي در چه حدي هست ؟
    روش بعدي شيلد هست كه ١٩ هزار تومان هست ، قيمتش مشكلي نيست مشكلم اينه كه همه پين هارو اشغال ميكنه اما مزايايي داره . ايا ارزش "هدر" دادن پين هارو داره ؟ اين طوري اصلا سنسور نميشه گ اشت كه حتي tx و rx هم گرفته نميشه ميكروكنترلر ديگري هم گذاشت !
    روش بعدي هم درايور هاي ديگر سايت يا ساخت درايور هست ، ايا اين طوري بهتره ؟؟
    و اگه روش بهتري هم هست ممنون ميشم بگيد
    با تشكر

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط Arman5592 نمایش پست ها
    سلام ، من كار با اردوينو رو براي روباتيك استفاده كردم و با توجه به قدرت و اين كه در ايران معروف نيست خيلي كمك ميكنه ، و زبانش هم كه بهتره . البته الان كه خيلي تازه كار و نابلد هستم اما در كل بالاخره بايد موتور كنترل كنم . مي خواستم بپرسم اين رو چگونه انجام بدم و برنامه نويسي كدوم اسون تره و مزايا و معايب روش ها چه هستند .
    اولين روش كه به ذهنم ميرسه استفاده از رله هست كه در فروشگاه افتاب رايانه ماژول ٤ كانا له اش نزديك ١٦ هزار تومان مي شود . اين طوري چند پين استفاده مي شود و برنامه نويسي در چه حدي هست ؟
    روش بعدي شيلد هست كه ١٩ هزار تومان هست ، قيمتش مشكلي نيست مشكلم اينه كه همه پين هارو اشغال ميكنه اما مزايايي داره . ايا ارزش "هدر" دادن پين هارو داره ؟ اين طوري اصلا سنسور نميشه گ اشت كه حتي tx و rx هم گرفته نميشه ميكروكنترلر ديگري هم گذاشت !
    روش بعدي هم درايور هاي ديگر سايت يا ساخت درايور هست ، ايا اين طوري بهتره ؟؟
    و اگه روش بهتري هم هست ممنون ميشم بگيد
    با تشكر
    سلام
    اول اینکه چه نوع موتوری رو دارید استفاده میکنید و چند تا؟
    اگر استفاده از شیلد های آردوینو برای شما محدودیتی ایجاد میکنه بهترین راهتون اینه که از ماژول های مختلف موتور درایوری که توی سایت هست استفاده کنید
    همونطور که گفتید توی ایران هنوز خیلی ها این برد رو نمیشناسن اما شکر خدا فعالیت های خوبی داره انجام میشه. اضافه کنم که اگر زبان انگلیسیتون خوب باشه کافیه توی گوگل برای هر کاری که میخواید انجام بدید یه سرچ کوچولو بزنید! خیلی راحت به اگزمپل کد ها دسترسی پیدا می کنید بدون اینکه حتی بخواید اونها رو ویرایش کنید!!!

امیدوارم موفق باشید و از آردوینو لذت ببرید
    سوالی بود در خدمتم

مدیر گروه
    یه سری به این دو تا راه انداز بزنید :

جستجو - l293

البته به موتور هم بستگی داره!

Senior Member
    مشكل زبان ندارم ، وقت نسبتا زيادي هم در instructables هستم و خودمم مطلب ميزارم . نوع موتور هم فعلا ٢ يا شايدم بيشتر direct drive اما بعدا شايد ١ سروو هم باشه مثلا ٢ تا direct و يك سروو ، ميخوام الان بخرم و تموم و نخوام الان يكي بخرم بعدا يكي ديگه و مهم ترين نكته هم مقدار مصرف پين ها و راحتي كار هست كه از نظر راحتي كار و خوب بودن و كيفيت شيلد خوبه اما واقعا مسخره هست كه همه پين هارو مي گيره ، اين طوري كه نميشه هيچ كاري كرد بالاخره حداقل يك گيرنده مادون قرمزي ، سنسوري ، دكمه ايي باشه ! اين طوري هيچ كاري كه نمي كنه . رله هم نمي دونم ماژ ل ٤ كاناله افتاب رايانه چند پين ميخواد و برنامه نويسي اش به چه صورت هست ؟ منطقيه كه ٨ pwm بخواد ؟ يا بيشتر ميخواد ؟؟؟

Senior Member
    در فروشگاه يه درايوري بود كه مي شد ٣ تا به يه uno وصل كرد و مدل L298 بود ايا برنامه نويسي با اون با همين زبان اردوينو هست ؟ و ايا كد خاصي هم داره ؟ و چند پين ميخواد چ ن اين خيلي برام مهمه ، سوال ديگه ايي كه پيش مياد ، چجوري وصل ميشه ؟ و ايا ميتونه يك سروو هم كار بندازه ؟

Member
    مشكل زبان ندارم ، وقت نسبتا زيادي هم در instructables هستم و خودمم مطلب ميزارم . نوع موتور هم فعلا ٢ يا شايدم بيشتر direct drive اما بعدا شايد ١ سروو هم باشه مثلا ٢ تا direct و يك سروو ، ميخوام الان بخرم و تموم و نخوام الان يكي بخرم بعدا يكي ديگه و مهم ترين نكته هم مقدار مصرف پين ها و راحتي كار هست كه از نظر راحتي كار و خوب بودن و كيفيت شيلد خوبه اما واقعا مسخره هست كه همه پين هارو مي گيره ، اين طوري كه نميشه هيچ كاري كرد بالاخره حداقل يك گيرنده مادون قرمزي ، سنسوري ، دكمه ايي باشه ! اين طوري هيچ كاري كه نمي كنه . رله هم نمي دونم ماژ ل ٤ كاناله افتاب رايانه چند پين ميخواد و برنامه نويسي اش به چه صورت هست ؟ منطقيه كه ٨ pwm بخواد ؟ يا بيشتر ميخواد ؟؟؟
    بسیار عالیه، خوشحالم که با شما در ارتباط هستم
    این ماژول به نظرم بهترین گزینه برای شماست
    درایور Bipolar Stepper Motor - DC Motor دو کاناله L298N Dual H Bridge
    این ماژول میتونه یه سروو موتور بایپلار یا دو موتور DC رو درایو کنه

Member
    در فروشگاه يه درايوري بود كه مي شد ٣ تا به يه uno وصل كرد و مدل L298 بود ايا برنامه نويسي با اون با همين زبان اردوينو هست ؟ و ايا كد خاصي هم داره ؟ و چند پين ميخواد چ ن اين خيلي برام مهمه ، سوال ديگه ايي كه پيش مياد ، چجوري وصل ميشه ؟ و ايا ميتونه يك سروو هم كار بندازه ؟
    آره آرمان جان
    این شیلد مخصوص آردوینو هست و با استفاده از پین هدر هایی که داره دقیقا روی آردوینو وصل میشه
    کد و اطلاعات فنی رو میتونید در لینک زیر ببینید:
    http://forum.arduino.ir/8/21/192.html

معمولا شیلد ها پین های شما رو اشغال میکنن و این از خصوصیات منفی شیلد ها به حساب میاد
    بله سروو موتور رو هم درایو می کنه

موفق باشید

Member
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Arduino_UNO_L298N.jpg
مشاهده: 89
حجم: 81.5 کیلو بایت
    اون ماژول بالایی هم که بهت معرفی کردم چیز خوبیه، یه نگاهی بهش بندازید
    این ماژول هر یه دونش دوتا DC یا یک سروو رو درایو میکنه و شما میتونید 3تا از این ماژول رو به یک UNO وصل کنید و جواب بگیرید
    هر ماژول 4 پین از شما اشغال میکنه(بدون احتساب Vcc و GND البته)

Senior Member
    ممنون . البته من منظورم همين درايور بود نه شيلد يعني اين درايور رو ميشه به اردوينو وصل كرد ؟

Senior Member
    Vcc چي هست اصلا متوجه نميشم يعني انالوگ يا ديجيتال ؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع