ارنباط متلب با آردوینو خیلی کاربردی هست بخاطر اینکه بعضی اوقات لازم میشود که دیتایی که آرودوینو از سنسور گرفته میشود را در متلب پردازش کرد یا نه دستوری را از متلب به آردوینو فرستاد خلاصه اینکار بسیار کاربردی هستش امروز میخوام در مرود این توضیح بدم


در ادامه مراحل ایجاد ارتباط سریال بین آردوینو و کامپیوتر بیان می شود. برد آردوینو در واقع به عنوان رابط خارجی برای دریافت اطلاعات از محیط اطراف بوده و این اطلاعات در کامپیوتر برای یک سری از محاسبات و جمع آوری اطلاعات ذخیره می شوند. اطلاعات در این جا از یک مدار ساده که مربوط به سنسور DH22 می باشد، دریافت می گردد، لذا برنامه ها متناسب با این سنسور می باشند. در صورتی که از قطعه ای دیگر استفاده می کنید، کلیت کار مشابه همین حالت است.
f1s987bib7rme9d.medium.jpg

مفهوم انجام کار:
موضوع مهمی که برای برقراری ارتباط بین آردوینو و متلب باید در نظر داشت، این است که باید از زبان و پروتکل یکسانی استفاده شود، که در اینجا ارتباط سریال به واسطه پورت USB به کار رفته است. در کدهایی مربوط به آردوینو و متلب از دستورات خاص برای برقراری ارتباط سریال استفاده می شود، اما در پشت این اتفاق قواعد مشخصی نهفته است:

سرعت انتقال اطلاعات(baud rate) در آردوینو و متلب باید یکسان باشد، در غیر این صورت دو نرم افزار یکدیگر را نمی شناسند.
هر دو برنامه از دستور یکسان(write) برای انتقال داده ها به سمت دیگر از طریق پورت سریال استفاده می کنند.
برای دریافت داده و خواندن اطلاعات از حافظه بافر سریال نیز، دستور یکسان(read) در دو سمت به کار می رود. در این مرحله داده ها در یک حافظه بافر ذخیره شده اند و به واسطه این دستور خوانده شده و حافظه پاک می شود.


بعد برقراری اتصالات سنسور دما و برد آردوینو مطابق آنچه که در طرح شماتیک مشخص است، باید کدها و دستورات مربوط به آردوینو و متلب نوشته شود، تا امکان دریافت دما از آردوینو فراهم گردد.

قبل از تحلیل دقیق کدهای نوشته شده ابتدا کلیت کار بررسی می شود:

طبق برنامه ای که بر روی برد آردوینو آپلود شده، زمانی که دستور خواندن از طریق پورت سریال برای آن فرستاده می شود، بلافاصله میزان دما را از سنسور خوانده و در حافظه بافر سریال قرار می دهد، و داده آماده دریافت توسط متلب است.

در سمت دیگر متلب باقی کار را انجام می دهد. زمانی که برنامه اجرا شد، با فرکانسی ثابت درخواست خواندن دما برای آردوینو فرستاده می شود و در ادامه مقادیر دما را که در حافظه بافر سریال ذخیره شده، خوانده و در یک نمودار بر حسب زمان رسم می کند.

اکنون موضوع دقیق تر مورد بررسی قرار می گیرد:

برنامه آردوینو:
در این بخش ابتدا برنامه نوشته شده را دانلود کرده و بر روی برد خود آپلود کنید. لازم به ذکر است که هدف اصلی این آموزش یادگیری برقراری ارتباط صحیح بین متلب و آردوینو می باشد، لذا درطول برنامه توضیحات برای درک بهتر، آورده شده است.
ادامه پست رو میتونید از لینک زیر نیز دنبال کنید
ارتباط آردوینو با متلب