نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
Like Tree3 لایک
 • 2 Post By mshams
 • 1 Post By godhelot

موضوع: طراحی صفحه نمایش ماتریسی

 1. #1
  Junior Member
  تاریخ عضویت
  Oct 2013
  نوشته ها
  12

  طراحی صفحه نمایش ماتریسی

  در روش Dot-Matrix یا Matrix-LED به تعداد پیکسل*های صفحه نمایش از LED استفاده شده و برای کنترل روشن و خاموش شدن آنها از bus مشترک استفاده می*شود.
  استفاده از bus مشترک به این معنی است که برای کنترل صفحه، نیازی به سیم کشی مجزا برای هر LED نیست و به جای این کار، پس از کنار هم چیدن LED ها به صورت یک چهار ضلعی، به ازای هر سطر یک bus کاتد و به ازای هرستون یک bus آند ایجاد می*کنیم.
  در اکثر صفحات نمایش مورد استفاده در موبایل*های قدیمی (صفحات تک رنگ)، دستگاه*های فکس و کپی و امثال آنها از این فناوری استفاده شده است.

  تجهیزات مورد نیاز:
  16 عدد LED
  4 عدد مقاومت بیشتر از 100 اهم و کمتر از 1K (مثلا 220)
  برد Arduino Uno
  بردبورد
  سیم برد


  روش کار:

  دیودها را به صورت یک مربع 4 در 4 بر روی برد قرار داده و در هر سطر پایه*های کاتد را به یکدیگر متصل کرده و در انتها یک مقاومت به آن وصل کنید. سپس در هر ستون پای*های آند را به یکدیگر متصل کنید. به این ترتیب 8 سیم برای کنترل 16 LED بدست می*آید که به ترتیب آنها را به پایه*های 2 تا 9 از Uno متصل می*کنیم. برای برنامه ریزی برد به صورت زیر عمل می*کنیم. در این برنامه در هر چرخه اجرا تعدادی از LED ها به صورت تصادفی روشن یا خاموش می*شوند. نتیجه کار جالب خواهد بود.  کد:
  void setup(){ pinMode(2, OUTPUT); pinMode(3, OUTPUT); pinMode(4, OUTPUT); pinMode(5, OUTPUT); pinMode(6, OUTPUT); pinMode(7, OUTPUT); pinMode(8, OUTPUT); pinMode(9, OUTPUT); randomSeed(analogRead(0)); } void loop(){ digitalWrite(2, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); digitalWrite(3, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); digitalWrite(4, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); digitalWrite(5, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); digitalWrite(6, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); digitalWrite(7, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); digitalWrite(8, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); digitalWrite(9, random(0, 10)<5 ? HIGH : LOW); delay(50); }
  مرجع: طراحی صفحه نمایش ماتریسی با میکروکنترلر Atmel و LED
  تصاویر کوچک شده (Thumbnails) پیوست شده تصاویر کوچک شده (Thumbnails) پیوست شده display_matrix_led_schem.png  
  -=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
  [URL="http://www.mshams.ir"]http://www.mshams.ir[/URL]

 2. #2
  Junior Member
  تاریخ عضویت
  Mar 2016
  نوشته ها
  23
  خیلی جالب بود فقط بی زحمت اگه میشه یکم درمورد نحوه عمل کرد کد توضیح بدید
  لایک کردن

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

SEO by vBSEO