صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 29
Like Tree6 لایک

موضوع: سنسور رطوبت سنج خاک و زمین - yl-69

Junior Member

سنسور رطوبت سنج خاک و زمین - yl-69

یک ماژول بسیار عالی برای ساخت گلخانه های هوشمند، سیستم های آبیاری خودکار زمین های کشاورزی و باغ ها، آبیاری هوشمند گلدان های آپارتمانی و ...!

همانطور که از نام این سنسور مشخص است، برای اندازه گیری میزان رطوبت و یا آب موجود در خاک و زمین استفاده می گردد. با استفاده از این سنسور، برد آردوینو، یک رله و یک پمپ آب ساده، همه چیز جهت ساخت یک سیستم آبیاری هوشمند برای گلدان منزلتان فراهم است، از این پس در زمان مسافرت، دیگر نگران آبیاری گلدان های منزلتان نباشید، چون شما یک سیستم آبیاری هوشمند آردوینو را ساخته اید! جهت اطلاع از نحوه ساخت این سیستم می توانید به انجمن های آردوینو مراجعه نمایید.

این سنسور در اصل، میزان تشنگی گیاه شما را مشخص می نماید. خروجی آنالوگ این سنسور در زمانی که میزان رطوبت خاک کم باشد، مقدار خروجی بالا و زمانی که رطوبت بالا باشد، مقدار پایین تری را به پین آنالوگ آردوینو ارسال می نماید.

مشخصات:

• حساسیت قابل تنظیم از طریق پتانسیومتر آبی رنگ موجود بر روی برد
    • ولتاژ عملیاتی بین 3.3 تا 5 ولت
    • دارای خروجی دیجیتال و آنالوگ
    • طراحی فیزکی مناسب برای نصب راحت و آسان
    • اندازه کوچک ( 3 در 1.6 سانتیمتر )
    • LED نمایانگر پاور (قرمز) و سوئیچینگ خروجی دیجیتال (سبز)
    • چیپ مقایسه گر LM393 با پایداری بالا

اتصالات:

• VCC: اتصال به منبع تغذیه 3.3 تا 5 ولتی
    • GND: اتصال به GND
    • DO: خروجی دیجیتال (صفر یا یک)
    • AO: خروجی آنالوگ

نحوه کارکرد:

زمانی که ماژول نتواند میزان معینی از رطوبت را تشخیص دهد، خروجی DO مقدار یک و در غیر این صورت مقدار صفر را نشان می دهد.
    خروجی دیجیتال می تواند مستقیماً به برد آردوینو، AVR و یا MCU متصل شود، با اتصال به یک buzzer به عنوان یک سیستم هشدار استفاده شود، و یا با اتصال به ماژول رله موجود در فروشگاه، امکان روشن کردن پمپ و یا شیر آب الکترونیک را فراهم کند.
    برای تعیین میزان رطوبت، خروجی AO باید به ورودی آنالوگ آردوینو متصل گردد.

شماتیک مدار:
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: YL-69.jpg
مشاهده: 1005
حجم: 44.0 کیلو بایت

مثال آردوینو:
    کد:
    /*
     # Be name Khoda!
     # Example code for the yl-69 moisture sensor 
     # Company    : AftabRayaneh
     # Website    : http://shop.aftabrayaneh.com
     # Editor     : Elham Rasekh
     # Date       : 28.08.2013
     # Version    : 2.0
     # Connect the sensor to the A0(Analog 0) pin and the D0 (Digital 0) pin on the Arduino board

# the sensor value description
     # 0  ~300     dry soil
     # 300~700     humid soil
     # 700~950     in water
    */

int moistureAnalogValue = 0;
    int moistureDigitalValue = 0;
    int analogPin = 0;
    int digitalPin = 0;

void setup()
    {
      pinMode(analogPin,INPUT);
      pinMode(digitalPin,INPUT);  
      Serial.begin(9600);
      while (!Serial) ;
    }

void loop()
    {
      moistureAnalogValue = analogRead(analogPin);
      moistureDigitalValue = digitalRead(digitalPin);

//You can adjust these values (0-950) according to your own calibration
      moistureAnalogValue = map(moistureAnalogValue,0,950,100,0);  

Serial.print("Analog value : ");  
      Serial.print(moistureAnalogValue);  

Serial.print("\t");

Serial.print("Digital value : ");  
      if (moistureDigitalValue == HIGH) 
        Serial.println("dry");
      else   
        Serial.println("wet");

delay(5000);
    }
    جهت سفارش این کالا، به این بخش در فروشگاه آفتاب رایانه مراجعه نمایید.
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    ویرایش توسط e.rasekh : 09-05-2013 در ساعت 10:22 AM
    لایک کردن

Member
    سنسور جالبیه..خیلی راحت و شیک راه میافته..فقط نمیدونم چرا وقتی الکترودها رو توی آب هم می زاری باز رطوبت به 100 نمیرسه..خروجی دیجیتال هم وقتی به نزدیک مقدار میزان شده میرسه تربیولانس داره که اگه باهاش مستقیم رله رو راه بندازی فکر کنم بترکه!

Junior Member
    پروژه من در مورد اندازه گیری دما و رطوبت خاکه. که قسمت سنجش دماشو با avr (زبان c)انجام دادم ولی میخوام برای اندازه گیری رطوبت از سنسور yl و برد آردو ااستفاده کنم اما اطلاعات چندانی در مورد این برد ندارم .لطفا اگه میشه در این مورد به من کمک کنید.

مدیر گروه
    دوست عزیز اطلاعات سخت افزاری و البته نرم افزار ی به طور کامل قرار داده شده .برای این سنسور کافیه سه تا پایه اون به arduino متصل بششه طبق شکل بالا
    بعد هم اطلاعات سنسور در کنسول arduino قابل مشاهده است.کنسول هم در نرم افزار arduino بالای صفحه سمت راست هست.
    لایک کردن

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط cheraghi نمایش پست ها
    پروژه من در مورد اندازه گیری دما و رطوبت خاکه. که قسمت سنجش دماشو با avr (زبان c)انجام دادم ولی میخوام برای اندازه گیری رطوبت از سنسور yl و برد آردو ااستفاده کنم اما اطلاعات چندانی در مورد این برد ندارم .لطفا اگه میشه در این مورد به من کمک کنید.
    یعنی واسه هر سنسور میخوای یه بورد قرار میدی؟!یه بورد آردوینو با یه سنسور دو کاره مثل dht22 استفاده کن دیگه!
    لایک کردن

Junior Member
    آخه من پروژه قبلیم رو با سنسور دما و میکرو maga16انجام دادم بعد سنسور رطوبت خاک ندارم تو اینترنت و بازار هم هیچی پیدا نکردم کلا از

اردو سردر نمیارم از میکرو هم در حد درس میکرو توی یه ترم یه چیزایی بلدم خواهش میکنم شما اگه میتونید یه سنسور رطوبت خاک خوب به من معرفی کنید.

Member
    آردوینو فقط یه میکروکنترلر AVR با رگلاتور و بوت لودر..چیزه خاصی نداره که بخوای سر در بیاری..بعدش کدهاش به زبان سی هست که میتونی تو CodeVision یا جای دیگه استفاده کنی..شما باید توی استفاده ببینی چه سنسوری به دردت میخوره چون این نوع سنسور تنوع زیادی نداره..یه نظر دوستانه هم بهت میدم..ترم و دانشگاه رو ول کن..اونا همه مدلن کارایی ندارن..خودت یاد بگیر..خودت رو درگیر کن تا سر در بیاری..جواب بیشتر سوالات رو خودت باید پیدا کنی..کسی رغبت به کمک نداره..اما اگر شیفته الکترونیک نیستی و فقط کنجکاوی توصیه میکنم بیشتر واردش نشو..مثل گردابه..تو این مملکتم ازش پول در نمیاد..میبینی که خیلی ها گذاشتن کنار و شدن فروشنده حتی حوصله توضیح دادنم ندارن..چون مهندس الکترونیک ظاهرا فرقی با یه کارگر معمولی نداره.ول کن..سبزی بفروشی مطمئناً درآمدت بیشتره.

مدیر گروه
    خب اول سنسور رطوبت خاک که همین yl69 در کنار arduin با اطلاعات بالا کاملا دقیق و ساده راه اندازی میشه
    arduin مثل همه پردازنده های دیگه قابلیت داره چند تا سنسور با هم روی اون راه بندازی فقط این که از لحاظ سخت افزاری کارت خیلی خیلی ساده تره
    از لحاظ نرم افزاری هم همون c مینویسیم ولی باز هم به دلیل کامپایلرش ساده تر.اول مثل بالا دقیقا برای سنسور خاکت یه +5 و زمین وصل کن.این دو تا پایه روی خود arduin هست.بعد کافیه پایه سیگنال سنسورت رو به پایه آنالوگ arduin وصل کنی . کد را آپلود کنی و تمام.توی کنسول arduin خرجی سنسورت را ببینی.
    حله؟

Junior Member
    ببینید فک کنم نتونستم منظورمو کامل توضیح بدم .این پروژه من اندازه گیری دمای هوا ورطوبت خاک( سنسور dht22برای رطوبت و دمای هواست)و ارسال سریال اطلاعات به کامپیوتره. برای قسمت دماش تمام کارای کنترلی رو (فن و...)وارسال سریال داده و کد گذاری و ارسال اونو با فرستنده (hmt)و دریافت اطلاعات با hmrو ارسال اطلاعات با آی سی max232به کامپیوتر با avr انجام میدم.اما برای قسمت رطوبتی هیچ سنسوری که بتونه خروجی دیجیتال داشته باشه پیدا نکردم تنها سنسور رطوبت خاک همون yl_69که خروجیش آنالوگه و برای وصل به میکرو نیاز به ADCداره که نویز بالا میره میترسم جواب نده میمونه همون برد آردینو که همونطور که شما گفتین کار کردن باش آسونه ولی مشکل من داشتن دو برده که باید اطلاعاتشون با همون فرستنده hmtفرستاده بشه که نمیدونم چطور این کارو انجام بدم اگه بتونید در این رابطه منو راهنمایی کنید ممنون میشم یا این که یه سنسور رطوبت خاک دیگه که کار کردن با اون راحت باشه به من معرفی کنید.

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط cheraghi نمایش پست ها
    ببینید فک کنم نتونستم منظورمو کامل توضیح بدم .این پروژه من اندازه گیری دمای هوا ورطوبت خاک( سنسور dht22برای رطوبت و دمای هواست)و ارسال سریال اطلاعات به کامپیوتره. برای قسمت دماش تمام کارای کنترلی رو (فن و...)وارسال سریال داده و کد گذاری و ارسال اونو با فرستنده (hmt)و دریافت اطلاعات با hmrو ارسال اطلاعات با آی سی max232به کامپیوتر با avr انجام میدم.اما برای قسمت رطوبتی هیچ سنسوری که بتونه خروجی دیجیتال داشته باشه پیدا نکردم تنها سنسور رطوبت خاک همون yl_69که خروجیش آنالوگه و برای وصل به میکرو نیاز به adcداره که نویز بالا میره میترسم جواب نده میمونه همون برد آردینو که همونطور که شما گفتین کار کردن باش آسونه ولی مشکل من داشتن دو برده که باید اطلاعاتشون با همون فرستنده hmtفرستاده بشه که نمیدونم چطور این کارو انجام بدم اگه بتونید در این رابطه منو راهنمایی کنید ممنون میشم یا این که یه سنسور رطوبت خاک دیگه که کار کردن با اون راحت باشه به من معرفی کنید.

سلام
    چرا نمی خواید از سنسور آنالوگ استفاده کنید؟
    خب سنسور دیجیتال که اون کارایی مورد نیاز شما رو نداره!
    حتی اگر هم از دیجیتالش موجود نباشه میتونید از همون yl استفاه کنید و بازه دیتا براش تعریف کنید!

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین