صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18

موضوع: سنسور گاز کربن منوکسید mq-7

Senior Member

Lightbulb سنسور گاز کربن منوکسید mq-7

سنسور گاز کربن مونوکسید MQ-7
    سنسورهای گاز سری MQ از هیتر داخلی کوچک به همراه سنسور الکتروشیمیایی بهره می گیرند.داین سنسورها نسبت به طیف گسترده ای از گازها حساس اند. سنسور MQ-7 برای تشخیص گاز CO بکار می رود. این سنسور توانایی تشخیص غلظت CO موجو در هوا را دارد.محدوده غلظت قابل سنجش این سنسور بین 20ppm تا 2000ppm می باشد. حساسیت بالا ، پاسخ گویی در کمترین زمان ممکن و خروجی آنالوگ از خصوصیات این سنسور می باشد. راه اندازی این سنسور آسان است و شما به راحتی می توانید با اتصال خروجی آنالوگ سنسور به ADC آردوینو ،آن را راه اندازی کنید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: mq-7-carbon-monoxide-detection-sensor-tomato-red-228x228.jpg
مشاهده: 697
حجم: 12.1 کیلو بایت

کاربردها
    تشخیص گاز CO در محیط های صنعتی و خانگی
    ساخت تشخیص دهنده گاز قابل حمل

مثال
    در این مثال تشخیص گاز CO توسط سنسور MQ-7 متصل به آردوینو منجر به روشن شدن LED پین 13 می شود.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Carbon Monoxide Sensor - MQ-7.jpg
مشاهده: 489
حجم: 90.4 کیلو بایت

کد:
    // These constants won't change. They're used to give names // to the pins used: const int analogInPin = A0; // Analog input pin that the potentiometer is attached to const int ledPin = 13; // LED connected to digital pin 13 int sensorValue = 0; // value read from the sensor void setup() { // initialize serial communications at 9600 bps: Serial.begin(9600); pinMode(ledPin, OUTPUT); // sets the digital pin as output } void loop() { // read the analog in value: sensorValue = analogRead(analogInPin); // determine alarm status if (sensorValue >= 750) { digitalWrite(ledPin, HIGH); // sets the LED on } else { digitalWrite(ledPin, LOW); // sets the LED off } // print the results to the serial monitor: Serial.print("sensor = " ); Serial.println(sensorValue); // wait 10 milliseconds before the next loop // for the analog-to-digital converter to settle // after the last reading: delay(10); }
    مرجع:
    https://www.sparkfun.com/products/9403
    Arduino Playground - MQGasSensors

جهت سفارش این کالا، به این بخش در فروشگاه آفتاب رایانه مراجعه نمایید.
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    ویرایش توسط hesam.time : 11-11-2013 در ساعت 07:40 PM

Junior Member
    با سلام
    لطفا در باره نحوه تشخیص پایه های این سنسور راهنمایی فرمایید
    با تشکر

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط reza_z نمایش پست ها
    با سلام
    لطفا در باره نحوه تشخیص پایه های این سنسور راهنمایی فرمایید
    با تشکر
    فرقی نداره...
    از هر طرف که بگیرید دوتای وسطی سرهای هیتر هستن
    اون دوتای بالا و پایین سمت راست هم یک سر سنسور و و اون دوتا دیگه هم سر دیگه اش میشن!!!

فقط یکی از دوزتان توی نظرات فروشگاه راجع به کالیبره کردن سنسور نوشته بودن که اگر لطف کنن دوستانی که اطلاعات کافی دارن در مورد خطی سازی و کالیبره کردن سنسور کمی اطلاعات بدن ممنون میشم
    در ضمن اون مقاومت Rl فکر میکنم باید بیشتر از 220 انتخاب شه...

اصلاح میکنم با همون 220 به خوبی جواب میده
    در ضمن برای کنترل جریانی که هیتر میکشه(مقاومی در حد 33 ام داره) پیشنهاد میکنم با همون 1.5 ولت تغذیه اش کنید ینی یه مقاومت 68 اهمی باش سری کنید بعدش به 5 ولت وصل کنید
    البته مقاومتش یکمی گرم میشه که الان سه چار روزه داره کار میکنه مشکل خاصی نداشته...
    ویرایش توسط arsham : 12-12-2014 در ساعت 06:09 AM
    Great Regard
    A.Sharifnia

Junior Member
    دلیل پیدا کردم
    ویرایش توسط hamidelectronic : 12-09-2014 در ساعت 01:01 PM

Junior Member
    سلام
    با اجازه بنده یک مشکل داره شماتیکتون که توضیح میدم و در مورد کالیبره هم بهتون میگم
    پایه این سنسور دو طرف داره که یک طرفش به ترتیب AHA طرف دیگر هم BHB نام دارند، خب فرقی هم نمیکنه ولتاژ به کدوم طرف داد و زمین رو هم به کدوم طرف چون سنسور مثل یک مقاومت عمل میکنه پس مثل مقاومت فرقی نداره
    من در اینجا ولتاژ به BHB میدم و زمین به AHA (حالا در عمل شما دنبال پیدا کردن پایه ها نباشید و یک طرف توضیح شماره انجام بدید یک طرف هم شماره 2).
    1- پایه B و B یک طرف سنسور رو به هم وصل میکنیم و سپس با یک مقاومت 10 کیلو یا ایبنکه اگر بخواهید کالیبره کنید با پتانسیومتر 10 کیلو به پایه H وصل میکنید.
    1- اگر بخواهید سنسورتون در تشخیص گاز CO صحیح کار کنه طرف سنسوری که به + وصل میکنید که الان من AHA مثال میزنم باید پایه A و A مثتقیم به 5 ولت بدید، پایه H هم باید ولتاژ متغیر بهش بدید یعنی باید به پایه H طرف دیگه 60 ثانیه 5 ولت داد و 90 ثانیه 1.4 ولت
    البته میتونید 5 ولت مستقیم بهش بدید و وصلش کنید به همون A و A اما اگر ولتاژ متغییر ندید به پایه H سنسور در تشخیص گاز CO دچار مشکل میشه
    این ولتاژ متغییر فقط برای سنسورها تشخیص CO هستش که در سری MQ دو سنسوره اونم MQ7 و MQ9
    اینم یک عکس برای درک بیشتر :

در این عکس منظور از 1.5 دادن ولتاژ متغیر 1.4 ولت و 5 ولت هست
    ویرایش توسط hamidelectronic : 12-09-2014 در ساعت 01:03 PM

Junior Member
    ممنون
    من الان دوتا سنسور رو رو بورد لحیم کردم
    مشکل اینه که A2D یکی بعد از گرم شدن 1800 و اون یکی یه چیزی در حدود 1000 رو نشون میده...
    البته RL رو اشتباها ثابت (220 اهم) لحیم کردم حالا میتونم این دوتا رو با یه معادله خط با هم تقریباً یکی کنم ولی یه ایده ای میخوام که نسبت به واحد اصلی یعنی ppm گاز کربن منوکسید در هوا کالیبر کنم
    اگر RL و معادله خطی تبدیل یک نسخه کالیبره شده رو داشته باشم شاید بشه یه کاریش کرد...
    ویرایش توسط arsham : 12-12-2014 در ساعت 06:18 AM
    Great Regard
    A.Sharifnia

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط arsham نمایش پست ها
    ممنون
    من الان دوتا سنسور رو رو بورد لحیم کردم
    مشکل اینه که A2D یکی بعد از گرم شدن 1800 و اون یکی یه چیزی در حدود 1000 رو نشون میده...
    البته RL رو اشتباها ثابت (220 اهم) لحیم کردم حالا میتونم این دوتا رو با یه معادله خط با هم تقریباً یکی کنم ولی یه ایده ای میخوام که نسبت به واحد اصلی یعنی ppm گاز کربن منوکسید در هوا کالیبر کنم
    اگر RL و معادله خطی تبدیل یک نسخه کالیبره شده رو داشته باشم شاید بشه یه کاریش کرد...
    سلام
    مقدار مقاومت RL نباید اینقدر کم باشه، باید 10 کیلو بزارید (خودم یک مقاومت 27 کیلو ثابت گزاشتم)
    من این سنسور با آردوینو راه اندازی نکردم تا حالا
    اما بهتره با میکرو انجام بشه (atmega8 گزینه خوبیه)
    در مورد RL در دیتاشیت گفته باید بین 5 کیلو اهم تا 47 کیلو اهم باشه که خودش 10 کیلو اهم پیشنهاد داده
    برای راه اندازی اولیه سنسور بعد هر بار روشن کردن یک زمان که حدود 2 دقیقه تا 5 دقیقه شاید باشه لازمه که خروجی سنسور پایدار بشه
    ویرایش توسط hamidelectronic : 12-13-2014 در ساعت 11:38 PM

Member
    من انجام دادم . بايستي حتما حتما از آداپتور استفاده كني نه از باتري ليتيومي . چون براي گرم شدن سنسور جريان زيادي بيشتر از 2 آمپر مي كشه كه حتي با باتري 2200 ميلي امپر هم جواب نمي ده . حتما از آداپتور استفاده كن . بعدش يك برنامه از اينترنت بگير . بريز توي آي سي . بعدش تازه وقتي كاليبره مي كني مي بيني خيلي جواب دقيقي نمي ده . كلا بنده . مي گم نظر من اينه . سنسوري كه ده هزار تومان قيمتش . بيشتر از اين توقع نداشته باش .
    با تشكر

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط SAADATMAND نمایش پست ها
    من انجام دادم . بايستي حتما حتما از آداپتور استفاده كني نه از باتري ليتيومي . چون براي گرم شدن سنسور جريان زيادي بيشتر از 2 آمپر مي كشه كه حتي با باتري 2200 ميلي امپر هم جواب نمي ده . حتما از آداپتور استفاده كن . بعدش يك برنامه از اينترنت بگير . بريز توي آي سي . بعدش تازه وقتي كاليبره مي كني مي بيني خيلي جواب دقيقي نمي ده . كلا بنده . مي گم نظر من اينه . سنسوري كه ده هزار تومان قيمتش . بيشتر از اين توقع نداشته باش .
    با تشكر
    کاملا اشتباهه عزیز، این سنسور 180 میلی آمپر جریان لازم داره!
    دلیل جواب نگرفتن شما اینه که در سنسور mq7 که برای تشخیص گاز co هست برای جواب گرفتن از سنسور ولتاژ متغییر به هیتر سنسور داده بشه (توی دیتاشیت سنسور هم ذکر کرده).
    حتی سنسور TGS2442 هم که مربوط به گاز co هست و قیمت 55 تومانی داره برای تشخیص درست باید به هیترش ولتاژ متغییر (14 میلی ثانیه 5 ولت و 986 میلی ثانیه 0 ولت ) داد.
    من یک ماه میشه دارم روی سنسورهای گاز تحقیق و تست انجام میدم (سری mq) و ازشون هم جواب گرفتم به راحتی (mq9 و mq7) بقیه mq ها راه اندازیشون سخت نیست چون ولتاژ متغییر نمیخواند (فقط سنسورهایی که گاز co هم تشخیص میدند اینجوری هستند).
    موفق باشید.

Member
    با سلام
    لطفا بيشتر توضيح بديد من چون جواب نگرفتم به اين موضوع كه شما گفتيد (ولتاژ متغییر به هیتر سنسور داده بشه ) متوجه نمي شم
    با تشكر

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع