نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
Like Tree5 لایک
  • 1 Post By MOBILEBAZ

موضوع: آموزش : اتصال نمایشگر ۲٫۲ اینچی به رسپبری پای

Member

آموزش : اتصال نمایشگر ۲٫۲ اینچی به رسپبری پای

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: ILI9341_idreams_ir.jpeg
مشاهده: 147
حجم: 178.0 کیلو بایت

در این قسمت، قصد دارم راحت ترین و ارزان ترین روش، برای اتصال نمایشگر به رسپبری پای را آموزش دهم. همان طور که می دانید رسپبری پای دارای یک خروجی تصویر HDMI و یک خروجی تصویر RCA است. گاهی اوقات ممکن است دسترسی به نمایشگر یا مانیتور نداشته باشیم، در این صورت می توان از یک نمایشگر کوچک استفاده نمود. یکی بهترین ماژول ها، برای اتصال به رسپبری پای و دیدن تصاویر در آن، ماژول PiTFT است. متاسفانه PiTFT قیمت نسبتاً بالایی دارد به همین دلیل با اندکی جستجو، نمایشگر ۲٫۲ اینچی را پیدا کردم که به دلیل قیمت پایین، بسیار مقرون به صرفه تر از PiTFT است.

در این آموزش از نمایشگر ۲٫۲ اینچی و غیر لمسی با رابط SPI فروشگاه آفتاب رایانه استفاده خواهیم کرد. ویژگی اصلی این نمایشگر ارزان بودن آن است. حداکثر رزولیشن این نمایشگر۳۲۰×۲۴۰ و چیپ درایور آن ILI9341 است.

۱- مطمئن شوید که رسپبری پای به اینترنت متصل است.
    ۲- در این مرحله مطابق جدول زیر، خروجی های نمایشگر را به رسپبری پای متصل کنید.

نام: lcd_table.jpg
مشاهده: 208
حجم: 59.2 کیلو بایت

۳- چون این نمایشگر از اتصال SPI برای ارتباط با رسپبری پای استفاده می کند، لازم است حالت SPI را در رسپبری پای فعال کنیم. برای این کار دستور زیر را در خط فرمان تایپ کرده و خط blacklist-bcm2708 را کامنت کنید. (با افزودن کاراکتر # این خط کامنت خواهد شد یا می توانید این خط را پاک کنید.)

کد:
    sudo nano /etc/modprobe.d/raspi-blacklist.conf
    ۴- برای استفاده از این نمایشگر نیاز به نصب درایور است. درایور را مطابق دستور زیر نصب کنید. بعد از نصب حتما رسپبری پای را ری استارت کنید. (حتماً باید به اینترنت متصل باشید.)
    کد:
    sudo REPO_URI=https://github.com/notro/rpi-firmware rpi-update
    sudo shutdown -r now
    ۵- frame buffer driver را با دستور زیر نصب کنید. (حتماً باید به اینترنت متصل باشید.)

کد:
    sudo apt-get install xserver-xorg-video-fbdev
    ۶- در این مرحله لازم است تنظیماتی را به frame buffer driver اضافه کنیم. دستور زیر را در خط فرمان می نویسیم.

کد:
    sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/99-fbdev.conf
    حال خطوط زیر را به این فایل اضافه کرده و تغییرات را ذخیره می کنیم.
    کد:
    Section “Device”
    Identifier “myfb”
    Driver “fbdev”
    Option “fbdev” “/dev/fb1″
    EndSection
    7- فایل etc/modules را باز کرده و خط زیر را به آن اضافه کنید.
    کد:
    sudo nano /etc/modules
    sudo modprobe fbtft_device custom name=fb_ili9341  gpios=reset:25,dc:24,led:18 speed=16000000 rotate=90 bgr=1
    8- فایل etc/inittab را باز کرده و خطوط زیر را به آن اضافه کنید.
    کد:
    sudo nano /etc/inittab
    1:2345:respawn:/bin/login -f pi tty1 /dev/tty1 2>&1
    9- فایل etc/rc.local را باز کرده و خط زیر را به آن اضافه کنید. (با انجام این مرحله، پس از راه اندازی، رسپبری پای بصورت خودکار به محیط دسک تاپ هدایت خواهد شد.)
    کد:
    sudo nano /etc/rc.local
    su -l pi -c “env FRAMEBUFFER=/dev/fb1 startx &”
    10- فایل boot/cmdline.txt را باز کرده و خط زیر را به آن اضافه کنید.
    کد:
    sudo nano /boot/cmdline.txt
    fbcon=map:10

منبع آموزش : وبلاگ بنده
    ویرایش توسط MOBILEBAZ : 04-16-2015 در ساعت 08:58 AM
    لایک کردن
    فروش پروژه کنترل وسایل منزل از راه دور از طریق تلگرام با کمترین هزینه ممکن
    برای اطلاعات بیشتر با تلفن 09369255705 تماس بگیرید.

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط MOBILEBAZ نمایش پست ها

نام: ILI9341_idreams_ir.jpeg
مشاهده: 147
حجم: 178.0 کیلو بایت

در این قسمت، قصد دارم راحت ترین و ارزان ترین روش، برای اتصال نمایشگر به رسپبری پای را آموزش دهم. همان طور که می دانید رسپبری پای دارای یک خروجی تصویر HDMI و یک خروجی تصویر RCA است. گاهی اوقات ممکن است دسترسی به نمایشگر یا مانیتور نداشته باشیم، در این صورت می توان از یک نمایشگر کوچک استفاده نمود. یکی بهترین ماژول ها، برای اتصال به رسپبری پای و دیدن تصاویر در آن، ماژول PiTFT است. متاسفانه PiTFT قیمت نسبتاً بالایی دارد به همین دلیل با اندکی جستجو، نمایشگر ۲٫۲ اینچی را پیدا کردم که به دلیل قیمت پایین، بسیار مقرون به صرفه تر از PiTFT است.

در این آموزش از نمایشگر ۲٫۲ اینچی و غیر لمسی با رابط SPI فروشگاه آفتاب رایانه استفاده خواهیم کرد. ویژگی اصلی این نمایشگر ارزان بودن آن است. حداکثر رزولیشن این نمایشگر۳۲۰×۲۴۰ و چیپ درایور آن ILI9341 است.

۱- مطمئن شوید که رسپبری پای به اینترنت متصل است.
    ۲- در این مرحله مطابق جدول زیر، خروجی های نمایشگر را به رسپبری پای متصل کنید.

نام: lcd_table.jpg
مشاهده: 208
حجم: 59.2 کیلو بایت

۳- چون این نمایشگر از اتصال SPI برای ارتباط با رسپبری پای استفاده می کند، لازم است حالت SPI را در رسپبری پای فعال کنیم. برای این کار دستور زیر را در خط فرمان تایپ کرده و خط blacklist-bcm2708 را کامنت کنید. (با افزودن کاراکتر # این خط کامنت خواهد شد یا می توانید این خط را پاک کنید.)

کد:
    sudo nano /etc/modprobe.d/raspi-blacklist.conf
    ۴- برای استفاده از این نمایشگر نیاز به نصب درایور است. درایور را مطابق دستور زیر نصب کنید. بعد از نصب حتما رسپبری پای را ری استارت کنید. (حتماً باید به اینترنت متصل باشید.)
    کد:
    sudo REPO_URI=https://github.com/notro/rpi-firmware rpi-update
    sudo shutdown -r now
    ۵- frame buffer driver را با دستور زیر نصب کنید. (حتماً باید به اینترنت متصل باشید.)

کد:
    sudo apt-get install xserver-xorg-video-fbdev
    ۶- در این مرحله لازم است تنظیماتی را به frame buffer driver اضافه کنیم. دستور زیر را در خط فرمان می نویسیم.

کد:
    sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/99-fbdev.conf
    حال خطوط زیر را به این فایل اضافه کرده و تغییرات را ذخیره می کنیم.
    کد:
    Section “Device”
    Identifier “myfb”
    Driver “fbdev”
    Option “fbdev” “/dev/fb1″
    EndSection
    7- فایل etc/modules را باز کرده و خط زیر را به آن اضافه کنید.
    کد:
    sudo nano /etc/modules
    sudo modprobe fbtft_device custom name=fb_ili9341  gpios=reset:25,dc:24,led:18 speed=16000000 rotate=90 bgr=1
    8- فایل etc/inittab را باز کرده و خطوط زیر را به آن اضافه کنید.
    کد:
    sudo nano /etc/inittab
    1:2345:respawn:/bin/login -f pi tty1 /dev/tty1 2>&1
    9- فایل etc/rc.local را باز کرده و خط زیر را به آن اضافه کنید. (با انجام این مرحله، پس از راه اندازی، رسپبری پای بصورت خودکار به محیط دسک تاپ هدایت خواهد شد.)
    کد:
    sudo nano /etc/rc.local
    su -l pi -c “env FRAMEBUFFER=/dev/fb1 startx &”
    10- فایل boot/cmdline.txt را باز کرده و خط زیر را به آن اضافه کنید.
    کد:
    sudo nano /boot/cmdline.txt
    fbcon=map:10

منبع آموزش : وبلاگ بنده
    این نمایشگر Eleduino 3.5 Inch رو چطوری وصل کنم به برد رزبری پای 2 چند روزی میشه که از سایت آفتاب رایانه خریدم ولی نتونستم به برد وصل کنم فقط صفحه سفید میاد!!!!

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط stranger25 نمایش پست ها
    این نمایشگر Eleduino 3.5 Inch رو چطوری وصل کنم به برد رزبری پای 2 چند روزی میشه که از سایت آفتاب رایانه خریدم ولی نتونستم به برد وصل کنم فقط صفحه سفید میاد!!!!
    کسی نیست جوابمو بده من هنو مشکلم حل نشده !!!!

Member
    کسی نیست جوابمو بده من هنو مشکلم حل نشده !!!!
    لینک از مشخصات نمایشگر بدید، بررسی کنم، شاید رسپبری پای 2 رو ساپورت نمی کنه.
    فروش پروژه کنترل وسایل منزل از راه دور از طریق تلگرام با کمترین هزینه ممکن
    برای اطلاعات بیشتر با تلفن 09369255705 تماس بگیرید.

Junior Member
    ا سلام من lcd 3.9 inch tft از آفتاب رایانه خریدم ولی توی متصل کردنش با رسپبری به مشکل خوردم و فقط صفحه سفید دارم در صورتی که توی توضیحاتی که توی همین انجمن راجع به نحوه اتصالش داده شده من kernel ایمیج رو با kernel این lcd عوض کردم اما موفق نشدم میشه راجع به این lcd هم یه آموزش تهیه کنید. اینم لینکشه :شیلد نمایشگر TFT رسپبری پای 3.95 اینچی
    با تشکر

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط alireza.2000 نمایش پست ها
    ا سلام من lcd 3.9 inch tft از آفتاب رایانه خریدم ولی توی متصل کردنش با رسپبری به مشکل خوردم و فقط صفحه سفید دارم در صورتی که توی توضیحاتی که توی همین انجمن راجع به نحوه اتصالش داده شده من kernel ایمیج رو با kernel این lcd عوض کردم اما موفق نشدم میشه راجع به این lcd هم یه آموزش تهیه کنید. اینم لینکشه :شیلد نمایشگر TFT رسپبری پای 3.95 اینچی
    با تشکر
    زیر همون لینک بهتون پاسخ داده میشه