نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
Like Tree4 لایک
  • 1 Post By RAYK
  • 2 Post By RAYK
  • 1 Post By atrak

موضوع: قفل کردن برنامه ی آپلود شده

Member

قفل کردن برنامه ی آپلود شده

سلام خدمت تمامی دوستان.

من با پروگرامر tnm2000 کار کردم ، توی برنامه ی این پرگرامر یک گزینه داره تا برنامه ای که روی آی سی eeprom ریختیم رو قفل میکنه و دیگه نمیشه برنامه رو از روی آیسی خوند و کپی کرد ، ولی این گزینه رو روی میکرو تا حالا تست نکردم.

حالا یه سوال داشتم: میخواستم بدونم توی آردینو باید چه کاری انجام داد تا بعد از کامپایل کردن کد و آپلود کردن اون روی میکرو ، دیگه نشه برنامه رو از روی میکرو کپی کرد ، حتی با پرگرامر های حرفه ای؟؟ (به اصطلاح میکرو رو قفل کنیم)

مدیر گروه
    من ندیدم با ide آردوینو این کار رو انجام بدن !

ولی تو بقیه نرم افزارها میتونی فیوز بیت ها رو کنترل کنی

فکر می کنم اگر بخوایم این کار رو انجام بدیم باید توی یه ide دیگه کد بزنیم
    البته باز هم سرچ کنیم

Member
    ولی من فکر میکنم ide آردوینو از قصد این قابلیت رو در خودش قرار نداده به دلیل اینکه ide آردوینو اپن سورس است پس برنامه هایی رو که توی این ide نوشته میشن هم باید در اختیار عموم باشه و نشه قفلش کرد. وگرنه برای سازندگان آردوینو کاری نداره که بخوان یه گزینه اظافه کنند که با تیک دار کردن اون قبل از آپلود برنامه ، برنامه رو آپلود کنه و قفلش هم بکنه. این نظر منه در این مورد

حالا من یه سوال دارم : آیا میشه برنامه رو توی آردوینو نوشت و فایل hex رو از طریق برنامه کدویژن روی برد آپلود کرده و قفلش کنیم؟؟؟

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط cjmj نمایش پست ها
    ولی من فکر میکنم ide آردوینو از قصد این قابلیت رو در خودش قرار نداده به دلیل اینکه ide آردوینو اپن سورس است پس برنامه هایی رو که توی این ide نوشته میشن هم باید در اختیار عموم باشه و نشه قفلش کرد. وگرنه برای سازندگان آردوینو کاری نداره که بخوان یه گزینه اظافه کنند که با تیک دار کردن اون قبل از آپلود برنامه ، برنامه رو آپلود کنه و قفلش هم بکنه. این نظر منه در این مورد

حالا من یه سوال دارم : آیا میشه برنامه رو توی آردوینو نوشت و فایل hex رو از طریق برنامه کدویژن روی برد آپلود کرده و قفلش کنیم؟؟؟
    می دونم که میتونی hEX اش رو دربیاری

ولی این که با کد ویژن HEX بریزی باید سرچ کنیم ببینیم یه موقه بوت لودرش رو نپرونه !

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط cjmj نمایش پست ها

مثلا اینجا یه راه گفته ولی نمی دونم با این نرم افزار میشه لاک هم کرد یا نه
    Uploading Arduino HEX files with XLoader

Junior Member
    اول برنامه با آردوینو آپلود کن بعد میتونی با هر نرم افزار دیگه فقط فیوز بیت ها تغییر بدی
    لایک کردن

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط RAYK نمایش پست ها
    اول برنامه با آردوینو آپلود کن بعد میتونی با هر نرم افزار دیگه فقط فیوز بیت ها تغییر بدی
    من قبلا که سرچ کردم چیزی که دیدم این بود که با AVR Studio یا avrdude فقط میشه فیوز بیت ها رو خوند و نمیشه رایت کرد.

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط RAYK نمایش پست ها

ممکنه یه لینک بزرید از کاری که میگید

Junior Member
    بعد از اینکه برنامه روی آردوینو آپلود شد باید از یه پروگرمر دیگه مثل usbasp استفاده کنیم
    پین های icsp که روی برد هست برای برنامه ریزی آردوینو با یه پروگرمر دیگه هست
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Arduino-Mega-2560-Pinout.jpg
مشاهده: 223
حجم: 108.5 کیلو بایت
    بعد از اینکه پروگرمر بصورت صحیح به آردوینو متصل کردین برنامه اون باز کنین و فقط عملیات آپلود فیوز بیت ها انتخاب کنین
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: USBAspSoft.jpg
مشاهده: 446
حجم: 68.6 کیلو بایت

Junior Member
    سلام
    یک فایل توی فولدرنصبی آردینو هست به نام Boards.txt ( مسیرش را در شاخه نصب آردینو جستجو کنید پیدا میکنید )
    این فایل اطلاعاتی راجع به بردها و فیوزهای آنها دارد .
    با Notepad++ بازش کنید .
    لایک کردن