نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
Like Tree6 لایک
  • 2 Post By mohsen.darabi
  • 2 Post By mohsen.darabi
  • 2 Post By siib

موضوع: قدرت استپر موتور 5 ولت

Junior Member

قدرت استپر موتور 5 ولت

سلام دوستان
    من میخوام برای باز و بسته کردن یه شیر تک ضرب نه چندان سفت از این استپر موتور استفاده کنم
    استپر موتور 5 ولت Stepper motor 28BYJ-48

بنظرتون قدرتش جواب میده

فک میکنم باید گشتاوری که نیاز دارم رو براتون بفرستم اما چه شکلی میتونم گشتاور مورد نیازم رو پیدا کنم؟

سپاس فراوان از پاسخاتون

Junior Member
    دوستان اگه فقط اطلاع داشته باشید حدود قدرتش هم چطوره ممنون میشم نیاز به محاسبه گشتاور نیست

Member
    28BYJ-48
    Stepper Motor = 0.35kg.cm
    اگر شیر روان و مناسب باشه میتونید این کار رو انجام دهید اما دو نکته:
    اول اینکه چرا از شیر برفی استفاده نمی کنید؟استفاده از شیر برقی را برسی نمایید.

و اینکه بهتره که دسته شیر رو با یک چرخ دنده حدود 5 الی ده سانتیمتر تعویض کنید و با یک چرخ دنده کوچک متصل شده به موتور چرخ بزرگ رو بچرخانید.
    چون تو قسمت اخر که مهمترین قسمت برای بستن یک شیر یک ضرب هست فشار بالایی نیاز دارید.

مورد بعد اینکه استفاده از سروو موتور رو هم برسی کنید(به دلایل زیر مناسب تر می باشد)
    تعداد سیم کمتر
    کنترل بدون نیاز به درایور
    برنامه نویسی راحت
    گیربکس داخلی سروو موتور و در نتیجه حدف چرخ دنده
    mg90 یا sg90
    ویرایش توسط mohsen.darabi : 06-05-2016 در ساعت 09:52 AM

Junior Member
    سپاس فراوان محسن عزیز از وقت و راهنمایی شما
    اون عدد گشتاور که زدید در عمل چه شکلی محاسبه میشه یعنی معنیش میشه 350 گرم در سانتی متر را میتونه نیرو وارد کنه؟

به دو دلیل از شیر برقی استفاده نکردم
    اول اینکه شیر برقی برای اتصالات گازی پیدا نکردم و بخاطر جرقه های شیر برقی از امکان اشتعالش ترسیدم
    دوم اینکه شیر برقی فقط دو حالت باز و بسته داره و من باید دنبال چیزایی مثل اکچویاور بگردم که کنترل روی میزان باز و بسته شدن باشه

بابت پیشنهاد سروو هم ممنون فکر خوبیه
    ویرایش توسط jooyande : 06-05-2016 در ساعت 11:23 AM

Member
    با سلام مجدد
    دوست گرامی نیرو درفیزیک کمیتی برداری است.
    درواقع نیرو نوعی بر هم کنش باجسم میباشدکه باعث تغییر سرعت جسم و درنتیجه شتاب گرفتن جسم میشود.
    نیرو دارای واحدهای مختلفی برای سنجش میباشد و نیوتن، دین، پوندال، گرم نیرو، کیلو گرم نیرو و ... ازجمله واحدهای اندازه گیری نیرو هستندو
    درسیستمهای مختلف اندازه گیری بکار میروند.

در واقع این یعنی فشار یک جسم با جرمی برابر 350 گرم بر یک سانتیمتر مربع

فراموش نکنید که نیوتن واحد نیرو و کیلوگرم واحد جرم است و نمی توان این دو را به هم تبدیل نمود. (بسیاری از دوستان در محاسبات معمولا دچار این اشتباه می شوند)
    اما با استفاده از رابطه ی W=mg می توان مقدار جرم را از روی مقدار نیروی وزن و برعکس به دست آورد که در این رابطه g شتاب گرانش است و برابر 9.8 می باشد.
    پس ضریب دکا برابر 10 است .این یعنی یک دکا نیوتن برابر 10 نیوتن است اگر g را برابر 10 متر بر مجذور ثانیه در نظر بگیریم نیروی وزن یک دکا نیوتنی ناشی از جرم یک کیلوگرمی است.
    مثلا 150 دکا نیوتن بر متر مربع معادل 150 کیلوگرم بر متر مربع است.
    در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر لینک زیر پیشنهاد می گردد.
    https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA...8C%D8%B1%DB%8C
    ویرایش توسط mohsen.darabi : 06-05-2016 در ساعت 01:56 PM

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط jooyande نمایش پست ها
    سپاس فراوان محسن عزیز از وقت و راهنمایی شما
    اون عدد گشتاور که زدید در عمل چه شکلی محاسبه میشه یعنی معنیش میشه 350 گرم در سانتی متر را میتونه نیرو وارد کنه؟

به دو دلیل از شیر برقی استفاده نکردم
    اول اینکه شیر برقی برای اتصالات گازی پیدا نکردم و بخاطر جرقه های شیر برقی از امکان اشتعالش ترسیدم
    دوم اینکه شیر برقی فقط دو حالت باز و بسته داره و من باید دنبال چیزایی مثل اکچویاور بگردم که کنترل روی میزان باز و بسته شدن باشه

بابت پیشنهاد سروو هم ممنون فکر خوبیه
    گشتاور یک نیرو حول یک نقطه یا محور برابر حاصل ضرب آن نیرو در فاصله بین "محور نیرو" نا نقطه یا محور مورد نظر برای محاسبه گشتاور است ، وقتی گشتاور 350 gr.cm باشد یعنی در یک سانتی متری نیرویی معادل وزن وزنه 350 گرمی اعمال میکند و اگر این فاصله 10 سانتی متر شود از آنجا که حاصلضرب نیرو در فاصله مقدار ثابتی است و نیرو در این فاصله معادل وزن وزنه 35 گرمی خواهد بود

Junior Member
    آها چقدر جالب
    از هر دو عزیز ممنونم اطلاعات بسیار مفید بود

Junior Member
    سلام
    یک موتور نیاز دارم برای تلید نیرویی برابر با حدود 20 نیوتون

آیا مورد مناسبی سراغ دارین؟

نقل قول نوشته اصلی توسط siib نمایش پست ها
    گشتاور یک نیرو حول یک نقطه یا محور برابر حاصل ضرب آن نیرو در فاصله بین "محور نیرو" نا نقطه یا محور مورد نظر برای محاسبه گشتاور است ، وقتی گشتاور 350 gr.cm باشد نمودار یو ام ال در ان دارد و یعنی در یک سانتی متری نیرویی معادل وزن وزنه 350 گرمی اعمال میکند و اگر این فاصله 10 سانتی متر شود از آنجا که حاصلضرب نیرو در فاصله مقدار ثابتی است و نیرو در این فاصله معادل وزن وزنه 35 گرمی خواهد بود

Junior Member
    با سلام من میخوام موتور BYGH 403 رو با ماژول A4988 راه اندازی کنم. و اینکه میخوام از این استپ موتور برای چرخاندن یک دیسک 2 کیلوگرمی ازش استفاده کنم. آیا این موتور مناسبیه ؟؟
    ثانیا اینکه فرمودین این موتور ولتاژش 2.4 ولته . من اگه با آداپتور 12 ولت باهاش کار کنم آیا اتفاقی برای موتور میوفته ؟ (اگه اتفاق خاصی میفته ممنون میشم یه توضیحاتی بدین)
    در ضمن من در واقع خیلی آشنایی ندارم و با کمک سایت ها میخوام این هارو راه اندازی کنم(از این سایت How To Control Stepper Motor with A4988 Driver and Arduino) آیا انتخاب این موتور مناسبه به نظر شما؟؟
    ممنون م

کلمات کلیدی این موضوع