نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
Like Tree10 لایک
  • 1 Post By milad1
  • 2 Post By Tiranoid
  • 1 Post By milad1
  • 2 Post By Tiranoid
  • 1 Post By milad1
  • 1 Post By Tiranoid
  • 2 Post By milad1

موضوع: شارژر موبایل

Junior Member

شارژر موبایل

با سلام خدمت دوستان من میخواستم شارژر خورشیدی برای موبایلم درست کنم که دارای باتری لیتیوم یونی 3000 میلی آمپر هست اگه دوستان یک رگولاتور شارژر با خروجی 1 آمپر 5 ولت و پورت usb بهم معرفی کنند تا کیفیت برق خروجیش مناسب باشه و مشکلی برای شارژ باتری های لیتیوم ایجاد نکنه معرفی کنند و همچنین میخوام از چند تا پنل خورشیدی 6 یا 9 ولت 200 میلی یا 300 میلی آمپر استفاده کنم که بصورت موازی به هم متصل میشن آیا موازی کردن پنلهای خورشیدی مشکلی ایجاد نمیکنه؟ برای موازی کردن این پنلهای خورشیدی چه کارهای باید انجام داد ممنون میشم دوستانی که تجربه دارند بهم کمک کنند با تشکر فراوان
    لایک کردن

Member
    برای وصل کردن پنل های خورشیدی موزای به روش زیر عمل کنید :

1) منفی پنل ها رو به هم وصل کنید. این میشه خط منفی اصلیمون

2) مثبت هر پنل رو ، با کمک یه دیود به هم وصل کنید. یعنی مثبت وصل میشه به سر یه دیود، بعد وصل میشه به خط مثبت مشترک. علت استفاده از دیود اینه که اگر به هر دلیل، مثل سایه ، پتانسیل یه پنل از پنل دیگه کمتر بشه، جریان معکوس تو پنل بوجود میاد و هرچند مخرب نیست، ولی خب هدر میره به هر حال. پس ما با دیود کاری میکنیم که همیشه جهت جریان یه طرف باشه

نکته : دیود های معمولی 0.7 ولت افت ولتاژ ایجاد میکنن. مثلا پنل 6 ولتی شما بعد از گذشتن از دیود ، 5.3 ولت میده. بهتره به جای دیود های معمولی از دیود شوتکی schottky استفاده کنید. دیود های شوتکی افت ولتاژ کمتری دارن (0.3 ولت) و تحمل جریان بالا هم دارن. معمولا هم در پکیج های دو تایی تولید میشن (کاتد مشترک) که دقیقا مناسب کار شماس.

Junior Member
    خیلی ممنونم از شما Tiranoid بابت راهنمایی مفیدتون من از 4 پنل 6 ولت میخواستم استفاده کنم پس اگه قرار باشه 4 دیود شاتکی قرار بدم توی مدار 1.2 افت ولتاژ داره پس نمیتونم از پنل 6 ولت اسفاده کنم باید از پنل 9 ولت استفاده کنم ضمنا من یک ماژول رگولاتور با خروجی 5 ولت 2 آمپر و پورت usb میخواستم که خروجی برق باکیفیتی داشته باشه تا برای شارژ باتری های لیتیوم یونی که حساس هستند مشکلی ایجاد نکنه در طول زمان اگه دوستان کسی همچین ماژولی سراغ دارند معرفی کنند با تشکر فراوان
    لایک کردن

Member
    نه ولتاژتون کم نمیشه اینقدر
    ببینید تو حالت موازی، ولتاژ ها یکیه.

یعنی چه یدونه پنل با دیود شوتکی، چه ده تا پنل با دیود شوتکی، از کل ولتاژ فقط همون 0.3 ولت کم میشه. بعد از موازی کردن هرچند تا پنل 6 ولتی، در انتها 5.7 ولت دارین.

برای رگولاتور هم میتونید آی سی رگولاتور 78h05 قابلمه ای بخرید. حدود 5 آمپر خروجی میده. ( 78l05 حدود 100 میلی آمپر ، 7805 بدون حرف وسط، یک آمپر و 78h05 5 آمپر خروجی میدن). مدار خاصی هم نداره خودتون میتونید ببندینش.

اما توجه کنید که باهاش نمیتونید مستفیم باتری ها رو شارژ کنید. شارژ میشه، ولی عمر مفید باتریا کم میشه. برای شارژ باتری باید یه مدار "شارژر" داشته باشید که نمونه های متفاوتی دارن (از pwm تا مانتیورینگ جریان)

ولی میشه باهاش موبایل و تبلت شارژ کرد چون اینا خودشون توشون مدار شارژر دارن

Junior Member
    گفته بودید مثبت هر پنل رو با یک دیود به پنل بعدی متصل کنید من که 4 پنل استفاده میکنم پس میشه 4 دیود که سری شدند بین هر پنل(یعنی بین مثبت هر پنل یک دیود سری شده) پس میشه در انتها 1.2 ولت افت ولتاژ الان شما میگید یک دیود سری کنم با همه پنلها؟ضمنا پنلها خودشون نیمه هادی هستند فک نکنم نیاز به این کار باشه ولی معمولا فقط یک دیود معمولی بین سیم رابط پنلهای موازی و باتری قرار میدن که بعد از شارژ باتری جریان برگشت نکنه و پنل آسیب نبینه درسته؟در ضمن رگولاتورهای 7805 و یا مشابه برای شارژ باتری استفاده نمیکنند من پیشنهادم استفاده از ماژولهای رگولاتور با خروجی usb هست که توی فروشگاه نمونش هست و برای شارژ موبایل استفاده میشه به نظر شما چطوره؟ممنون
    لایک کردن

Member
    پنل ها خودشون ترکیب نیمه هادی و فلز هستن. دقیقا مث شوتکی. یعنی عملا هرکدومشون یه دیود شوتکی هستن که نور به پیوندگاهشون میتابه. اما زمانی که یکی از پنل ها در شبکه خراب / اتصال کوتاه بشه اون موقه دیود کاربردشو نشون میده. برای یه سلول نیازی نیست. اما برای گرید ها لازمه. فقط هم گرید های پارالل نیاز دارن این دیودو.

چرا میشه شارژ کرد با 7805 ، اما بدیهیه که شارژ بهینه نیست و عمر باتری بشدت کم میشه (به سایت battery university مراجعه کنید). ولی برای گوشی موبایل میشه . چون خود گوشیها کنترل شارژ دارن. استفاده از رگولاتور 7805 دقیقا مث شارژ کردن گوشی با وصل کردن گوشیتون به USB رایانه س. رایانه هم رگولاتور داره ولی شارژر خاصی نداره.

منظورم بستن دیود ها اینطوری بود :

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1.jpg
مشاهده: 156
حجم: 78.6 کیلو بایت
    لایک کردن

Junior Member
    خیلی خیلی ممنونم از شما Tiranoid
    حالا متوجه شدم منظورتون رو درسته با این روش اتصال فقط به اندازه 0.3 ولتاژ افت میکنه اگه پنلها در صورت عیب اتصال کوتاه میشن پس حتما باید از دیود استفاده بشه نکته خیلی مهمی بود در ضمن این ماژولهای رگولاتور آماده بهتر از رگولاتورهای 7805 هست درسته؟منظورم برای افزایش عمر باتری هست .برای شارژ باتری ها فک کنم باید خروجی مقداری ریپل داشته باشه و صاف صاف نباشه تا باتری بطور کامل شارژ بشه درسته؟من یک رگولاتر خوب میخوام تا به باتری گوشی آسیب نزنه در دراز مدت اگه میتونید در این زمینه هم منو راهنمایی کنید خیلی ممنونتون میشم با سپاس فراوان