صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34
Like Tree8 لایک

موضوع: ماژول آلتراسونیک سنجش مسافت (سنسور فاصله یاب) hc-sr04

Junior Member

ماژول آلتراسونیک سنجش مسافت (سنسور فاصله یاب) hc-sr04

اساس کار ماژول آلتراسونیک (فراصوت) مشابه رادار یا ردیاب صوتی، تشخیص ویژگی*های هدف از طریق تحلیل بازتاب امواج رادیویی یا صوتی می*باشد. این ماژول امواج صوتی را با فرکانس بالا ایجاد کرده و موج بازتاب شده را دریافت و تحلیل می* نماید. این حسگر با محاسبه ی زمان بین فرستادن سیگنال و گرفتن بازتاب، فاصلهٔ جسم را محاسبه می*کند. در این ماژول سنجش مسافت، فرستنده آلتراسونیک و حسگر بر روی یک برد قرار داده شده و مدار الکترونیکی واسط، کار را برای استفاده از این ماژول بسیار ساده می نماید.
    به طور کلی این ماژول با همه میکرو کنترلر ها سازگار می باشد؛ اما چنانچه از آردوینو برای به کارگیری این ماژول استفاده می نمایید با استفاده از توابع NewPing در چند خط کد می توانید آن را راه اندازی نمایید.

قیمت ارزان و به کارگیری آسان، این ماژول را تبدیل به یکی از ماژول های معروف و پرکاربرد در حوزه سنسورهای آلتراسونیک سنجش مسافت تبدیل کرده است.

شماتیک مدار:
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: UltraSonic-HC-SR04.jpg
مشاهده: 1579
حجم: 46.6 کیلو بایت

مثال آردوینو:

کد:
    /*
     # Be name Khoda!
     # Example NewPing library sketch that does a ping about 10 times per second.
     # Company    : AftabRayaneh
     # Website    : http://shop.aftabrayaneh.com
     # Editor     : Elham Rasekh
     # Date       : 28.08.2013
     # Version    : 1.0
    */

#include <NewPing.h>

#define TRIGGER_PIN  7  // Arduino pin tied to trigger pin on the ultrasonic sensor.
    #define ECHO_PIN     8  // Arduino pin tied to echo pin on the ultrasonic sensor.
    #define MAX_DISTANCE 200 // Maximum distance we want to ping for (in centimeters). Maximum sensor distance is rated at 400-500cm.
    int temp=0;

NewPing sonar(TRIGGER_PIN, ECHO_PIN, MAX_DISTANCE); // NewPing setup of pins and maximum distance.

void setup() {
      Serial.begin(9600);    // Open serial monitor at 9600 baud to see ping results.
      while (!Serial) ;
    }

void loop() {
      delay(100);            // Wait 100ms between pings (about 10 pings/sec). 29ms should be the shortest delay between pings.
      unsigned int uS = sonar.ping() / US_ROUNDTRIP_CM; // Send ping, get ping time in microseconds (uS).
      if (uS != temp) 
      { 
        temp = uS; 
        Serial.print("The distance is : ");
        Serial.print(temp);  // Convert ping time to distance in cm and print result (0 = outside set distance range)
        Serial.println("cm");
      }
    }
    جهت سفارش این کالا، به این بخش در فروشگاه آفتاب رایانه مراجعه نمایید.
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    ویرایش توسط e.rasekh : 09-05-2013 در ساعت 09:36 AM

Junior Member
    با عرض سلام و خسته نباشید
    من از آردوینو مگا 2560 [خریداری شده از آفتاب رایانه :-) ] و این سنسور استفاده می کنم...
    سوال بنده این است که اگر مانع در وضعیت های مختلفی از سنسور فراصوت باشد آیا میزان ولتاژ دریافتی تغییر می کند؟
    چگونه می توانم با استفاده از این سنسور میزان ولتاژ دریافتی را محاسبه و برروی کامپیوتر چاپ کنم...
    شاید سوال بنده کمی بد بیان شده است، پوزش بنده را بپذیرید...

باتشکر بسیار زیاد از شما

مدیر اصلی
    سلام
    میشه بفرمایید منظورتون از ولتاژ دریافتی چی هست؟

Junior Member
    با سلام
    این خط رو خطا میزنه

NewPing sonar(TRIGGER_PIN, ECHO_PIN, MAX_DISTANCE); // NewPing setup of pins and maximum distance
    مشکل از کجاست ؟

Member
    سلام.من برنامه رو به درستی روی برد (nano v 3.0)آپلود کردم ولی توی خروجی چیزی نشون داده نمی شه.به نطر شما مشکل از کجاست؟

Member
    سیم بندی ات درست بوده؟

Member
    تمام سیم بندی ها درسته.توی برنامه وقتی من دستور if(us=temp) رو حذف میکنم توی خروجی مقدار زیر 0 رو چاپ میکنه.

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi3751 نمایش پست ها
    سلام.من برنامه رو به درستی روی برد (nano v 3.0)آپلود کردم ولی توی خروجی چیزی نشون داده نمی شه.به نطر شما مشکل از کجاست؟

شاید مشکل ازذ baud rate باشه

Member
    سلام.من برنامه رو اجرا کردم ولی توی خروجی یک عدد ثابت (189 cm)چاپ میشه و هیچ تغییری نمیکنه.مشکل از کجاست؟ممکنه سنسور خراب باشه؟

مدیر گروه
    سیم بندیتون مشکلی نداره؟

صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین