صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
Like Tree12 لایک

موضوع: سوال : من مبتدی هستم و میخوام کار با Arduino رو شروع کنم

Junior Member

Arrow سوال : من مبتدی هستم و میخوام کار با Arduino رو شروع کنم

با سلام
    دوستان من تازه کارم و میخوام کار با Arduino رو شروع کنم سوالم اینه من نمیدونم کجا و چه بردی رو بخرم .
    من یه سوال دیگه دارم میخوام افراد داخل یه اتاق رو کنترل کنم و وقتی اتاق خالی شد لامپ تو اتاق خاموش شه و برعکس این کار هزینه زیاد میخواد ؟؟؟ و چه وسایلی میخواد ممنون میشم راهنمایی کنید

مدیر اصلی
    سلام
    در مورد خرید می تونید به لینک بالای صفحه مراجعه فرمایید ، منظورم لینک فروشگاه هست.
    در مورد نوع برد هم با توجه به اینکه مبتدی هستید پیشنهاد می کنم با uno شروع کنید

Junior Member
    سلام
    میحواستم بدونم کسی که میتونه از avr استفاده کنه چرا باید از اردوینو استفاده کنه. منظورم اینه که اردوینو چه مزیت و برتری نسبت به avr داره.این پول اضافه ای که برای خرید اردینو میدیم چه چیزی برای ما داره؟
    ممنون

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط ever30 نمایش پست ها
    سلام
    میحواستم بدونم کسی که میتونه از avr استفاده کنه چرا باید از اردوینو استفاده کنه. منظورم اینه که اردوینو چه مزیت و برتری نسبت به avr داره.این پول اضافه ای که برای خرید اردینو میدیم چه چیزی برای ما داره؟
    ممنون

سلام
    از دو لحاظ میشه به این قضیه جواب داد
    از بعد سخت افزاری:در صورتی که با avr کار کرده باشید برای راه اندازی آن باید تمهیدات سخت افزاری متفاوتی را در نظر گرفت از قبیل رگولاتور و کریستال و...... که انتخاب هر کدام از این قطعات به دقت خاصی نیاز داره.ولی بردهای آردویینو از لحاظ سخت افزاری تمام این تمهیدات به صورت onboard براش طراحی شده و مشکل عمده کار با avr که نویز گرفتن پایه ها هست به نحو عمده ای حل شده
    از بعد نرم افزاری:کامپایلر c هست و در مقایسه با برنامه های دیگر نظیر avrstudio برای برنامهنویسی تعداد کتابخانه های کمتری برای فراخوان احتیاج است.

مزیت بسیار متفاوت این دو پردازنده این است که برد های آردویینو توسط یک خط برنامه نویسی میتواننند با کامپیوتر ارتباط سریال برقرار کنند در صورتی که برای avr نیاز به برنامه نویسی و تنظیم پروتکل می باشد

Junior Member
    سلام دوست عزیز، من استفاده از آموزش های سایت instructables.com رو پیشنهاد میکنم، تو این سایت حتی عین اون مثالی که زدید رو میتونید پیدا کنید!

در ضمن در سایت شخصی ام (hghit.ir) دارم یک سری آموزش میذارم راجع به ورود به الکترونیک به عنوان یک تفریح، میتونید از اونجا هم استفاده کنید.
    ویرایش توسط hgh_it : 08-20-2015 در ساعت 05:23 PM
    وب سایت شخصی
    hghazanfari.ir

Junior Member
    با درود.....جناب غضنفری در سایت شما جستجو کردم ولی در رابطه با الکترونیک چیزی پیدا نکردم .....ممکنه ادرس دقیقی در این مورد بدهید ؟از شما ممنونم.

Junior Member
    اگر به الکترونیک آشنایی ندارید ابتدا یک آشنایی مختصر از عناصر ( حداقل عناصر اصلی ) و کاربرد هرکدام پیدا کنید، منابع مختلفی به زبان فارسی و انگلیسی به صورت رایگان وجود دارد.
    به نظر من هم برای شروع برد UNO رو تهیه کنید، اگر مشکل زبان ندارید خوشبختانه منابع زیادی برای یادگیری آردوینو به زبان انگلیسی هست و بعد از دریافت IDE آردوینو هم میتونید در قسمت examples مثال های زیادی در زمینه های مختلف ببنید که دارای کامنت و توضیحات هستند و درکشون نسبتا راحت هست. منابع آموزشی و ابزارهای زیادی هم براتی موبایل ها دارند من که از اندروید استفاده میکنم چنتا از اپلیکیشن هاش رو مرتب استفاده می کنم. کافیه آردوینو رو توی مارکت سرچ کنید.
    pdf های زیادی هست که میتونید مطالعه کنید و فروشگاه هم محصولات نرم افزاری آموزشی داره که میتونید استفاده کنید.
    پروژه ای که میخواید انجام بدید هم به روش های مختلف قابل پیاده سازی هست که با توجه به حساسیت و کیفیت کار قیمتش هم میتونه تغییر کنه، استفاده از سنسورهای PIR یا آلتراسونیک یا دوربین و خیلی چیزهای دیگه هست که از طریق اونها میتونید وضعیت حضور فرد یا اجسام خاص رو تشخیص بدید. طبیعتا برای انجام بهترین کار هزینه بیشتر میشه اما اگر به طور کلی فقط بخواید وجود فرد ردون اتاق رو تشخیص بدید خیلی هزینه کار بالا نیست!
    در مورد استفاده آردوینو به جای AVR چنتا دلیل هست که گاهی استفاده از آردوینو حتی برای افرادی که به میکروکنترلرهایی مثل AVR تسلط دارند مناسب تر هست، از جمله سرعت انجام کار در خیلی مواقع به دلیل آماده بودن توابع و کتابخانه های آردوینو بالاتر هست، پیکربندی های ابتدایی و پایه میکروکنترلر برای استفاده از قسمت های مختلف میکرو در آردوینو به صورت خودکار و با دستورات کمتری انجام میشه و نیاز نیست به دیتاشیت یا نحوه کارکرد هر بخش از میکرو مراجعه کنید. از آنجا که فرصت و امکان مطالعه روش کار با بسیاری از ادوات جانبی برای خیلی افراد امکان پذیر نیست و کتابخانه هایی برای همان ادوات در آردوینو قرار داده شده خیلی مواقع ممکن هست کار با بعضی از ادوات جانبی که پروتکل ارتباطی یا روش زاه اندازی پیچیده ای دارند توسط آردوینو انجام بشه اما کسی که وقت مطالعه و درگیری با اطلاعات آن ادوات جانبی را ندارد با میکرو نمیتواند انجام دهد. ( نه که نشه، فرصت مطالعه و تست و ساخت توابع برای اون ادوات جانبی نیست ) از جمله دلایل دیگه اینه که آردوینو در کل پشتیبانی خوبی داره و از اونجا که منبع باز هست معمولا خیلی از محدودیت ها رو میشه برداشت. و کمتر پیش میاد که کسی مشکلی پیدا کنه و پیگیر بشه و حل نشه!! اینا تعدادی از مزایاش بود مزایای دیگری هم هست که در صورت نیاز سر فرصت میشه بیشتر بحث کرد در موردشون.
    اما معایبی هم درون آردوینو و هر برد برنامه پذیر دیگه که مبتنی بر میکروکنترلر هست وجود داره که باعث میشه نه آردوینو و نه هیچ برد دیگری نتونن مطلقا جای میکروکنترلر رو بگیرند، مخصوصا برای حرفه ای ها. مثلا اگر شما برنامه ای روی آردوینو بنویسید که 12 کیلو از حافظه فلش و مثلا 500 بایت از رم رو اشغال کنه میشه همون برنامه رو با میکرو نوشت و انجام داد که حافظه به مراتب کمتر اشغال بشه، سرعت اجرای برنامه به مراتب بالاتر باشه، استفاده و مدیریت حافظه ها به مراتب بهینه تر باشه، به همین خاطر میبینیم که گاهی پروژه ای که اجراش روی بردی مثل UNO امکان پذیر نیست با یک میکروکنترلر خیلی ارزان تر انجام میشه ( تنها در صورتی که برنامه نویس میکروکنترلر مسلط و دانش خوبی داشته باشه وگرنه همون آردوینو خیلی بهتر میشه ) مشکل دیگه این هست که تنوع بردهای آردوینو کم هست و مثلا شما اگر مشکلی مثل کم آوردن تعداد پورت ورودی و خروجی پیدا کنید مجبورید مثلا بجای برد UNO یکدفعه به mega2560 تغییر بدید سخت افزارتون رو که هزینش خیلی بیشتر هست و در واقع از نظر اقتصادی کلی پول ریختید دور، اگرچه میشه از توسعه دهنده پورت استفاده کرد اما اون خودش باعث تغییر نظم و روتین برنامه نویسی میشه و یه جورایی کلیت ساختمان برنامه رو تغییر میده و حجم بیشتر برنامه و ناهماهنگی در مدیریت حافظه ها و احتمالا کاهش سرعت کار رو به دنبال داره و ...
    در کل طبیعی هست که بردی که هسته اصلیش یک میکرو هست نمیتونه جای هسته اصلی خودش رو در کارهای حرفه ای و حساس بگیره اما مزایایی که داره خیلی وقتا باعث میشه محبوب تر باشه و خیلی طراحان با اینکه میتونند کاری رو با میکرو انجام بدن ترجیح بدن با مثلا آردوینو پروژه رو انجام دهند، نمونش خود بنده که چندین بار پیش اومده پروژه ای که حتی قبلا با میکرو انجام دادم رو اینبار با آردوینو انجام بدم چون رفع مشکلات و بروزرسانی نرم افزار هم راحت تر هست. در کل به نظر من برای کسی که میکرو کار کرده و مسلط هست امکان نداره آردوینو بتونه براش جای میکرو رو بگیره که میکرو رو مطلقا کنار بذاره اما میتونه براش کاری کنه که خیلی وقتها میکرو رو کنار بگذاره.
    در کل من یادگیری و استفاده از آردوینو رو به همه افرادی که به فعالیت های روباتیک و میکروکنترلری و سرگرمی های اینچنینی علاقه دارند پیشنهاد میکنم حتی اگر مدت ها با میکروکنترلرها کار کرده باشند و تسلط خوبی هم داشته باشند.

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط tonup نمایش پست ها
    با درود.....جناب غضنفری در سایت شما جستجو کردم ولی در رابطه با الکترونیک چیزی پیدا نکردم .....ممکنه ادرس دقیقی در این مورد بدهید ؟از شما ممنونم.
    سلام خداقوت، در سایت تغییراتی دادم، مطالب فنی به آدرس hghit.ir منتقل شده.اونجا مطالب مربوط به الکترونیک هست.
    وب سایت شخصی
    hghazanfari.ir

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط MrCoder نمایش پست ها
    با سلام
    دوستان من تازه کارم و میخوام کار با Arduino رو شروع کنم سوالم اینه من نمیدونم کجا و چه بردی رو بخرم .
    من یه سوال دیگه دارم میخوام افراد داخل یه اتاق رو کنترل کنم و وقتی اتاق خالی شد لامپ تو اتاق خاموش شه و برعکس این کار هزینه زیاد میخواد ؟؟؟ و چه وسایلی میخواد ممنون میشم راهنمایی کنید
    درود . اولین پست رو بزنیم به امید خدا
    همین چند دقیقه پیش بورد هایی که از فروشگاه خریده بودم با پست به دستم رسید و تازه میخوام شروع کنم به کار . من مدل مگا رو تهیه کردم . چون تعداد io بیشتری برای کارهام نیاز دارم . توضیحات تکمیل تر رو هم که سایر دوستان فرمودند . اگر پورت زیاد لازم ندارید همون uno رو تهیه کنید .

و اما سوال دوم . من این کار رو با میکرو چند سال پیش انجام دادم و هنوز هم مدارش رو دارم .
    نمیدونم چقدر به الکترونیک تسلط دارید .

یک فرستنده مادون قرمز در یک طرف درب ورودی داخل چارچوب .
    دو گیرنده مادون قرمز با فاصله حدود 10 سانت در طرف دیگه . که این دو گیرنده توسط آپ امپ تقویت شده و به ورودی میکرو وصل میشه .( دیجیتال هم هست )
    یک متغیر تعریف میکنید به عنوان تعداد افراد داخل اتاق . که هر وقت این عدد 0 شد یعنی کسی داخل نیست و چراغ خاموش .

اگه اول سنسور 1 . بعد سنسور 2 = یعنی یک نفر داخل شد . به متغیر یکی اضافه میشه
    اگه اول سنسور 2 . بعد سنسور 1 = یعنی یک نفر خارج شد . از متغیر یکی کم میشه .
    لایک کردن

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط MrCoder نمایش پست ها
    با سلام
    سلام دوست عزیز، مطالب زیر مقدمه ای کامل آردوینو در 6 بخش خلاصه هست که فکر کنم بتونه کمکتون کنه:
    قسمت اول: معرفی
    مقدمه* ای بر آردوئینو - قسمت اول
    قسمت دوم: ویژگی
    مقدمه ای از آردوئینو -قسمت دوم: ویژگی های آردوئینو آنو
    قسمت سوم: کار با آردوینو
    مقدمه ای از آردوئینو - قسمت سوم: کار با آردوئینو
    قسمت چهارم: ورودی و خروجی
    مقدمه ای بر آردوئینو - قسمت چهارم: ورودی ها و خروجی ها
    قسمت پنجم: چگونه کد بنویسیم
    مقدمه ای از آردوئینو -قسمت پنجم: چگونه کد بنویسیم
    قسمت ششم: شیلدها و سخن پایانی
    مقدمه ای از آردوئینو - قسمت ششم: شیلدهای آردوئینو و سخن پایانی