سلام دوستان
امروز میخوایم آموزش ساخت یه دوربین حساس به جرکت رو با استفاده از آردوینو براتون بزاریم. در این پروژه با آشکار شدن حرکت در مقابل دوربین، سروو به حرکت در می آید و یک عکس از سوژه می اندازد.
آموزش کامل ساخت این دوربین رو میتونید در سایت کافه ربات مشاهده کنید. تخصصی ترین مرجع آموزش رباتیک | پروژه رباتیک| آموزش آردوینو

مرحله اول: وسایل مورد نیاز

آردوینو

دوربین

ماژول حسگر حرکت

سروو

مرحله دوم: تریگر(ماشه) دوربین

سروو را به گونه ای روی دوربین قرار دهید که با حرکت آن، ماشه دوربین فعال شده و یک عکس بگیرد. دوربین استفاده شده در اینجا کاملا آنالوگ است و هیچ سوییچ الکترونیکی ندارد. اگر نتوانستید سروو را روی دوربین نگه دارید، از یک سیم اتصال دهنده استفاده کنید. به صورت پیش فرض، سروو را روی 105* تنظیم کنید، اما اگر سروو شما با این مقدار روی ماشه دوربین کلیک نکرد، در کد آردوینو این مقدار را تغییر بدهید.

servoMain.write(105);

به جای عدد 105 از مقادیر بالاتر مثلا 120 استفاده کنید. سروو را به آردوینو وصل کنید. به صورت پیش فرض سروو به پین 10 دیجیتال متصل شده است. پس از آن سروو را به بورد آردوینو متصل کنید. سروو دارای سه سیم است که قرمز به پین 5V آردوینو می رود، سیاه به زمین می رود و زرد (یا نارنجی) پین سیگنال است که به پین 10 دیجیتال وصل می شود.

مرحله سوم: کد

کد موجود در این لینک را روی بورد آپلود کنید. قبل از آپلود کردن کد، مطمین شوید که ماژول بلوتوث به بورد آردوینو متصل نباشد. اکنون زمان به کار انداختن سنسور حرکت است.


مرحله چهارم: سنسور حرکت

سنسور حرکت را اضافه کنید. زمانی که در مقابل این سنسور سوژه ای حرکت کند، یک خروجی می دهد. سنسور حرکتی که در اینجا استفاده شده است، دارای زاویه دید 270 درجه و برد 5 متر است و کارایی خوبی دارد. سنسور حرکت به پین 11 آردوینو وصل می شود.

با آرزوی موفقیت دوستان.
اولین مرجع تخصصی آموزش پروژه های رباتیک و آردوینو به زبان فارسی