نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
Like Tree1 لایک
  • 1 Post By jooyande

موضوع: خواندن ppm در سنسور گاز mq136 بدون زون انفجار

Junior Member

خواندن ppm در سنسور گاز mq136 بدون زون انفجار

یه سلام پر انرژی بر دوستان پر انرژی
    توی اتوبوس تهران هستم و بشدت درگیر این پروژه که باید تا فردا حل بشه

من پایه سنسور های mq رو تهیه کردم و میخوام روی سنسورهای mq136 ازش استفاده کنم
    گویا باید برای خوندن ppm از پایه آنالوگ استفاده کنم اولا میخواستم ببینم چه شکلی میتونم اینکار بکنم

۲ اینکه نحوه کالیبره کردن به چه شکله مخصوصا در این مورد که گاز h2s خیلی خطرناکه و امکان آزمایش خطا نیست

۳ هم اینکه راجع به بعضی سنسورا مثه mq131 دیدم ولتاژ هیترشون ۶ ولت هست یا مقاومت لودشون ۲۰۰ کیلو هست، برا اونا چکار کنم نمیتونم مقاومت لود رو روی ماژول تغییر بدم

۴ اینکه این هیتری که داخلشه که تنظیمش توسط ما انجام نمیشه درسته؟

مدیر گروه
    سلام
    کار سختی پیشه رو نداریم ( مثلا )

1. اگه قصد دارید از آردوینو ( و البته هر میکروکنترلر دیگه ای ) استفاده کنید باید پین آنالوگ خروجی این رو به یکی از ورودی های آنالوگ میکروکنترلرتون وصل کنید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: TB2z51GkpXXXXX5XpXXXXXXXXXX_!!2370265839.jpg
مشاهده: 94
حجم: 24.8 کیلو بایت

اگر با آردوینو کار کنید داده ای که به دست میارید یه عدد بین 0 تا 1023 خواهد بود که داده خام ماست
    الان باید روی این داده خام فرمول پیاده کنیم.
    توی این لینک داره داده رو یفرسته روی گوشی اندرویدی و با نرم افزار پردازشش می کنه
    Fulcrum & Arduino: Building a Gas Sensor | Fulcrum

Junior Member
    دوست من که اسمت رو نمیدونم
    همیشه نظرات کمک کنندت رو جای جای سایت دیدم، یک دنیا ممنون از وقت و انرژی که میزاری [سمبل گل واتساپ]

چه سایت خوبی بود ممنونتم
    آره متوجه خام بودن سوالم شدم
    یمقدار عجله ای شد نتونستم اول تحقیق کنم فک کردم دیتا میفرسته بعد دیدم ولتاژ رو پایه آنالوگ بر اساس ppm هست

فقط راجع به موضوع ۲ و ۳ پیشنهادی داری؟

مورد ۴ که هیچی یه سوال پرت بود ولی کاش اینجوری بپرسمش توی سنسورها یه آیتم هست بنام
    Burn in
    که بعضیاش باید ۲۴ ساعت کار کنه تا درست کار کنه، میخواسم ببینم قبل این زمان میشه با سنسور کار کرد یا یه جوری کالیبرش کرد؟

یک دنیا مدیون

مدیر گروه
    خب در مرود سوال دومت که کالیبره کردن بود در مورد سنسورهای گاز معمولا به این شکل هست که میان فرمول مخصوص اون سنسور رو داده خام میزنن .

این سنسورها ( البته در واقع مدل های ژاپنی اصلش ) از کارخونه کالیبره شده میان بیرون و دقت بسیار مناسبی دارن .

و اما سنسورهای چینی کلا خودتون رو به نظر من زیاد درگیر کالیبره سازی خیلی دقیق نکنین چون با افزایش دما و تغییر محیط عددا تغییر می کنن.
    یه عده معتقد هستن که برای کالیبره سنسورهای چینی به صورت خطی باهاش برخورد کنی. یعنی بیای عدد خروجی رو در جاهای مختلف بخونی
    یه عدد متوسط پیدا کنی و بشه ضریب ثابت معادلت

من زیاد موافق نیستم با این قضیه به نظرم بگردی معادله اصلی خودشو پیدا کنی خیلی خیلی بهتره

مدیر گروه
    اینجا دانلود رایگان پروژه نمایش خروجی سنسور گاز با میکروکنترلر AVR یه آموزش کلی در مورد سنسورهای گازی گذاشته .

Junior Member
    بازم ممنون از وقت و انرژیت

فعلا کالیبراسیون خیلی دقیق نمیخوام فقط یه جوری باشه که عدد پرت نده.
    قببلا برا یه کار دیگه رگرسیون استفاده کردم برا کالیبراسیون منتهی اینجا مسئله اینه که گاز خطرناکه نمیشه آزمایش و خطا کرد، همینجوری هم بخوام میشه تو بشری چیزی گازش رو تولید کرد ولی هم زمان بر هست هم خیلی آیتما باید رعایت شه تا دقیق شه

اون فرموله تو دیتاشیت ندیدم، میگردم اگه شما هم دارینش ممنون میشم بفرستی

توی مرحله بعد که میخوام دقیق بشه خوبه که از سنسور tgs استفاده کنم یا چیز دیگه ای هم میشناسید با دقت بالا؟

درود بی کران

مدیر گروه
    حقیقتا من از سنسورهای tgs استفاده نکردم تا االان
    اگر فرمولش رو پیدا کردم در احتیارتون قرار میدم

Junior Member
    سپاس دوست عزیز
    دارم به نتایج خوبی میرسم برا دقیقتر کردنش
    اگه نتیجه بخش بود حتما در اختیار دیگر دوستان هم قرار میدم
    لایک کردن

کلمات کلیدی این موضوع