صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22

موضوع: رجیستر ( Register ) نشدن sim800

Junior Member

Lightbulb رجیستر ( Register ) نشدن sim800

با سلام خدمت اساتید محترم
    بنده یه مدت قبل یه ماژول sim800l از آفتاب رایانه خریداری کردم و بعد از لحیم کاری پایه ها و اتصال به آردوینو متوجه یه سری چیزا شدم
    در ابتدای کار چون تا حالا ماژول gsm ندیده بودم و اطلاعات چندانی در مورد rx و tx نداشتم یه سرچی در مورد اینا کردم و در مورد پورت سریال و uart یه چیزایی یاد گرفتم.
    بعد متوجه شدم که نمیدونم چه طوری باید این پایه rx tx رو به کامپیوتر وصل کنم و توی سیم 800 برنامه بریزم و یا باهاش کاری بکنم.
    پس از سرچ متوجه دو راه یعنی استفاده از آردوینو و رابط usb به ttl شدم که میشه با اینها با سیم 800 ارتباط برقرار کرد
    استفاده از جفت اینها و نحوه اتصال به آردوینو و یا رابط ttl در اینترنت فراوون هستش و البته داخل وبلاگ آموزشی آفتاب رایانه هم موجود هستش.
    بعد از اتصال سخت افزاری نوبت به نحوه ارتباط نرم افزاری رسید که اونم با at command صورت میگیره که باز داخل وبلاگ آموزشی آفتاب رایانه کامل توضیح داده شده.
    راه دیگه هم که اگه دوست نداریم at command ها رو یاد بگیریم استفاده از کتابخونه های آمادس که من خوشم نمی یاد. کتابخونه هایی مثل sim800l ، tinyGsm و غیره که خیلی باحالن (البته بعد از اینکه at command رو کار کردی این کتابخونه ها برات جالب میشن)
    بعد از تمام اینها متوجه میشی که باید از سریال مانیتور یه at برای ماژول بفرستی و اگه اون در جواب بهت ok داد همه چیز از لحاظ سخت افزاری حله و اگه ok نداد باید دوباره سیم کشی کنی. البته قبل دستکاری سیم بندی یه نگاه به baud rate داشته باشی ضرر نداره
    خوب اینجا که رسیدم و گفتم دیگه همه چی تمومه که یهو دیدم که سیم کارت توش نذاشتم. یه سیم کارت میکرو که از قبل داشم داخل این ماژول و به طور صحیح قرار دادم (خیلی ها اشتباه قرار میدن) و یه چند ثانیه صبر کردم و کد atd09172699*** l رو زدم تا به گوشیم زنگ بزنه که دیدم زده no carrier که اینجا بود که شاکی شدم.
    رفتم سراغ پی دی اف at command سیم 800 و دانلودش کردم و یه چیزایی ازش خوندم و برگشتم دوباره سر کار. اولش یه چند تا شماره تو سیم کارت ذخیره کردم دیدم همه چیز اوکیه. بعد از گشت و گذار یه چند تا کد توپ پیدا کردم و زدم ازجمله:
    at+csq که نشون میده آنتنت چقدره. بالا 10 باشه کارت راه میفته. بعدat+cops=? l که در جواب یه چند تا شبکه پیدا میشه. بعدat+cops? l که در جواب صفر بهم میده و این حالا خوبه یا نه؟ فعلا نمیدونم. ادامه می دم و میزنمat+creg=? l که جواب میده 0-2 بعد میزنمat+creg? l که یهو پاسخ میده 3 . این دیگه چیه خدا؟ دنبال این جواب خیلی گشتم و متوجه شدم که ناشی از ریجستر نشدن سیم کارت در شبکه هستش. در این زمان بود که رفتم سراغ حل مشکل رجیستری!!!! پس از سرچ متوجه شدم:
    at+cops? l که در جواب صفر میداد ناشی از ثبت نشدن سیم کارت در شبکه بود که برای حل این مشکل مثلا زدمat+cops=2,"43211" l و از اینجور الکی بازیا که دیدم نه نمیشه. رفتم سراغ at+creg و متوجه شدم که اگر جوابش 1,1 باشه همه چی حله که دست بکار شدم و at+creg=1 l قرار دادم و یه سری انگولک بازی دراوردم که بازم دیدم creg مقدارش همون 3 میشه.
