صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
Like Tree6 لایک

موضوع: درخواست راهکار برای جلوگیری از ارک زدن رله وقتی بارهای مختلف بهش وصله!؟

Senior Member

درخواست راهکار برای جلوگیری از ارک زدن رله وقتی بارهای مختلف بهش وصله!؟

سلام من از ماژول های رله 5 ولت که خروجی تا 10 امپر جواب میده واسه روشن و خاموش کردن تعدادی لامپ مختلف ( هالوژن و ال ای دی و...) استفاده میکنم .ولی گاهی این رله ها میچسبونن و یا بگیر نگیر دارن . صدای تیک تیک داخلشون خیلی ضعیف میشه.... کسی راهکاری داره که این مشکل برطرف بشه ؟ ترجیحا کم هزینه ترین راهکار با بیشترین بازدهی ممنونم

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط feredy2011 نمایش پست ها
    سلام من از ماژول های رله 5 ولت که خروجی تا 10 امپر جواب میده واسه روشن و خاموش کردن تعدادی لامپ مختلف ( هالوژن و ال ای دی و...) استفاده میکنم .ولی گاهی این رله ها میچسبونن و یا بگیر نگیر دارن . صدای تیک تیک داخلشون خیلی ضعیف میشه.... کسی راهکاری داره که این مشکل برطرف بشه ؟ ترجیحا کم هزینه ترین راهکار با بیشترین بازدهی ممنونم
    علیک سلام
    شاید اگه از خودالقا گر تو مسیر جریان اصلی استفاده کنین مشکل حل بشه ، شاید! ( جریان به تدریج زیاد میشه و تو لحظه اول جرقه زده نمیشه) ،
    همچنین میتونین وقتی در جریان اصلی خودالقاگر رو اضافه کردین از یه مجموعه رله موازی به جای یک رله استفاده کنین (بازم شاید )
    جریان هم dc باشه
    ویرایش توسط siib : 11-04-2016 در ساعت 02:21 PM

Senior Member
    رله موازی دیگه خیلی شلوغ میشه ولی این خودالقاگر که میگید همون سلفه ؟ یکم بیشتر راهنمایی میکنید چه جوریه و از کجا میشه تهیه کرد ؟ توو جریان اصلی منظور اینکه بعد no رله تا لامپ سری کنم ؟

Member
    ایده ی خود القاگر خیلی ایده ی خوبیه. ولی فک نمیکنم عملی باشه

چون خودالقاگر دقیقا زمانی عمل میکنه که جرقه زده شده. اولین چیزی که تو مدار اتفاق میفته همین جرقه زدنه.
    ولی باید آزموده بشه. چراغ های مهتابی یجور خود القاگر دارن ولی بازم موقع شروع جرقه میزنن و این جرقه از تو استارتر مهتابی بخوبی مشخصه موقع روشن شدن.
    پس القاگر نمیتونه کمکی کنه.
    اگه مدارتون امکان میده، و ارزششو داره که نیمه هادی براش استفاده کنید، از ماسفت استفاده کنید. ماسفت مثلا irf740 تا حدود 8 آمپر روی 400 ولت میده که کافیه برای اکثر استفاده ها. قیمتشم حدود 1000 تومنه.
    لایک کردن

Senior Member
    سلام تشکر بابت پاسخ. این قطعا دیگه جواب میده ؟ چجوری باید ازش استفاده کنم ؟ کجا قرار میگیره ؟ ممنون (من از ماژول رله استفاده میکنم . مدار طراحی نکردم. رله با اردوینوه)
    ویرایش توسط feredy2011 : 11-04-2016 در ساعت 11:56 AM

Member
    آها خب اینطوری فک کنم سخت بشه. چون اینکه ماسفت ها dc هستن و مستقیم نمیشه به برق شهر وصلشون کرد. و اینکه باید مدارشون گراند مشترک داشته باشه.

پس به رله های دیگه فکر کنید.

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط Tiranoid نمایش پست ها
    آها خب اینطوری فک کنم سخت بشه. چون اینکه ماسفت ها dc هستن و مستقیم نمیشه به برق شهر وصلشون کرد. و اینکه باید مدارشون گراند مشترک داشته باشه.

پس به رله های دیگه فکر کنید.
    اگه قطعا جواب بده یه راهی براش پیدا میکنم فقط کجای مدار باید قرار بگیره ؟ گراند رو که با خود گراند ماژول رله هم میشه اوکی کرد. اگر 5 ولتم باشه همینطور. پایه سوم کجا باید وصل بشه ؟

Member
    نه ببینید، شما تو رله، مدار تغذیه رله و مدار اصلی برق از هم جدا هستن. یعنی شما با یه باتری میتونید رله رو روشن کنید و رله از اونور 220 ولت قطع و وصل کنه. و باتری و 220 ولت برق شهر هیچ اتصالی هم به هم ندارن و ایزوله هستن.
    ولی تو ماسفت، تغذیه ی روشن کردنش و تغذیه ی خروجیش ، درسته هم اندازه نیستن، اما منبع مشترک باید داشته باشن و گراندشون یکی باشه.
    مثلا شما باید 220 ولت رو به روش "بدون ترانس" کم کنی بشه 5 ولت و اینطوری هم مدارو میشه تغذیه کرد و هم تغذیه ماسفت رو مهیا میشه. ماسفت روشن میشه و میتونی 220 ولت از خروجیش بگیری .

نکته : منبع تغذیه های بدون ترانس ، یه سری منبع تغذیه راحت و کوچیک هستن و مدارشونم مشخصه. قطعه خاصی هم جز یه رگولاتور معمولی ندارن. بجای ترانسفورماتور، با دیود، دیودزنر، سوییچینگ و یا خازن و مقاومت ولتاژ رو کم میکنن.

مهمترین مزیتشون حجم کم و سبک بودنشونه ولی اینکه به وفور استفاده نمیشن (مثلا به عنوان شارژر موبایل) یکی اینه که اولا ایزوله نیستن. یعنی یکی از سیمای ورودی و خروجی یکیه ! یعنی ممکنه بخاطر عیب طراحی یا یکی از قطعات بزنیش به فاز براحتی تو خروجی 220 ولت بده و این اصن ایمن نیست. از طرفی جریان خیلی کمی میدن. معممولا در حد 100 میلی آمپر هستن و به ندرت به 1 آمپر میرسن . . پس بدرد مدارهایی میخورن که شخص باشون سر و کار نداره. مثلا کنترلر پمپ آب خونه ها اینطوریه. توش مدارهای 9 ولتی معمولی داره و به همین روش ولتاژ رو کم میکنن. یه رله هم داره که باش پمپ رو روشن خاموش میکنن. اون پمپ رو براحتی میشه رله رو با ماسفت عوض کرد به دلیل استفاده از همین منبع تغذیه که گفتم. و چون هیچ کس نمیره هر روز دستشو بکنه تو کنترلر پمپ واسه همین هیچ خطریم نداره.
    اما واسه کار شما ممکنه مناسب نباشه. اگر شما هم مدارتون جوریه که شخص مستفیم تو دستش نمیگیره (مث سیم شارژر موبایل که هر روز دستمونه) میتونید مدارتون رو طوری طراحیشو عوض کنید که این شکلی بشه.

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط Tiranoid نمایش پست ها
    نه ببینید، شما تو رله، مدار تغذیه رله و مدار اصلی برق از هم جدا هستن. یعنی شما با یه باتری میتونید رله رو روشن کنید و رله از اونور 220 ولت قطع و وصل کنه. و باتری و 220 ولت برق شهر هیچ اتصالی هم به هم ندارن و ایزوله هستن.
    ولی تو ماسفت، تغذیه ی روشن کردنش و تغذیه ی خروجیش ، درسته هم اندازه نیستن، اما منبع مشترک باید داشته باشن و گراندشون یکی باشه.
    مثلا شما باید 220 ولت رو به روش "بدون ترانس" کم کنی بشه 5 ولت و اینطوری هم مدارو میشه تغذیه کرد و هم تغذیه ماسفت رو مهیا میشه. ماسفت روشن میشه و میتونی 220 ولت از خروجیش بگیری .

نکته : منبع تغذیه های بدون ترانس ، یه سری منبع تغذیه راحت و کوچیک هستن و مدارشونم مشخصه. قطعه خاصی هم جز یه رگولاتور معمولی ندارن. بجای ترانسفورماتور، با دیود، دیودزنر، سوییچینگ و یا خازن و مقاومت ولتاژ رو کم میکنن.

مهمترین مزیتشون حجم کم و سبک بودنشونه ولی اینکه به وفور استفاده نمیشن (مثلا به عنوان شارژر موبایل) یکی اینه که اولا ایزوله نیستن. یعنی یکی از سیمای ورودی و خروجی یکیه ! یعنی ممکنه بخاطر عیب طراحی یا یکی از قطعات بزنیش به فاز براحتی تو خروجی 220 ولت بده و این اصن ایمن نیست. از طرفی جریان خیلی کمی میدن. معممولا در حد 100 میلی آمپر هستن و به ندرت به 1 آمپر میرسن . . پس بدرد مدارهایی میخورن که شخص باشون سر و کار نداره. مثلا کنترلر پمپ آب خونه ها اینطوریه. توش مدارهای 9 ولتی معمولی داره و به همین روش ولتاژ رو کم میکنن. یه رله هم داره که باش پمپ رو روشن خاموش میکنن. اون پمپ رو براحتی میشه رله رو با ماسفت عوض کرد به دلیل استفاده از همین منبع تغذیه که گفتم. و چون هیچ کس نمیره هر روز دستشو بکنه تو کنترلر پمپ واسه همین هیچ خطریم نداره.
    اما واسه کار شما ممکنه مناسب نباشه. اگر شما هم مدارتون جوریه که شخص مستفیم تو دستش نمیگیره (مث سیم شارژر موبایل که هر روز دستمونه) میتونید مدارتون رو طوری طراحیشو عوض کنید که این شکلی بشه.
    خیلی سخت شد راه دیگه ای نیست ؟ راه راحت تری که مثلا یه قطعه فقط بذاریم خروجی رله بتونه از ارک زدن جلوگیری کنه !

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط feredy2011 نمایش پست ها
    خیلی سخت شد راه دیگه ای نیست ؟ راه راحت تری که مثلا یه قطعه فقط بذاریم خروجی رله بتونه از ارک زدن جلوگیری کنه !
    به جای رله از کانتکتور سه فاز استفاده کن

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین