نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
Like Tree4 لایک
  • 1 Post By Smead
  • 1 Post By Smead
  • 1 Post By Smead
  • 1 Post By Smead

موضوع: مشورت برای نوع کار با ماژول nrf24l01

Member

مشورت برای نوع کار با ماژول nrf24l01

سلام دوستان ، من ۲۲ تا nrf دارم در نقش فرستنده و ۱ nrf دارم در نقش گیرنده ، چطوری ارسال اطلاعات کنم تا پاکت لاست نداشته باشم ؟حجم فقط یک رشته کد سه رقمی هست ... روند کارم به این صورت هست که، از اونجایی که nrf فقط با ۶ تا ماژول همزمان کار می*کنه گفتم با یک دیلی یک ثانیه بقیه فرستنده ها ۶ تا ۶ تا ارسال داده کنند یعنی هر ۴ ثانیه دوباره ۶ تای اولی ارسال داده کنند درسته کارم ؟ بعد یه چیز دیگه اینکه در فرستنده radio. رو همیشه باز نگه دارم ؟

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط Rasool65 نمایش پست ها
    سلام دوستان ، من ۲۲ تا nrf دارم در نقش فرستنده و ۱ nrf دارم در نقش گیرنده ، چطوری ارسال اطلاعات کنم تا پاکت لاست نداشته باشم ؟حجم فقط یک رشته کد سه رقمی هست ... روند کارم به این صورت هست که، از اونجایی که nrf فقط با ۶ تا ماژول همزمان کار می*کنه گفتم با یک دیلی یک ثانیه بقیه فرستنده ها ۶ تا ۶ تا ارسال داده کنند یعنی هر ۴ ثانیه دوباره ۶ تای اولی ارسال داده کنند درسته کارم ؟ بعد یه چیز دیگه اینکه در فرستنده radio. رو همیشه باز نگه دارم ؟
    از کتابخانه nrf network استفاده کن باید همشون بهم متصل بشن ولی تو کانال های متفاوت
    هر پنج تا nrf باید تو یک کانال باشه
    اینطوری میتونی 225 تا nrf بهم متصل کنی ولی بهتره داده هایی که ارسال میکنی با تاخیر بیشتری ارسال بشه تا ترافیک ایجاد نشه
    لایک کردن

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط Smead نمایش پست ها
    از کتابخانه nrf network استفاده کن باید همشون بهم متصل بشن ولی تو کانال های متفاوت
    هر پنج تا nrf باید تو یک کانال باشه
    اینطوری میتونی 225 تا nrf بهم متصل کنی ولی بهتره داده هایی که ارسال میکنی با تاخیر بیشتری ارسال بشه تا ترافیک ایجاد نشه
    ممنون عزیز از راهنمایینون ،
    https://github.com/maniacbug/RF24Network این لینک بگیرم درسته کتابخونه اش رو بگیرم؟

Senior Member
    ممنون عزیز از راهنمایینون ،
    https://github.com/maniacbug/RF24Network این لینک بگیرم درسته کتابخونه اش رو بگیرم؟
    اره احتمالا کتابخانه nrf24 master داخلش مثال نتورک و شبکه مش رو داره.
    اونجا که گفتی فرستنده ها ۶ تا ۶ تا داده ارسال کنن اشتباه هست. باید هر پنج تا nrf24 به یک nrf متصل بشن و خود اون هم با 4 تای دیگه به nrf بعدی؛ و باید ادرس همه node ها تو مستر تعریف بشه بعد با تاخیر جزئی داده بفرستن. حتی اگه بخواد خطا ایجاد شه تو داده ۱۵ بار ارسال میکنه تا بالاخره داده درست ارسال بشه.
    ویرایش توسط Smead : 05-05-2018 در ساعت 07:32 PM
    لایک کردن

Member
    وای ، چقدر سخت شد... خب من ۲۲ تا فرستنده دارم ، ۵ تا ۵ جدا میکنم بصورتی که ۴تا با یکی نود میده، و آخری ۲ تا میشه با یک نود ، میشه در کل ۵ تا نود ، حالا این ۵ تا نود باید به هم وصل بشن ، اوکی آدرس همه تو مستر تعریف بشه یعنی تو رسیور تعریف بشه دیگه؟
    ویرایش توسط Rasool65 : 05-06-2018 در ساعت 04:04 PM

Senior Member
    وای ، چقدر سخت شد... خب من ۲۲ تا فرستنده دارم ، ۵ تا ۵ جدا میکنم بصورتی که ۴تا با یکی نود میده، و آخری ۲ تا میشه با یک نود ، میشه در کل ۵ تا نود ، حالا این ۵ تا نود باید به هم وصل بشن ، اوکی آدرس همه تو مستر تعریف بشه یعنی تو رسیور تعریف بشه دیگه؟
    شما یه NRF24 مستر داری که به عنوان رسیور هست. و آی دیش باید 0 باشه
    و 21 تا slave یا همون node داری که باید به مستر متصل بشن.
    از اونجایی که هر NRF24 فقط به 5 تا NRF24 دیگه میتونه متصل بشه و باهم میشن 6 تا.
    شما باید یک NRF24 به عنوان مستر کنار بزاری و 5 تا nrf24 به مستر متصل کنی که باهم میشن 6 تا.
    به هرکدوم از 5 تا Nrf24 نود میتونی 3 تا نود متصل کنی و به یکیش یدونه بیشتر تا جمعا بشن 22 تا NRF24
    وقتی میخوای آدرس بدی برای نود آخری باید اول نودی که بهش متصل هستو آدرس بدی بعد نود مستر
    و باید از کتابخانه NRF24 master مثال network استفاده کنی
    اینطوری شما همه NRF24 هارو میتونی بهم دیگه متصل کنی
    کار کردن با اینا یخورده سخته و زمان زیادی میخواد از طرفی چون تو باند فراکنس 2.4 گیگاهرتز (شلوغ) کار میکنن تو محیط شهری و جایی که امواج wifi و بلوتوث زیاد باشه اختلال ایجاد میشه بهتره ارسال داده با تاخیر انجام بشه مثلا هر 5 یا 10 دقیقه
    ولی اگه بتونی با هه ی اینها کنار بیای خوشحالت میکنه
    ارزون بودن ، مصرف بسیار پایین ، محدوده برد نسبتا زیاد ، امکان ایجاد شبکه مش ، سرعت بالای انتقال داده و ارسال داده بدون خطا ویژگی های خوبه این ماژول پر دردسره.
    ویرایش توسط Smead : 05-08-2018 در ساعت 12:16 PM
    لایک کردن

Member
    عزیز دست درد نکنه واقعأ خیلی کمکم کردی ، از اونجایی که تاخیر برام مشکلی ایجاد نمیکنه میشه این کار رو کرد یا نه ؟
    22 تا nrf در نقش فرستنده و یکی در نقش دریافت کننده قرار میگیرند ، حالا میگم مثلأ شماره یک ارسال داده کنه بعد 23 ثانیه صبر کنه شماره دو با یک ثانیه تاخیر ارسال داده کنه و 23 ثانیه صبر کنه همینطوری تا .... شماره 22 ام با تاخیر 22 ثانیه شروع کنه بعد 23 ثانیه صبر کنه ، اینجوری هر ثانیه از شماره 1 تا 22 به ترتیب ارسال داده میکنند و بعد از 23 ثانیه دوباره نوبت خودشون میشه ارسال میکنند... (ثانیه اول فرستنده 1 ، ثانیه دوم فرستنده 2 ، ثانیه سوم فرستنده 3، تااا ثانیه 22 فرستنده آخر ، دوباره از اول شماره یک میفرسته...) ؟ میشه روی یک آدرس هم همه رو ست کرد .. اگر مشکلی داره بفرمایید کجا ممکنه مشکل ایجاد کنه ؟

Senior Member
    عزیز دست درد نکنه واقعأ خیلی کمکم کردی ، از اونجایی که تاخیر برام مشکلی ایجاد نمیکنه میشه این کار رو کرد یا نه ؟
    22 تا nrf در نقش فرستنده و یکی در نقش دریافت کننده قرار میگیرند ، حالا میگم مثلأ شماره یک ارسال داده کنه بعد 23 ثانیه صبر کنه شماره دو با یک ثانیه تاخیر ارسال داده کنه و 23 ثانیه صبر کنه همینطوری تا .... شماره 22 ام با تاخیر 22 ثانیه شروع کنه بعد 23 ثانیه صبر کنه ، اینجوری هر ثانیه از شماره 1 تا 22 به ترتیب ارسال داده میکنند و بعد از 23 ثانیه دوباره نوبت خودشون میشه ارسال میکنند... (ثانیه اول فرستنده 1 ، ثانیه دوم فرستنده 2 ، ثانیه سوم فرستنده 3، تااا ثانیه 22 فرستنده آخر ، دوباره از اول شماره یک میفرسته...) ؟ میشه روی یک آدرس هم همه رو ست کرد .. اگر مشکلی داره بفرمایید کجا ممکنه مشکل ایجاد کنه ؟
    قربان شما
    بنظرم بهتره اول ارتباط بین nrf هارو برقرار کنی بعد نگران تاخیرش باشی که موقع ارسال داده خودت پیدا میکنی چقد تاخیر داشته باشن؛ لزومی نداره همشون با ۲۳ ثانیه تاخیر باشه.
    این کارا یخورده پیچیدس بیا راه آسون بهت بگم
    از کتابخونه mysensors استفاده کن که تو گوگل سرچ کنی سایتشو میاره با این کتابخونه وصل کردن این نود ها بهم مثل آبخوردن میشه ولی باید حتما از یک کنترلر استفاده کنی که برنامش باید رو یک سیستم به صورت سرور نصب بشه مثلا میتونی رو ویندوز نصب کنی و همه ی نود هارو از طریق کنترلر کنترل کنی و اون یدونه nrf که قراره همه داده هارو دریافت کنه به عنوان مستر میشه gateway.
    راهشو برو سوال یا مشکلی پیدا کردی اینجا بپرس درخدمتم
    موفق باشی
    ویرایش توسط Smead : 05-21-2018 در ساعت 08:50 PM
    لایک کردن

Member
    دوست عزیز دمت گرم ، باشه من میرم ببینم داستانش چیه ولی بابت اطلاع باید عرض کنم از اونجایی که من توسط یه نرم افزاری که با #c نوشتم هم از طریق سریال باید بتونم داده هام رو بخونم و اونم حتمأ باید به ترتیب باشه درواقع رسیور من که دونه دونه اطلاعات رو بصورت کد دریافت میکنه هم در ال سی دی خودش نشون میده و هم به کامپیوتر ارسال میکنه به این صورت که یک کد مثلأ 012 یعنی تانک 01 مقدار 20 درصد ، یا 136 یعنی تانک 13 مقدار 60 درصد و غیره ... حالا دونه دونه که ارسال میکنه توی 23 ثانیه همه رو بترتیب نمایش میده... اگه کل اطلاعات یهو ارسال بشه نمیتونم بخونم واسه همین میگم تاخیر بزارم تا دونه دونه ارسال بشه و دونه دونه بخونم ولی یه حسی بهم میگه ممکنه بعد 1 ساعت کار یهو قاطی کنه... حالا بازم چشم اول ببینم این داستانش چیه... بسیار سپاس گذارم...

Senior Member
    دوست عزیز دمت گرم ، باشه من میرم ببینم داستانش چیه ولی بابت اطلاع باید عرض کنم از اونجایی که من توسط یه نرم افزاری که با #c نوشتم هم از طریق سریال باید بتونم داده هام رو بخونم و اونم حتمأ باید به ترتیب باشه درواقع رسیور من که دونه دونه اطلاعات رو بصورت کد دریافت میکنه هم در ال سی دی خودش نشون میده و هم به کامپیوتر ارسال میکنه به این صورت که یک کد مثلأ 012 یعنی تانک 01 مقدار 20 درصد ، یا 136 یعنی تانک 13 مقدار 60 درصد و غیره ... حالا دونه دونه که ارسال میکنه توی 23 ثانیه همه رو بترتیب نمایش میده... اگه کل اطلاعات یهو ارسال بشه نمیتونم بخونم واسه همین میگم تاخیر بزارم تا دونه دونه ارسال بشه و دونه دونه بخونم ولی یه حسی بهم میگه ممکنه بعد 1 ساعت کار یهو قاطی کنه... حالا بازم چشم اول ببینم این داستانش چیه... بسیار سپاس گذارم...
    شما اگه از کنترلر استفاده کنی همه دیتاهارو کاملا درست تو کنترلر خواهید داشت و تک تکشون رو میتونین مانیتورینگ کنین همچنین به lcd یا مانیتور بفرستین یا به صورت پیغام به گوشی موبایل
    اگه از پروتکل Mqtt استفاده کنین (اینترنت اشیا) ما میتونیم سرور و کنترلر در اختیارتون بزاریم تا ارسال دادتون به صورت سرویس کلود باشه و نیاز به سخت افزار اضافی نداشته باشین.