    at ...> ok at+cops=? ...> 0 , at+creg=0 ...> ok , at+cfun=0 ...> ok , at +cfun=1 ...> ok
    در آخرین راه حل و تست کدهای بسیار، کد بالا رو به ترتیب زدم که یهو جواب داد:
    sms ready
    call ready
    کلی خر کیف شدم
    ولی بعد از چند ثانیه نوشت
    creg:3
    که این برای من یعنی اینکه ماژولت بدرد نمیخوره
    خوب من که دست بردار نبودم و پس از سرچ متوجه یه همچین مشکلی تو بعضی از کشورها مثل ترکیه و پاکستان شدم. گفتم که دیگه اونا حتما یه راه حلی توی این اینترنت خراب شده گذاشتن. در همین زمان درخواست یه ماژول gsm\gprs A6 هم از افتاب رایانه دادم. یه زنگی هم به مخابرات شهر بوشهر زدم که دیدم نه کاری از اینها بر نمیاد. توی سرچ ها متوجه شدم که بعضی ها گفتن باید فریمور firmware ماژول به ورژن های قبلی برگرده که چند تا سایت هم برای نحوه اینکار معرفی کردن. لینک این سایت ها توی سایت فروشگاه آفتاب رایانه و در قسمت نطرات ماژول sim800l و sim800l با رگلاتور داخلی گذاشته شده. که به جز اینا هم سایت و فیلم فراوونه (فیلتر شکن یادتون نره). خوب پس از مثلا کلی چرت و پرت خوندن رفتم سراغ کار. اول با آردینو شروع به آپلود کردم که هیچ رقم فایلها توی ماژول آپلود نمی شدن. بعد دیدم نمیشه و از رابط یو اس بی به تی تی ال استفاده کردم و خدارو شکر جواب داد. شروعش خوب بود ولی وسطش که شد زد DO ERROR. این دیگه چه مسخره بازیه!!! باز هم سرچ و فهمیدن اینکه فایلی رو که دارم داخل ماژول سیم 800 ال آپلود میکنم فایل درستی نیست !!! در این زمان فایل رو نگاه کردم و دیدم نوشته 1308B03SIM800L16 و پیش خودم گفتم که این درسته که حالا چه گلی به سرم بگیرم. آقا رفتم سراغ ورژن خود ماژول و at command هاش. زدم at+cgmr که جوابش بود 1418B04SIM800L24 . تازه فهمیدم ماژول من کجا و فایل ماژول اونا کجا !!! پس تا اینجا متوجه شدم که sim800l24 با sim800l16 تفاوت سخت افزاری داره البته شاید. حالا گشتم سراغ این فایل که تا الان هم نتونستم گیرش بیارم. برای همین از فریمور های ماژول sim800c24 استفاده کردم که متوجه شدم این فایلها به طور کامل توی ماژول sim800l24 آپلود میشن. چند ورژن از اون رو داخل ماژول ریخت ولی باز هم توی شبکه ریجستر نشد که احتمال میدم به خاطر جدید بودن ورژن فایلها باشه که من قدیمیاشو پیدا نکردم. یه چیزی که تو ذهنم هنوز هست اینکه اونایی که با sim800l کار میکنن و به شبکه وصلن شاید ماژولشون از این بدون رگلاتورهاس و ورژن فریمورشون شاید L16 هستش. اگر این دوستان یه تستی کنن و ورژن ماژولشون رو تو همین جا بگن ممنون میشم. نکته بعدی اینکه از دوستان اگه کسی تا حالا این فایل L24 رو پیدا کرده به ماهم بگه تا روح من یکی هم شاد بشه. یه نکته دیگه اینکه برخی از دوستان در شهرها مختلف به این مشکل بر نمیخورن. لطفا اونا هم ورژن ماژول و اسم شهرشون رو بگن تا اگر کسی خواست بخره متوجه باشه دنیا دست کیه.
    در ارتباط با ماژول gsm/gprs A6 این ماژل مثل آب خوردن توی شبکه ریجستر میشه و هر کاری دوست داری برات انجام میده (حتی سوت بلبلی میزنه). آمپر کاریش برای کارایی مثل اینترنت بالای 2 آمپره و من زیاد با سرعتش اینترنتش (خیلی خرابه) حال نکردم. در ضمن فکر کنم خیلی نویز داره موقع وصل شدن کلا همه چی به هم میریزه. اونم بلد نیستم کاری کنم. اگر کسی اون رو هم راهنمایی کنه ممنون میشم.

Junior Member
    این هم یه لینک فارسی از نحوه آپدیت فریمور update firmware

https://www.eca.ir/forums/thread75177.html

Junior Member
    سلام دوست عزیز
    من هم مدتی با این مسئله درگیر بودم و ماژول توی شبکه رجیستر نمیشد حتی با سازمان تنظیم مقررات هم تماس گرفتم و به مخابرات هم رفتم در نهایت مشکل رو پیدا کردم بسیار آسان بود. به دلیل محدوده ولتاژ 3.7 ولتی من از خروجی 3.3 ولت آردوینو استفاده کرده بودم و با سیم جامپر ماژول را وصل کرده بودم که مشکل دقیقا همین بود ماژول روشن میشه ولی درر شبکه رجیستر نمیشه. ابتدا باید ولتاژ مناسب رو با یک سیم قوی به ماژول منتقل کنید تا جواب بگیرید. من با این تغییرات تونستم ارسال پیامک رو انجام بدم و مشکل کاملا حل شد

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط mryazdani نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    من هم مدتی با این مسئله درگیر بودم و ماژول توی شبکه رجیستر نمیشد حتی با سازمان تنظیم مقررات هم تماس گرفتم و به مخابرات هم رفتم در نهایت مشکل رو پیدا کردم بسیار آسان بود. به دلیل محدوده ولتاژ 3.7 ولتی من از خروجی 3.3 ولت آردوینو استفاده کرده بودم و با سیم جامپر ماژول را وصل کرده بودم که مشکل دقیقا همین بود ماژول روشن میشه ولی درر شبکه رجیستر نمیشه. ابتدا باید ولتاژ مناسب رو با یک سیم قوی به ماژول منتقل کنید تا جواب بگیرید. من با این تغییرات تونستم ارسال پیامک رو انجام بدم و مشکل کاملا حل شد
    خیلی ممنون بابت پاسخی که دادید
    همون طور که گفتم این ماژول sim800l دو مدل هستش، یکی با رگلاتور که با 5 ولت و دیگری بدون رگلاتور که با 3.7 تا 4.2 ولت کار میکنه. آمپر مورد نیاز برای کارایی اینها حداقل نیم آمپره که فقط میتونی یه اس ام اس بدی که بعد به خودی خود ریست میشه و آمپر مناسب برای اتصال به اینترنت و تماس، بالای 2 آمپر هستش. در هر حال بنده برای تامین ولتاژ و آمپر از خود آردوینو استفاده نمی کنم و از یک منبع تغذیه بیرونی که آمپری بیشتر از 3 داره استفاده می کنم. به هر حال روشن شدن ماژول و عدم پاسخ گیری از ماژول حتما مربوط به مشکل ریجستری در شبکه نمیشه. افرادی دچار مشکل رجیستری هستن که ابتدا از منبع تغذیه مناسب استفاده کردن، سخت افزار و سیم کشی درستی دارن، پاسخ درست و سریعی در یافتن شبکه ها دریافت میکنن، این افراد در صورت دریافت مقدار 3 در پاسخ به دستور at+creg? l دچار مشکل ریجستری هستن. البته ممکن اطلاعات من هم ناقص باشه و از دوستان با تخصص مناسب خواهش می کنم ایرادات بنده رو بگن.
    در هر حال لطفا با استفاده از دستور at+cgmr ورژن فریمورتون رو پیدا کنید و همینجا بگید. شهر، تاریخ فعال کردن و اینکه ماژولتون رگلاتور داخلی داری و یا نه هم بگید ممنون میشم.

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط babakt70 نمایش پست ها
    خیلی ممنون بابت پاسخی که دادید
    همون طور که گفتم این ماژول sim800l دو مدل هستش، یکی با رگلاتور که با 5 ولت و دیگری بدون رگلاتور که با 3.7 تا 4.2 ولت کار میکنه. آمپر مورد نیاز برای کارایی اینها حداقل نیم آمپره که فقط میتونی یه اس ام اس بدی که بعد به خودی خود ریست میشه و آمپر مناسب برای اتصال به اینترنت و تماس، بالای 2 آمپر هستش. در هر حال بنده برای تامین ولتاژ و آمپر از خود آردوینو استفاده نمی کنم و از یک منبع تغذیه بیرونی که آمپری بیشتر از 3 داره استفاده می کنم. به هر حال روشن شدن ماژول و عدم پاسخ گیری از ماژول حتما مربوط به مشکل ریجستری در شبکه نمیشه. افرادی دچار مشکل رجیستری هستن که ابتدا از منبع تغذیه مناسب استفاده کردن، سخت افزار و سیم کشی درستی دارن، پاسخ درست و سریعی در یافتن شبکه ها دریافت میکنن، این افراد در صورت دریافت مقدار 3 در پاسخ به دستور at+creg? l دچار مشکل ریجستری هستن. البته ممکن اطلاعات من هم ناقص باشه و از دوستان با تخصص مناسب خواهش می کنم ایرادات بنده رو بگن.
    در هر حال لطفا با استفاده از دستور at+cgmr ورژن فریمورتون رو پیدا کنید و همینجا بگید. شهر، تاریخ فعال کردن و اینکه ماژولتون رگلاتور داخلی داری و یا نه هم بگید ممنون میشم.
    دوست عزیز اصلا نمیدونم واژه رجیستر نشدن ماژول رو کی سر زبونا انداخت . طرح رجیستری اصلا ربطی به ماژولها نداره . چند مورد تو این ماژولها ایجاد مشکل میکنه :
    1 : تغذیه نامناسب . ( استفاده از مبدلهای dc به dc با حداقل 2 آمپر جریان )
    2 : نویز حاصل از امواج مغناطیسی هنگام رجیستر شدن به شبکه یا دریافت پیام ، تماس . ( تو این حالت حتما ماژول باید فاصله مناسبی نسبت به میکرو داشته باشه مخصوصا اگه میکرو دیپ باشه )
    3 : حساس بودن به سیمکارت ( ماژول من با سیمکارت قدیمی همراه اول به راحتی کار میکنه اما با سیمکارت جدید به شبکه رجیستر نمیشه . یا با سیمکارت رایتل به راحتی به شبکه متصل میشه )
    4 : استفاده از تقسیم مقاومتی ولتاژ از پایه TX میکرو به پایه RX ماژول ( زمانی که میکرو با 5 ولت تغذیه میشه .)
    ویرایش توسط Ahmad110 : 01-03-2018 در ساعت 05:43 PM

Junior Member
    در جواب ahmad110
    با تشکر از جواب شما
    بنده هم در صحبتهام به هیچ وجه نگفتم که طرح رجیستری مخابرات باعث این مشکل شده. بلکه ورژن جدید فریمور موجود بر روی ماژول سیم 800 ال که اونهم اگر مدل L24 باشه، ماژول رو دچار مشکل میکنه. در ضمن این نکته رو هم به شما بگم که در صورت رعایت نکاتی که گفتید تمام اپراتورهای همراه، هم قدیمی و هم جدید طبق تجربه بنده به راحتی در شبکه رجیستر میشن (روی سایر ماژول ها به جز سیم 800l24). به هر حال این داستان برای برخی اساتید و در برخی از شهرها که کارشون فقط simcom هست هم رخ داده و بنده هم از خودم چیزی بیان نکردم.

اونهایی که sim800l دارن لطفا منباب تکمیل اطلاعات بنده هم که شده ورژن فریمور و مدل ماژولشون(رگلاتور داخلی داره یا نه)، تاریخ فعالسازی و شهرشون رو ارسال کنن؟ و بگید که آیا در شبکه رجیستر شدید و یا نه؟
    خیلی ممنون
    ویرایش توسط babakt70 : 01-09-2018 در ساعت 01:37 PM

Junior Member
    من یک sim800l داشتم که چندماه پیش از آفتاب گرفته بودم. مشکلی نداشت و شیلد 800c هم الان دارم کار میکنم ورژن 14 هست و مشکلی ندارم.

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط electera نمایش پست ها
    من یک sim800l داشتم که چندماه پیش از آفتاب گرفته بودم. مشکلی نداشت و شیلد 800c هم الان دارم کار میکنم ورژن 14 هست و مشکلی ندارم.
    ممنون میشم اگر ورژن فریمور sim800l خودتون رو بگید

Junior Member
    سلام. منم sim800l دارم ورژن 13.8 با سیم ایرانسل به راحتی ریجستر شد و کار میکنه.

Junior Member
    [QUOTE=babakt70;20080]با سلام خدمت اساتید محترم
    بنده یه مدت قبل یه ماژول sim800l از آفتاب رایانه خریداری کردم و بعد از لحیم کاری پایه ها و اتصال به آردوینو متوجه یه سری چیزا شدم
    ...

سلام به داداش گل و تمامی عزیزانی که این مشکل رو دارن.که سیم کارت رو وقتی میذارن داخل ماژول و بهش زنگ میزنن یا پیامک میدن انگار نه انگار و اپراتور یا میگه دردسترس نیست یا دستگاه مشترک مورد نظر در دسترس نیست.یا اینکه پیامک ارسالی دلیور نمیشه.
    و خلاصه ماژول هفت بار در هفت ثانیه چشمک قرمز میزنه(هرثانیه یکبار) و بعد نمیزنه و دوباره شروع میکنه هفت بار میزنه.بنده همین مدل 1418B04SIM800L24
    که مشکلاتش هم بیشتره رو دارم اما حل کردم مشکلشو.مشکلش از تغذیه ماژوله.من از رگولاتور MP1584 استفاده میکنم.تنها نکته اش اینجاست که حتما باید ولتاژ رو دقیق رو ۴.۴ بذارین تا توی شبکه ثبت شه.اگه کمتر بذارین میتونین دستورات AT بدین و جوابش رو هم از ماژول دریافت کنید اما در شبکه ریجستر نمیشه.این هم بخاطره این رگولاتور های موجود در بازار هستش که وقتی ولتاژ رو از 4.4 کمتر میکنیم آمپر مورد نیاز رو نمی تونه عبور بده و درنتیجه ماژول ثبت نمیشه در شبکه.ضمنا با سامانه همتا که مربوط به ریجستری هست تماس گرفتم.و گفتند به هیچ عنوان جزو طرح ریجستری نیست و نخواهد بود.تنها نکته ای که هست مثلا واسه من دو سه روز طول کشید پروسه ریجستر شدنش در شبکه که خود پشتیبانی سامانه همتا هم بهش اشاره کرد. بازم سوالی بود این آی دی تلکرام من:. shabgard95 خوشحال میشم کمکتون کنم.موفق باشید.

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع