صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
Like Tree8 لایک

موضوع: مشاوره در انتخاب قطعه

Junior Member

مشاوره در انتخاب قطعه

سلام و خسته نباشید
    من میخوام دمای محیط رو با سنسور مادون قرمز بگیرم و به وسیله ی وای فای ارسال کنم به گوشی
    اول اینکه کدوم یکی از سنسور های دمای مادون قرمز رو بخرم که هم به صرفه باشه و هم کار باهاش آسون باشه. اینم بگم که من تازه کارم.
    برای ارسال از طریق وای فای از کدوم قطعه استفاده کنم. جایی تو این سایت خوندم که شما witty رو پیشنهاد داده بودید. آیا این بورد جوابگوی نیاز من است؟ با چه زبانی میشه باهاش برنامه نوشت؟ تفاوتش با nodemcu چیه؟کار باهاش ساده هست؟ آیا این که ماژول وای فای به آردوینو وصل کنم راحت ترنیست؟
    سوال آخرم اینه که آیا قطعه خاص دیگه ای بایدسفارش بدم؟
    پیشاپیش تشکر

مدیر ویژه
    سلام این پیج رو بخون:
    راه اندازی دماسنج غیر تماسی

اون برد wittyy هم مورد مناسبیه
    لایک کردن

Junior Member
    ممنون از پاسختون
    من این دوتا دماسنجو تو سایت پیدا کردم؟ میشه بگین فرقشون چیه؟ کدومشون بهتره؟
    ماژول دماسنج غیر تماسی مادون قرمز GY-MCU90615 دارای ارتباط سریال
    و این یکی:
    ماژول دماسنج مادون قرمز - ترمومتر غیرتماسی MLX90615

و یه سوال دیگه. اگه نخوام از witty استفاده کنم و بجاش از esp8266-1 استفاده کنم آیا با این ماژول میتونم پروگرامش کنم؟
    ماژول USB به TTL سریال CH340T - پشتیبانی از ویندوز 10

مدیر گروه
    سلام
    دوست من حداقل واسه سوالات شماره بزار جواب داده بهش راحت باشه

دو تا ماژول دماسنجی که در نظر گرفتی سنسورش مشابهه .MLX90615 هست. اماپروتکل ارتباطیشون نه
    یکیشون پروتکل ارتباطیش i2c هست و اون یکی سریال .
    کلا هر ماژول یا سنسوری که سریال باشه ارتباطش راه اندازی راحتی خواهد داشت چون هم سخت افزارش هم کد نویسیش راحت خواهد بود. به نظر من چون تازه دارید وارد این وادی میشید ببینید در مورد کدومش اطلاعات بیشتری وجود داره .

در مورد تفاوت witty و nodemcu هم باید بگم فرقی ندارن . چیپ پردازنده هر دوش esp8266 هست . تفاوتشون به چیپ USB به TTL سون متفاوته
    یکیش CH340 هست یکیش cp2102

در مورد سوالتون هم نه راه اندازیش با خود esp هم به راحتی آردوینو هست . و در یک سخت افزار صرفه جویی می کنید.

برای راه اندازی هم اگر مدل witty یا nodemcu رو بخرید نه
    اما اگر مدل
    esp8266-1 رو بخرید باید یه تبدیل
    USB به TTL هم بخرید

و البته سیم برد بوردی

Junior Member
    دوباره سلام
    1. من برد witty cloud رو تهیه کردم و تونستم برنامه access point رو روش بریزم و به راحتی انجام شد و تونستم با گوشی به وای فاش وصل شم. ولی توی serial monitor هرچی بهش دستور میدم هیچ واکنشی نشون نمیده! مثلا AT رو میفرستم اصلا ok نمیده. واسه همین دو تا کار انجام دادم که دوتاشم جواب نداد. یکی اینکه اون فریموری که توی سایت بود رو با ESP8266Flasher روش ریختم و همچنین برد رو با تبدیل TTL وصل کردم که بازم نتیجه ای نداد! به نظرتون مشکل از کجاست؟

2. من سنسور GY-MCU90615 که ارتباطش سریاله رو تهیه کردم. و طبق این سایت اونو به witty cloud متصل کردم آیا کارم درست بوده؟
    آموزش اتصال ماژول دماسنج غیر تماسی GY-MCU90615 به آردوینو - دیجی اسپارکدیجی اسپارک

3. از کجا بفهمم که سنسورم درست وصل شده؟ و روشنه؟

4. طبق آموزش این سایت
    پروژه ساده خواندن دما در serial motitor
    قصد دارم واسه تست نتیجه رو توی سریال مانیتور ببینم. توی کدی که اون سایت داده باید چه تغییری ایجاد کنم؟ مثلا ورودی سنسور پایه اش چیه؟ اصلا اون کد به سنسور من میخوره؟

با تشکر از وقتی که میذارین

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط enekas نمایش پست ها
    دوباره سلام
    1. من برد witty cloud رو تهیه کردم و تونستم برنامه access point رو روش بریزم و به راحتی انجام شد و تونستم با گوشی به وای فاش وصل شم. ولی توی serial monitor هرچی بهش دستور میدم هیچ واکنشی نشون نمیده! مثلا AT رو میفرستم اصلا ok نمیده. واسه همین دو تا کار انجام دادم که دوتاشم جواب نداد. یکی اینکه اون فریموری که توی سایت بود رو با ESP8266Flasher روش ریختم و همچنین برد رو با تبدیل TTL وصل کردم که بازم نتیجه ای نداد! به نظرتون مشکل از کجاست؟

2.

با تشکر از وقتی که میذارین
    سلام
    مرسی که شماره گذاشتید

1. نیازی نبود فریم ور رو عوض کنی. اگر سخت افزارت درست باشه ( یعنی پینهای سریالت ضربه دری خورده باشن ) دو تا دلیل میتونه داشته باشه
    یکی بادریت یکی تنظیم کنسول سریالت .
    بادریتت رو روی 115200 امتحان کن (البته روی 57600 , 9600 هم ممکنه باشه )
    و این که تنظیم کنسولت رو به صورت زیر بزار :
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2016-11-05_9-06-27.jpg
مشاهده: 203
حجم: 14.9 کیلو بایت

2. اره . چون ولتاژ کاریش 3.3 ولته مشکلی نداره اگر منطق سنسورتون 5 ولت باشه باید یه مبدل سطح ولتاز وصل کنید به esp
    میتونی بادریت رو کمتر کنی ( مثلا 9600 آموزشش تو همون سایت هست ) و از سریال نرم افزاری استفاده کنی

3. سیم بندیش که کلا چهار تاسیمه و چون سریال هم مقوله پیچیده ای نخواهد بود . اگر دما رو تو سریال درست برگردوند داره درست کار می کنه دیگه

4. درست منظورتون رو متوجه نشدم از این قسمت . اگر منظورتون اینه که با سنسور lm35 بیاید نتیجه سنسور سریال رو چک کنید چون سنسور آنالوگه کافیه پین دیتاشو بزنید به پین ADC روی ESP و توی کدتون هم از اون پایه بخونید منتها به جای A2 بزارید A0
    لایک کردن

Junior Member
    سلام و تشکر بابت پاسخ

1. نیازی نبود فریم ور رو عوض کنی. اگر سخت افزارت درست باشه ( یعنی پینهای سریالت ضربه دری خورده باشن ) دو تا دلیل میتونه داشته باشه
    یکی بادریت یکی تنظیم کنسول سریالت .
    این کار و کردم ولی جوابی نداد.

4. درست منظورتون رو متوجه نشدم از این قسمت . اگر منظورتون اینه که با سنسور lm35 بیاید نتیجه سنسور سریال رو چک کنید چون سنسور آنالوگه کافیه پین دیتاشو بزنید به پین ADC روی ESP و توی کدتون هم از اون پایه بخونید منتها به جای A2 بزارید A0
    منظورم اینه با همین سنسوری که دارم(مادون قرمزه)، توی اون کد چه تغییری ایجاد کنم؟ یعنی چطوری توی کد پایه ها رو تعریف کنم؟

یک سوال دیگه: میشه با پروگرمر witty ماژول esp8266-1 رو پروگرم کرد؟

مدیر گروه
    سلام و تشکر بابت پاسخ

این کار و کردم ولی جوابی نداد.

منظورم اینه با همین سنسوری که دارم(مادون قرمزه)، توی اون کد چه تغییری ایجاد کنم؟ یعنی چطوری توی کد پایه ها رو تعریف کنم؟

یک سوال دیگه: میشه با پروگرمر witty ماژول esp8266-1 رو پروگرم کرد؟

اول در موردسوال آخرتون .
    آره میشه چون باید ازش به عنوان تبدیل TTL به USB استفاده کنید.

اون کدی که شما قصد دارید ازش استفاده کنید از سریال سخت افزاری استفاده کرده . بنابراین نیازی به تغییر پین در کد ندارید.
    شما وقتی تو منوی tools بردتون رو esp انتخاب می کنید و کامپایل می کنید خودش میفهمه به کدوم پین esp وصل کردید.
    فقط شما هم باید به پینهای tx و rx برد Esp تون وصل کنید.

چک کنید تو esp تون از قبل کدی نریخته باشید برای کامند دادن
    لایک کردن

Junior Member
    اول در موردسوال آخرتون .
    آره میشه چون باید ازش به عنوان تبدیل TTL به USB استفاده کنید.
    1. بالاخره تونستم esp8266-1 رو پروگرام کنم. و کد دماسنج رو روش بریزم. ولی الان توی سریال مانیتور حروف عجیب غریبی نشون میده. بادریتشم تنظیم کردم ولی تاثیری نداشت. (البته به نظرم دماسنج داره درست کار میکنه چون دستمو نزدیکش میبرم حروفی که توی سریال مانیتوره تغییر میکنن.)به نظرتون مشکل چیه؟ منظورم این کده:
    آموزش اتصال ماژول دماسنج غیر تماسی GY-MCU90615 به آردوینو - دیجی اسپارکدیجی اسپارک
    2. در ضمن من پین rx رو چه قطع میکنم و چه وصل تاثیری نداره! ولی tx رو قطع میکنم دیگه چیزی توی سریال مانیتور نشون داده نمیشه. علتش چیه؟ مگه دو تاشون نباید دیتا انتقال بدن؟

چک کنید تو esp تون از قبل کدی نریخته باشید برای کامند دادن
    3. منظورتون اینه که اگه یه برنامه جدید روش آپلود کنم دستورات AP پاک میشه و باید دوباره برنامه AP رو روش بریزم؟

با تشکر

مدیر گروه
    1. بالاخره تونستم esp8266-1 رو پروگرام کنم. و کد دماسنج رو روش بریزم. ولی الان توی سریال مانیتور حروف عجیب غریبی نشون میده. بادریتشم تنظیم کردم ولی تاثیری نداشت. (البته به نظرم دماسنج داره درست کار میکنه چون دستمو نزدیکش میبرم حروفی که توی سریال مانیتوره تغییر میکنن.)به نظرتون مشکل چیه؟ منظورم این کده:
    2. در ضمن من پین rx رو چه قطع میکنم و چه وصل تاثیری نداره! ولی tx رو قطع میکنم دیگه چیزی توی سریال مانیتور نشون داده نمیشه. علتش چیه؟ مگه دو تاشون نباید دیتا انتقال بدن؟

3. منظورتون اینه که اگه یه برنامه جدید روش آپلود کنم دستورات AP پاک میشه و باید دوباره برنامه AP رو روش بریزم؟

با تشکر
    1. نودونه درصد مواردی که حروف عجیب غریب نشون میده مشکل از بادریته .
    شما میتونی بادریت های مختلف رو به خصوص 9600 تست کنی ببین حل میشه یا نه .
    به اون قسمت رجیسترهایی که تو کد نویسی برای تنظیم بادریت داده دقت کن .

2 .پین rx یعنی پین دریافت . یعنی پینی که اگر ماژول مقابل دیتایی بفرسته روی این دریافت بشه .
    پین tx یعنی پین ارسال . یعنی پینی که اگر بخوابم برای ماژول مقابل دیتایی بفرستیم روی این ارسال بشه .

3. یقینا هر برنامه میتونه عملکرد Esp رو کامل تغییر بده .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین