صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 26
Like Tree10 لایک

موضوع: ماژول فاصله یاب آلتراسونیک srf05

Senior Member
    سلام
    خسته نباشین
    میدونم این کد داره کار میکنه اما متوجه نمیشم چطوری
    خب موج میره و برمیگرده ، فاصله زمانی ایجاد موج تا برگشتنش میشه زمان رفت و برگشت که باهاش فاصله رو به دست میاریم اما
    تا جایی که من متوجه شدم این تابع pulseIn ، مثلا اگه HIGH تعریف شده باشه، میاد مدت زمانی که مقدار پایه از LOW به HIGH میره و دوباره LOW میشه رو برمیگردونه
    حالا فرضا با سنسور آلتراسونیک یه موج با مقدار HIGH برای 10 میکروثانیه ایجاد بشه و دوباره LOW بشه بازتاب این موج هم همون 10 میکروثانیه پین Echo رو HIGH میکنه دیگه حالا چه 2 متر بره چه 20 سانت.
    به بیان دیگه ما فاصله زمانی بین HIGH شدن Trigو HIGH شدن Echo رو میخوایم نه مدت زمانی که Echo مقدارش HIGH شده
    چجوریه که این کد کار میکنه؟

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط siib نمایش پست ها
    سلام
    خسته نباشین
    میدونم این کد داره کار میکنه اما متوجه نمیشم چطوری
    خب موج میره و برمیگرده ، فاصله زمانی ایجاد موج تا برگشتنش میشه زمان رفت و برگشت که باهاش فاصله رو به دست میاریم اما
    تا جایی که من متوجه شدم این تابع pulseIn ، مثلا اگه HIGH تعریف شده باشه، میاد مدت زمانی که مقدار پایه از LOW به HIGH میره و دوباره LOW میشه رو برمیگردونه
    حالا فرضا با سنسور آلتراسونیک یه موج با مقدار HIGH برای 10 میکروثانیه ایجاد بشه و دوباره LOW بشه بازتاب این موج هم همون 10 میکروثانیه پین Echo رو HIGH میکنه دیگه حالا چه 2 متر بره چه 20 سانت.
    به بیان دیگه ما فاصله زمانی بین HIGH شدن Trigو HIGH شدن Echo رو میخوایم نه مدت زمانی که Echo مقدارش HIGH شده
    چجوریه که این کد کار میکنه؟
    دوستان نظری ندارین؟

مدیر گروه
    دوستان نظری ندارین؟

این نظر مال یه بندا خدایی بوده:
    روش کار با این سنسور به این صورت است که پایه Trig به مدت حداقل 10uS به سطح بالا کشیده می شود . با این کار ماژول از طریق فرستنده یک موج آلتراسونیک 40Khz را ارسال می کند ، و برد کنترل به محض دریافت بازگشت موج فراصوت توسط گیرنده ، پایه Echo را به سطح بالا خواهد برد. و از طریق رابطه زیر می توان فاصله را به دست آورد :Distance (M) = high level time (S) ( time between start sending signal and first receive ) * velocity of sound ( 340 ) (M/S) / 2در حقیقت شما یک پالس 10us به بالا ارسال می کنید و از لحظه ارسال منتظر پاسخ آن می مانید ، به محض دریافت پاسخ با ضرب کردن زمان بین ارسال و دریافت پاسخ در سرعت صوت و تقسیم آن بر 2 ( به علت اینکه زمان بدست آمده زمان رفت و برگشت موج است ) می توانید فاصله را بدست آورید.
    لایک کردن

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها
    این نظر مال یه بندا خدایی بوده:
    روش کار با این سنسور به این صورت است که پایه Trig به مدت حداقل 10uS به سطح بالا کشیده می شود . با این کار ماژول از طریق فرستنده یک موج آلتراسونیک 40Khz را ارسال می کند ، و برد کنترل به محض دریافت بازگشت موج فراصوت توسط گیرنده ، پایه Echo را به سطح بالا خواهد برد. و از طریق رابطه زیر می توان فاصله را به دست آورد :Distance (M) = high level time (S) ( time between start sending signal and first receive ) * velocity of sound ( 340 ) (M/S) / 2در حقیقت شما یک پالس 10us به بالا ارسال می کنید و از لحظه ارسال منتظر پاسخ آن می مانید ، به محض دریافت پاسخ با ضرب کردن زمان بین ارسال و دریافت پاسخ در سرعت صوت و تقسیم آن بر 2 ( به علت اینکه زمان بدست آمده زمان رفت و برگشت موج است ) می توانید فاصله را بدست آورید.
    خب درسته اینو قبول دارم زمان بین ارسال پاسخ و دریافتش ، نه مدت زمانی که در حال دریافت پاسخ بودیم
    مثلا من میگم سلام این واژه سلام ، گفتن و شنیدنش 1 ثانیه طول میکشه حالا یه زمانی هم بین گفتنش و شنیدنش هست (زمان سفر موج)
    الان مشکل من اینه که تابع pulseIn مدت زمان فعال بودن Echo رو برمیکردونه یعنی همون زمان لازم برای شنیدن واژه سلام که یک ثانیه هست نه زمانی که موج سفر کرده رو

مدیر گروه
    خب درسته اینو قبول دارم زمان بین ارسال پاسخ و دریافتش ، نه مدت زمانی که در حال دریافت پاسخ بودیم
    مثلا من میگم سلام این واژه سلام ، گفتن و شنیدنش 1 ثانیه طول میکشه حالا یه زمانی هم بین گفتنش و شنیدنش هست (زمان سفر موج)
    الان مشکل من اینه که تابع pulseIn مدت زمان فعال بودن Echo رو برمیکردونه یعنی همون زمان لازم برای شنیدن واژه سلام که یک ثانیه هست نه زمانی که موج سفر کرده رو
    چیزی که من تصور می کنم اینه که زمانی که موج صا ارسال میشه تو کتابخونه یه اتفاقی می افته یعنی شمارش زمان شروع میشه

تا زمانی که پین گیرنده پیام دریافت رو بگیره و زمان شمارش تموم بشه
    این جوری زمان رو میگیره
    لایک کردن

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها
    چیزی که من تصور می کنم اینه که زمانی که موج صا ارسال میشه تو کتابخونه یه اتفاقی می افته یعنی شمارش زمان شروع میشه

تا زمانی که پین گیرنده پیام دریافت رو بگیره و زمان شمارش تموم بشه
    این جوری زمان رو میگیره
    کدوم کتابخونه؟
    دوس داشتم تصور کنم که echo به صورت دیفالت 0 هست و با 1 شدن trig ، یک میشه و با دریافت بازتاب موج 0 اما مثل اینکه اینجوری نیست

Junior Member
    سلام دوستان
    من در مورد این سنسور سوالاتی دارم
    اول از همه اینکه ایا به هوا واکنش پذیره یا نه؟ چون از چند نفری شنیدم میگفتن این سنسور خوب نیست چون خیلی وقتا هوار تشخیص میده و مثلا اگه شما میخواین ماشین تشخیص داده بشه به جاش هوا تشخیص داده میشه آیا این درسته؟

Junior Member
    سلام
    من در راه اندازی مشکل دارم فقط سه هزار و هشتصد و خورده ای نشون میده!!!لطفا راهنماییم کنید

Junior Member
    سلام، وقت بخیر

دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید

شیشه را هم بعنوان مانع حساب میکنه؟
    اگر پشت شیشه چسبیده باشه امواج ارسالی از شیشه رد میشه یا با برخورد به شیشه شکسته میشه؟
    اگر از دوستان کسی تجربه داره و تست کرده یا براش مقدوره تست کنه لطفا راهنمایی کنید

متشکرم

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط mcry نمایش پست ها
    سلام، وقت بخیر

دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید

شیشه را هم بعنوان مانع حساب میکنه؟
    اگر پشت شیشه چسبیده باشه امواج ارسالی از شیشه رد میشه یا با برخورد به شیشه شکسته میشه؟
    اگر از دوستان کسی تجربه داره و تست کرده یا براش مقدوره تست کنه لطفا راهنمایی کنید

متشکرم
    با سلام
    امواج ارسالی مافوق صوت هستن و با برخورد به شیشه منعکس میشن، به هر حال نمیتونن از شیشه رد بشن.
    siib and mcry like this.
    Your problem is in the code you didn't upload...

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع