نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
Like Tree1 لایک
  • 1 Post By alikari

موضوع: مشکل نویز برق در هنگام استفاده از رله

Junior Member

مشکل نویز برق در هنگام استفاده از رله

سلام

من میخواستم یک مدار تایمر درست کنم تا ابتدا یک دستگاه برقی را روشن کند و پس از مدت زمان قابل تنظیم دستگاه حاموش بشود .
    برای این کار ابتدا با پروتئوس و آی سی atmega328 کار را شروع کردم و در پروتئوس همه چی خوب کار میکنه

مدار من شامل یک ال سی دی هم هست و تنظیمات و زمان در حال کار را نشان میده و مشکلی نداره .

مشکل اینه که وقتی رله که قرار 220 ولت را قطع و وصل کنه را به یکدستگاه برقی وصل میکنم گاها در هنگام وصل شدن یا قطع شدن رله روی میکر کنترلر اثر میگذاره و بعضی مواقع ال سی دی به هم میریزه یا کلا میکرو ریست میشه .
    وقتی که رله روشن میشه به یک پریز 220 ولت میده ، حالا اگر به پریز وسیله ای وصل نباشه مشکلی نیست ولی اگر خودم سریع یک وسیله مثل یک آداپتور را به پریزقطع و وصل کنم نویز زودتر اثر میکنه و کار مدار به هم میریزه .

گفتم شاید مشکل از برنامه یا مدار چاپی باشه و تصمیم گرفتم یک برنامه ساده با آردوینو اونو بنویسم که یک رله را روشن و حاموش کنه و روی ال سی دی وضعیت رله را بنویسه . باز هم این مشکل وجود داره که وقتی رله به وسیله ای وصل نباشه درست کار میکنه و رله روشن و خاموش میشه ولی به محض اینکه همون آداپتور را سریع به پریز قطع و وصل میکنم ال سی دی به هم میریزه یا ریست میشه بعضی مواقع سرعت خاموش و روشن شده رله چندین برابر میشه .

هر کاری کردم درست نشده ، خیلی ممنون میشم اگر کسی بدونه مشکل از چیه و چطور این نویز را برطرف کنم .

مدیر گروه
    همونطور که تو تاپیک قبلی گفتم
    چون میکروتون رو ریست می کنه ممکنه مشکل از پاور باشه

پاور رله رو از آردوینو نگیرید

یه منبع تغذیه خارجی بهش وصل کنید

فقط به این نکته توجه کنید که گراند منبع تغذیه خارجی باید با گراند اردوینو مشترک باشه .
    در غیر این صورت جواب نمی گیرید.

Junior Member
    خیلی ممنون از راهنمایی تون

متاسفانه نمی دونم چی شد یک اتصالی پیش اومد و برد آردوینو و اتمگا 328 سوختند . الان نمیتونم ادامه بدم تا برم این ها را بخرم .

ولی من در مداری که خودم ساختم از منبع تغذیه 12 ولت 1 آمپر استفاده کردم و رله من 12 ولت که حود 50 میلی آمپر جریان میکشه و از رگولاتور 78l05 برای میکرو استفاده کردم .
    خیلی عجیب هست وقتی رله وصل میشه و پریز برق داره من یک وسیله مثل آداپتور را که سریع به پریز وصل و قطع میکنم میکرو ریست میشه .
    من فکر میکنم که مسیر 220 ولت باید دور از میکرو باشه و کلا AVR به نویز حساس هست و در جاهایی که نویز زیاد هست بهتره از میکرو PIC استفاده کرد .
    آیا شما خودتان مداری مثل تایمر یا ترموستات که 220 ولت را قطع و وصل کنه ساختید که بدون هیچ مشکل کارکنه و نویز روش اثر نگذاره ؟

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط alikari نمایش پست ها
    خیلی ممنون از راهنمایی تون

متاسفانه نمی دونم چی شد یک اتصالی پیش اومد و برد آردوینو و اتمگا 328 سوختند . الان نمیتونم ادامه بدم تا برم این ها را بخرم .

ولی من در مداری که خودم ساختم از منبع تغذیه 12 ولت 1 آمپر استفاده کردم و رله من 12 ولت که حود 50 میلی آمپر جریان میکشه و از رگولاتور 78l05 برای میکرو استفاده کردم .
    خیلی عجیب هست وقتی رله وصل میشه و پریز برق داره من یک وسیله مثل آداپتور را که سریع به پریز وصل و قطع میکنم میکرو ریست میشه .
    من فکر میکنم که مسیر 220 ولت باید دور از میکرو باشه و کلا AVR به نویز حساس هست و در جاهایی که نویز زیاد هست بهتره از میکرو PIC استفاده کرد .
    آیا شما خودتان مداری مثل تایمر یا ترموستات که 220 ولت را قطع و وصل کنه ساختید که بدون هیچ مشکل کارکنه و نویز روش اثر نگذاره ؟
    یکی از همکارهای ما به جای PIC از XMEGA استفاده می کنه میگه پایداری خوبی داره در مقایسه با AVR و از PIC هم قیمتش به مراتب کمتره
    فقط این وسط یه چیزی که برام عجیبه اینه که چرا میکرو رو ریست می کنه
    معمولا مشکل ریست میکرو به این بر میگرده که داره ازش جریان کشیده میشه و یا در بعضی موارد کد نویسی ای که انجام شده میندازتش تو لوپ
    مشکل شما که کدنویسی نیست چرا که میگید با digitalwrite ساده هم ریست میشه

بنابراین به پاور بر می گرده .
    امکانش رو دارید که جریانتون رو ببرید بالا

Junior Member
    سلام
    رفتم یک آردوینو اونو خریدم و میکروش را روی برد خودم گذاشتم و خیلی کارهای مختلف انجام دادم و نتیجه نهایی این هست که
    اگر یک خازن (من 1 میکرو 400 ولت داشتم ) در دوسر 220 ولت که میاد توی رله قرار بدیم و سیم پریز که از رله گرفته میشه طولانی بشه مثلا 1 متر مشکل به حد بسیاز زیادی حل میشه .
    اما اگر پریز در فاصله کمی با رله باشه به هیچ طریقی نتوانستم مشکل را حل کنم .
    شایان ذکر است من مستقیما 220 ولت را با خازن و پل دیود یکسو کردم و ولتاژ لازم را برای مدارم تامین میکنم ولی با آداپتور 12 ولت هم امتحان کردم و خیلی فرقی نداره در هنگام استفاده از آداپتور یک کمی حساسیت مدار کمتر میشه .
    اما همینجور که 220 ولت را مستقیما به 12 ولت تبدیل میکنم و یک خازن با 220 ولت موازی کنم و سیم پریز طولانی بشه برام خوب کار میکنه (انشاء الله)
    ویرایش توسط alikari : 10-30-2016 در ساعت 12:46 PM
    لایک کردن