صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22
Like Tree29 لایک

موضوع: راه اندازی برد نانوپای نئو NanoPi Neo

Junior Member

Lightbulb راه اندازی برد نانوپای نئو NanoPi Neo

سلام حضور همه دوستان عزیز، و عرض خسته نباشید به همه فعالین انجمن

عرض شود که یه برد خوبی که اخیرا وارد کردین، همین نانوپای نئو هست.
    خب این برد هم جمع و جوره و کم مصرف ، هم با ویژگی هایی که داره، اغلب نیازهامون رو برطرف میکنه.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: neo.jpg
مشاهده: 182
حجم: 18.3 کیلو بایت
    تو قسمت راه اندازیش اما یمقدار بحثه.

میدونید که این برد ، از بیس رابط گرافیکی نداره. ینی نه داره و نه میتونید چیزی بهش ملحق کنید که بشه تصویر داشت و دکستاپ دید. فلذا نه Hdmi داره نه Vga نه RCA و نه ...
    خب این مساله حقیقا برای من مشکلی بحساب نمیاد ، چون هم از قبل میدونستم دارم چی تهیه میکنم؛ هم کلا با کدنویسی تو محیط غیرگرافیکی مشکلی ندارم. مضاف بر اینکه بعید میدونم برد برای راه اندازی LCD ( ساده یا گرافیکی) مشکلی داشته باشه، فلذا بلاخره میشه یه رابط نیمچه گرافیکی برا کار درست کرد و نیاز رو مرتفع کرد. بماند...

صحبت سر نحوه ی راه اندازییه.
    تو قسمت سیستم عامل، این برد به طور دیفالت با یه سیستم عامل اوبونتو Core عرضه میشه، ولی گروه محبوب Armbian هم نسخه سیستم عامل مخصوص خودشون رو که مثه Raspbian بر مبنای Debian هست و برای راحتی کار یسری تنظیمات اولیه ( اکستندکردن کارت حافطه، فعال کردن ارتباط سریال و LAN ، تنظیمات دیفالت ارنباط اینترنت و دانگل وایفای ،غیرفعال کردن پروسس های بی کاربرد و ... ) روش انجام شده رو عرضه کرده.

و اما تو قسمت سخت افزار چند راه پیش ماست برای راه اندازی.
    1. ارتباط سریال از طریق Rx Tx که رو خود برد تعبیه شده و براحتی با یه ماژول USB به TTL جواب میده ( من این یکی رو تست کردم و بخوبی جواب میده)
    2. ارتباط از طریق پورت اترنت برای راه اندازی SSH ( با توجه به تغییر پذیری آیپی و عدم موفقیت تو ست کردن آیپی استاتیک، هنوز جواب پایدری نگرفتم)
    3. ارتباط از طریق کابل USB-OTG و راه اندازی SSH ( من که موفق نبودم )

حالا از دوستانی که این برد رو تهیه کردن، یا تجربه ای از بابت راه اندازیش دارن ، میخوام که لطف کنن که اگه خصوصا تو دو مورد آخری موفق بودن، در میون بگذرن .
    بهرحال ارتبط SSH و همون فایل منیجری که در اختیارتون قرار میده ، خیلی کار رو راحت تر میکنه تا یه ارتباط سریال ساده.
    مضاف بر اینکه! اگه ارتباط با کابل OTG برقرار شدنی باشه که دیگه نور علی نوره! هم تغذیه میدی هم داده میفرستی هم کابل و سیم بیخودی وصل نمیشه به مدار.

ممنون

=-=-=-=-=-=-=-=--=-

بروز رسانی ( 6 شهریور 95) :
    بنظر میرسه ارتباط OTG برد ، کمبود و نقصانی بوده که مربوط به سیستم عامل بوده( سخت افزاری مشکلی نیست). چون Armbian اخیرا نسخه ای آزمایشی داده که اینجا ادعا کرده این مشکل تو اون نسخه مرتفع شده! در اولین فرصت سیستم عامل مذکور رو دانلود و تست میکنم و نتیجه رو همینجا میگم ! لینک صفحه دانلود
    هرچند بعید میدونم راه اندازی OTG به همین سادگیا باشه. بازم دوستانی که تجربه اش رو ، حتی با بردهای دیگه، دارن، بیان کنن، کار سریعتر پیش میره

بروز رسانی ( 1 مهر 95) :
    مورد شماره 2 (ارتباط از طریق پورت اترنت برای راه اندازی) حل شد. من بشخصه درگیری با آنتی ویروسم داشتم که اشتراک گذاری شبکه رو بلاک می کرد. و البته علاوه بر اون، برحسب تجربه نتیجه این شد که وقتی اینترنت لبتابم رو Share نکرده باشم با شبکه اترنتم ( که به نانوپای وصله)، بازهم اتصال درستی ندارم! فلذا اگه مشکلی داشتین تو این مسئله، محض احتیاط اون قسمت اشتراک گذاری نت رو هم انجام بدین.
    راجب راه اندازی دانگل وایفای هم اینجا توضیح دادم. روند رو که انجام بدین مطمئنا بدون مشکل نت وایفای تون هم برقرار میشه.
    مشکل OTG اما هنوز پابرجاست، هر چند دیگه مهم نیست! یا دستکم در الویت نیست

بروز رسانی ( 4 مهر 95) : مهم!!!
    صمیمانه به دانلود نسخه ی جدید (و آزمایشی) ولی کامل! گروه آرمبیان توصیه می شوید! Armbian_5.20_Nanopineo_Debian_jessie
    سیستم عامل بروز و بهینه سازی شده، سرعت مناسب، دمای پایین cpu ، امکان اتصال دانگل وایفای و دریافت ورودی و خروجی صدا و ... . توضیحات تکمیلی
    ویرایش توسط ratin : 09-25-2016 در ساعت 08:15 AM

Junior Member
    سلام.من این برد رو با SSH تونستم راه بندازم.اولین باره تو این زمینه کار می کنم به خاطر همین بلد نیستم اصلا ولی راحت بود.

این سایت برای راه اندازی اولیه خوب بود: Getting Started with NanoPi NEO Development Board – Ubuntu Core Firmware

برای ارتباط SSH روی ویندوز از نرم افزار PUTTY استفاده کردم.

برای راه اندازیSSH ابتدا برد رو به پورت اترنت مودم وصل کنید.بعد تغذیش رو متصل کنید.وقتی بوت شد یه آدرس IP داره که من تو تنظیمات مودم پیداش کردم.(192.168.1.1 رو توی مرورگر زدم تو تنظیمات مودم DHCP client یه اسم FriendlyARM بود).
    توی نرم افزار PUTTY قسمت session تو کادر (HOST NAME(or IP Address آدرس IP رو وارد کنید و open رو بزنید.
    تو صفحه کامندی که باز میشه برای login as اسم root یا fa رو وارد کنید(برای من root جواب داد).
    برای پسوورد fa رو وارد کنید.البته برای دلایل امنیتی چیزی نشون نمیده برای پسوورد.ولی شما همون عادی بنویسید و وارد بشید
    دستور cpu_frq رو بزنید هم دما و فرکانس کورهای پردازنده رو میده.

این برد مثل اینکه چون کوچیکه از بقیه بیشتر داغ می کنه که هیت سینک داشته باشه حالت عادیم خوبه.آفتاب باید وقتی این بردارو وارد می کنه لوازم جانبیشم بیاره.تو این قسمت ضعیف عمل می کنن.مثلا برد MOJO هم آوردن ولی شیلداشو نیاوردن.
    من برا خنک کردنش یه فن گذاشتم رو به پردازنده.با دستور cpu_frq چک کردم دما روی 42 درجه ثابت موند.
    بدون فن 48 بود و کم کم داشت بالا می رفت.

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط saeed3749 نمایش پست ها
    سلام.من این برد رو با SSH تونستم راه بندازم.اولین باره تو این زمینه کار می کنم به خاطر همین بلد نیستم اصلا ولی راحت بود.

این سایت برای راه اندازی اولیه خوب بود: Getting Started with NanoPi NEO Development Board – Ubuntu Core Firmware

برای ارتباط SSH روی ویندوز از نرم افزار PUTTY استفاده کردم.

برای راه اندازیSSH ابتدا برد رو به پورت اترنت مودم وصل کنید.بعد تغذیش رو متصل کنید.وقتی بوت شد یه آدرس IP داره که من تو تنظیمات مودم پیداش کردم.(192.168.1.1 رو توی مرورگر زدم تو تنظیمات مودم DHCP client یه اسم FriendlyARM بود).
    توی نرم افزار PUTTY قسمت session تو کادر (HOST NAME(or IP Address آدرس IP رو وارد کنید و open رو بزنید.
    تو صفحه کامندی که باز میشه برای login as اسم root یا fa رو وارد کنید(برای من root جواب داد).
    برای پسوورد fa رو وارد کنید.البته برای دلایل امنیتی چیزی نشون نمیده برای پسوورد.ولی شما همون عادی بنویسید و وارد بشید
    دستور cpu_frq رو بزنید هم دما و فرکانس کورهای پردازنده رو میده.

این برد مثل اینکه چون کوچیکه از بقیه بیشتر داغ می کنه که هیت سینک داشته باشه حالت عادیم خوبه.آفتاب باید وقتی این بردارو وارد می کنه لوازم جانبیشم بیاره.تو این قسمت ضعیف عمل می کنن.مثلا برد MOJO هم آوردن ولی شیلداشو نیاوردن.
    من برا خنک کردنش یه فن گذاشتم رو به پردازنده.با دستور cpu_frq چک کردم دما روی 42 درجه ثابت موند.
    بدون فن 48 بود و کم کم داشت بالا می رفت.
    برد neo یه هیت سینک مخصوص داره که آفتاب خریده
    به زودی هم تو سایت وارد میشه انشاءالله

نام: neo-heat-sink_05-900x630.jpg
مشاهده: 378
حجم: 23.8 کیلو بایت

نام: neo-heat-sink_01-900x630.jpg
مشاهده: 387
حجم: 31.7 کیلو بایت

Junior Member
    یه نکته که بعد اتصال SSH اگر ریسایز نکردید حافظتون رو به گفته سایت سازنده اول دستور fs_resize رو بزنید و ریبوت کنید.
    قسمت Extend TF Card's Section
    NanoPi NEO - FriendlyARM WiKi

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها

نام: neo-heat-sink_05-900x630.jpg
مشاهده: 378
حجم: 23.8 کیلو بایت

نام: neo-heat-sink_01-900x630.jpg
مشاهده: 387
حجم: 31.7 کیلو بایت
    خب با همون برد موجود کنید ما چون شیراز نیستیم سخته یکم.هزینه پست نمی صرفه برای هر قطعه.مجبوریم وایسم چند وقت وسایلمون زیاد شد.اگه تازه تموم نشه.ممنون بابت پیگیریتون.فکر می کردم کسی اینجا رو نگاه نمی کنه
    لایک کردن

مدیر گروه
    خب با همون برد موجود کنید ما چون شیراز نیستیم سخته یکم.هزینه پست نمی صرفه برای هر قطعه.مجبوریم وایسم چند وقت وسایلمون زیاد شد.اگه تازه تموم نشه.ممنون بابت پیگیریتون.فکر می کردم کسی اینجا رو نگاه نمی کنه

خب تو فروشگاه یه آیتمی هست به اسم نگه داری در انبار

همونجایی که پست رو انتخاب می کنی نگه داری در انبار رو انتخاب کن
    وقتی همه چیزهایی که میخوای کامل شد رو سفارش اخرت پست بزن
    اینطوری هم تمام قطعه هات رو می خری هم یه بار پول پست میدی

Junior Member
    من این پست رو حدود یه ماه پیش گذاشتم و یکی دو هفته بعدم مشکلم حل شد. ولی وقتی دیدم اینقدر به این موضوع کم توجه شده و هیچ بحث و نظری پاش نیس، بلکل بیخیال ادامه ی بحث شدم
    خوشحالم یکی پیدا شد بعد مدتها این بحث رو بالا آورد!

حقیقتش من قبلا مشکلی با SSH رسپبری نداشتم، و مشکلم با نانوپای هم چیز مهمی نبود ! در واقع تنظیمات آنتی ویروسم بود که سرچ کردن پورت و اینترنت شیرینگ رو بلاک کرده بود، و وقتی ورشون داشتم، SSH هم درست شد! با همون نسخه ی خود سایت نانوپای. الآنم هر دفه وصلش میکنم به سرعت آیپی رو میخونه و SSH وصل میشه.الآن با کابل شبکه بهش اینترنتم دادم و کلی کار جلو افتاده.

اگرچه مشکل گرم شدن بیش از اندازه که میگین، خودش یه دردسره، ولی من موقتا و با وصل کردن یه فن کوچولو به پشتش مشکلو حل کردم . الان دیگه دماش بین 35-45 ثابته. درحالیکه اگه فن نذارم براحتی و در حین کار تا 75 درجه هم میره!

ولی مشکل فعلی من 3 مسئله است که حقیقتا استقبال میکنم ازینکه دوستان نظرات و تجربیاتشون رو بگن که باهم کار رو بهتر زا قبل پیش ببریم:

1. سیستم عامل بکار رفته روی نئو، یک مینیمیم سیستمه، و مشخصه یجاهایی کارت رو لنگ میندازه. کار من رو هم تو نصب برنامه های جانبی و بعضی کتابخونه های پایتون به مشکل رسونده. هر کتابخونه رو که بخوای نصب کنی کلی روش باس بری که تازه شااااید یکیش جواب بده. بعضیاشون رو هم بعد اینهمه مدت هنوز نتونستم روش نصب کنم! نسخه هایی که Armbian گذاشته ازین نظر عالیه و به راحتی کتابخونه ها و اپ ها رو میگیره، ولی باز اون هم چون رو حالت آزمایشیه باگ و مشکل کم نداره. مثلا USB ها رو یکی در میون میخونه، قسمت کنترل کارت صدا مدیریت نداره و ... . که امیدوارم بالخره حل شه! حالا یا خود نانو پای یه بروزرسانی بده به اون سیستم عامل کوفتیش، یا Armbian یه همت مضاعف کنه و نسخه نهایی بده.

2. دانگل وایفای من وصل نمیشه. دانگلمم همونیه که تو سایته و مخصوصی رسپبری. تو رسپبری بی مشکل اجرا میشد ولی اینجا ....! یحتمل همون مسئله ی مینیمم سیستم بودن داره حال میگیره. البته فقط تو یکی از نگارش های آزمایشی Armbian (یادم نیس کدومش ازون چارتا بود)، نیمچه جوابی داد، ولی تو باقی نسخه های Armbian و تو خود سیستم عامل پیشفرض نانوپای، هنوز نتونستم از دانگلم استفاده کنم. نمیدونم مشکل کجاست که نمیشه! ولی هرچی هست، بدجوری حالمو گرفته .

3. این OTG کوفتی! ای کاش میشد راش انداخت. البته من که الان با کابل شبکه وصلم بهش و مشکلی نیس. ولی خیلی بهتر تر میبود اگه انتقال دیتا و پاور همزمان میبود. هرچند بازم تا مادامیکه مشکل دانگل حل نشه، نمیشه کابل اترنت رو کنار گذاشت.
    و این داستان ادامه دارد...
    ویرایش توسط ratin : 09-20-2016 در ساعت 04:22 PM
    لایک کردن

Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط magmagmary نمایش پست ها

هرچند با تاخیره، ولی لطف می کنین. مگه جز شما دیگه کیو داریم به فکرمون باشه
    لایک کردن

Junior Member
    برای OTG بعید می دونم بشه کاری کرد.چون پورتای کامپیوتر جریان کافی ندارن و شاید هم به برد و هم به کامپیوتر آسیب برسه.
    یه راه خوب به نظرم متصل کردن مستقیم برد و کامپیوتر با کابل شبکه بود.برای رسپبری یه همچین کاری کردن.ولی برای این برد من ندیدم.شاید بشه کاری که رو رسپبری انجام داد روی اینم انجامش داد.ولی من چون تجربه ای ندارم و تابستونم که تموم شد نتونستم کاریش کنم.

این دوتا لینک برای رسپبری هست.شاید ایده ای بده.
    https://diyhacking.com/connect-raspb...aptop-display/

https://pihw.wordpress.com/guides/di...rk-connection/
    لایک کردن

Junior Member
    برای OTG بعید می دونم بشه کاری کرد.چون پورتای کامپیوتر جریان کافی ندارن و شاید هم به برد و هم به کامپیوتر آسیب برسه.
    یه راه خوب به نظرم متصل کردن مستقیم برد و کامپیوتر با کابل شبکه بود.برای رسپبری یه همچین کاری کردن.ولی برای این برد من ندیدم.شاید بشه کاری که رو رسپبری انجام داد روی اینم انجامش داد.ولی من چون تجربه ای ندارم و تابستونم که تموم شد نتونستم کاریش کنم.

این دوتا لینک برای رسپبری هست.شاید ایده ای بده.
    https://diyhacking.com/connect-raspb...aptop-display/

https://pihw.wordpress.com/guides/di...rk-connection/
    از نظر جریان کشی که بعید میدونم مشکلی باشه. پورتای usb3 لب تاب من تا 1 آمپر هم جریان میدن، درحالیکه طبق تستایی که تا الان کردم، پیک جریانکشی نئو زیر این حرفاس.
    همینکه تو مشخصات ذکر شده این پورت برای انتقال همزمان داده و توان استفاده میشه، یعنی طبعا باس بشه راش انداخت. ولی چیجوری نمیدونم!
    وقتی که وصلش میکنی به سیستم ، تو Device Manager یک رفرشی میاد و بنظر میرسه یچیزی رو شناخته ولی معلوم نمیشه چی! دوستانی که تجربه راه اندازی OTG رو تو بردهای دیگه دارن حتم میتونن کمک خوبی بهمون کنن.

اترنت؟ اونو که راهش انداختم دیگه. تو همون پست اول گفتم بجز OTG دو راه دیگه وجود داره ، پورت دیباگ و کابل اترنت. من الان مدتهاس دارم از هردوتاش استفاده میکنم و خوبم جواب میدن. فقط میشد OTG هم کار کنه، کلی امیدوارکننده بود که شاید بشه باهاش کارای دیگم کرد.
    لایک کردن

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین