نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
Like Tree4 لایک
  • 1 Post By magmagmary
  • 1 Post By shobeir90
  • 1 Post By siib
  • 1 Post By shobeir90

موضوع: سنسور های گاز

مدیر گروه

سنسور های گاز

شما تا امروز به حتم برای پروژه های مختلف از سنسور های گاز استفاده کرده اید. سنسور های گاز متفاوتی در بازار برای استفاده وجود دارند که پر کاربردترین آنها سری های MQ می باشند. این گروه سنسور ها با تنوع فراوان و قیمت مناسب در بسیاری از پروژه ها استفاده می شوند.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 20110124120111514.gif
مشاهده: 346
حجم: 8.9 کیلو بایت
    در ساختمان داخلی این سنسور ها یک هیتر تعبیه شده است که با پایه vh روشن و خاموش شدن آن کنترل می شود. دلیل طراحی هیتر داخلی ماهیت شیمیایی این سنسور ها می باشد. ممکن است با اتصال اولیه ولتاژ به این سنسورها بوی سوختگی استشمام شود که علت آن وجود همین هیتر و تست اولیه آن است. ولتاژ پیشنهادی برای این پایه 5 ولت می باشد.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: tgs-813.png
مشاهده: 523
حجم: 15.1 کیلو بایت
    پایه دیگر vc است که برای هر سری سنسور رنج متفاوتی را پشتیبانی می کند اما نرم معمول این ولتاژ 5 – 24 ولت می باشد. با کنترل ولتاژ وردی میزان میزان گاز مورد هدایت سنسور و در نتیجه خروجی سنسور را کنترل کرد.

پایه vRL پایه خروجی سنسور است که توسط میکروکنترلر (ودر صورت نیازadc ) خوانده می شود. تنها ملاحظه عملی برای استفاده از این سنسورها زمان است. از لحظه روشن شدن سنسور ممکن است تغییرات ولتاژی در این پایه دیده شود. برای داشتن داده های دقیق از این خانواده لازم است مدت زمانی سپری شود تا سطح خروجی ثابت شود. با این کار زمان گذر سنسور به پایان رسیده و تغییرات بعدی مربوط به تغییرات احساس شده (به صورت دقیق) توسط سنسور است.

در صورتی که بخواهیم از این سنسور ها به تنهایی استفاده کنیم به دلیل عدم تناسب سایز پین این سنسورها با بردبورد از لحاظ سخت افزاری با مشکل مواجه می شویم. لذا پیشنهاد می شود با طراحی PCB از این سنسورها استفاده شود. خوشبختانه ماژول های آماده استفاده از این سنسورها طراحی شده است که به راحتی می توان از آنها استفاده نمود.

سنسور MQ-2 حساس به کلیه گازهای مشتعل و دود
    سنسور MQ-3 حساس به گازهای طبیعی- متان
    سنسور MQ-4 حساس به گازهای طبیعی- متان
    سنسور MQ-5 حساس به گازهای LPG - گازهای طبیعی - گازهای ایجاد شده از سوختن
    سنسور MQ-6 حساس به گازهای LPG - Propane - iso-butane
    سنسور MQ-7 حساس منواکسید کربن
    سنسور MQ-8 حساس به هیدروژن و گازهای ایجاد شده از سوختن
    سنسور MQ-9 حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO
    سنسور MQ214 حساس متان
    سنسور MQ216 حساس به کلیه گازها و گازهای ایجاد شده از سوختن
    سنسور MQ306A حساس به گازهای LPG - گازهای طبیعی - گازهای ایجاد شده از سوختن
    سنسور MQ307A حساس منواکسید کربن
    سنسور MQ309A حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO

برای دانلود دیتاشیت هر سنسور روی آن کلیک کنید.
    ویرایش توسط magmagmary : 09-15-2015 در ساعت 11:18 AM
    لایک کردن

Senior Member
    سلام
    خسته نباشین
    سنسور mq-9 رو امتحان کردم وقتی کنار گاز متان قرار میگیره فعال میشه
    اما لوله بخاری رو درآوردم و گذاشتمش در مسیر خروجی دود چیزی نشون نداد (بخاری رو تا ته هم زیاد کردم و حدود 15 ثانیه هم نگهش داشتم)
    روش خاصی باید ازش استفاده کرد برا شناسایی منوکسید کربن؟

مدیر ویژه
    سلام اگر مثلا با گاز فندک تست کنی اکتیو میشه و یا خفگی اکسیژن اگر ایجاد کنی براش ... شاید درون لوله ای که می فرمایید قدری اکسیژن هست که تحت تاثیر واقع نمیشه
    ویرایش توسط shobeir90 : 10-27-2016 در ساعت 07:27 AM
    لایک کردن

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط shobeir90 نمایش پست ها
    سلام اگر مثلا با گاز فندک تست کنی اکتیو میشه و یا خفگی اکسیژن اگر ایجاد کنی براش ... شاید درون لوله ای که می فرمایید قدری اکسیژن هست که تحت تاثیر واقع نمیشه
    گاز (متان) رو شناسایی میکنه اما در مورد co حتی وقتی شعله بخاری تا آخر زیاد بود (شعله زرد میسوخت و فکر میکنم کربن منوکسید هم در اثر سوختن ناکامل شکل بگیره) چیزی نشون نمیداد و مقدار خروجی آنالوگ هم تعییر نمیکرد
    یا سنسور من خراب شده یا باید برا مدت طولانی تری در معرض کربن منوکسید قرار بگیره ،
    وگرنه سنسوری که کربن منوکسید رو تو لوله بخاری تشحیص نداده دیگه ...
    لایک کردن

مدیر ویژه
    من با mq7 پروژه ساخته بودم گازهای اشتعال پذیر رو که طی 1 2 ثانیه تشخیص می ده گاز مونوکسید هم توی لوله نذاشتم آوردم بالای بخاری .ازونجا که پروژه نمایش به صورت درصد بود مثلا 20 30 درصد میزد ...
    mq9 تابحال تجربه اش نداشتم
    لایک کردن