نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: جریان در ماژول های رگولاتور تبدیل ولتاژ dc به dc به چه صورت تغییر میکند؟

Junior Member

جریان در ماژول های رگولاتور تبدیل ولتاژ dc به dc به چه صورت تغییر میکند؟

سلام. میخواستم بدونم در ماژول هایی مثل ماژول رگولاتور DC-DC step-down MP1584EN جریان خروجی و ورودی به چه صورت تعیین میشود؟ آیا جریان ورودی با جریان خروجی برابر است؟ و اینکه اگر ولتاژ ورودی مثلا 20 ولت باشد و ولتاژ خروجی 5 ولت این کاهش ولتاژ در افزایش یا کاهش جریان خروجی تاثیری دارد یا نه؟

Member
    توان هست که تغییر میکنه

با در نظر گرفتن بازده 100 درصد :
    ورودی 20 ولت باشه و خروجی 5 ولت، پس در خروجی جریان ربع ورودی هست

بازده معمولا برای رگولاتور های سویچینگ جدید، حدود 93 درصد در شرایط مطلوبه. در عمل ممکنه این ماژول 80 درصد یا کمی بالاتر باشه. یعنی حریان خروجی، حدود 0.8 ضربدر 0.25 (ربع) جریان ورودیه. یعنی تقریبا یک پنجم جریان ورودی در عمل

Junior Member
    ممنون از راهنماییتون. آیا این قانون برای تمامی برد های کاهنده ولتاژ یکسان هست؟ مثلا من یک برد کاهنده دیگه هم خریدم (ماژول رگولاتور DC به DC کاهنده 75 وات همراه با نمایشگر ولتاژ و رابط USB) که جریان خروجی رو نشون میده، یک ترانس 19.5v 3.3Aبهش وصل کردم و 5 ولت خروجی میگیرم اما تا 2.5 آمپر هم خروجی به من داده. فکر کنم طبق محاسبات شما این عدد یکم زیاد هست نه؟

Senior Member
    نمیدونم چیزی که میگم چقدر درسته
    اما خب فکر کنم این مدل کاهنده ها با قطع و وصل کردن مدار ولتاژ رو کم میگنن ، مثلا اینی که 20 رو میکنه 5 ولت ، از هر بازه زمانی یک چهارمش رو کامل وصله به بیست ولت و سه چهارمش رو کلا قطع هست که میانگین وزنی بگیری میشه همون 5 ، البته این بازه ها خیلی کوچیکن و نهایتا ولتاژی که میگیری تقریبا همون 5 ولته (فکر میکنم یه چی شبیه این باشه: Pwm)
    با این حساب توی اون یک چهارم زمانی که وصلی میتونی از کل توان تغذیه ت استفاده کنی ( مثلا برای 20 ولت و 3.3 آمپر :20*3.3=66 ) و اون یه چهارمی که قطع هست رو هم قطعه دیگه ، پس کلا از یک چهارم توان میتونی استفاده کنی
    مثلا برا همین 20 و 3.3 ، توان خروجیت میشه 66/4=16.5 ،
    حالا که ولتاژ خروجیت 5 ولته حداکثر جریان خروجیت میشه : 3.3=16.5/5
    پس تا 3.3 آمپر هم باید بتونی جریان بگیری البته اگه بازده رو 100 درصد فرض کنی

کلمات کلیدی این موضوع