صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26

موضوع: ساخت laser engraver با اردوینو و قطعات ساده

Senior Member

ساخت laser engraver با اردوینو و قطعات ساده

سلام
    من در سایت instructables یه مطلب مشاهده کردم که مربوط به سال 2011 می شد پس الان نمی تونم از صاحبش سوالات رو بپرسم پس تصمیم گرفتم در اینجا در مورد نحوه ساخت و کاربرد همچنین دستگاهی بحث و بررسی کنیم .
    نام دستگاه در instructables این هست : pocket laser engraver
    کار این دستگاه ایجاد طرح هایی با استفاده از برش یا همون engrave کردن یا به عبارتی تقریبا حک کردن هست ، که این کار توسط لیزر درون dvd writer ها انجام می گیره . به احتمال زیاد از لیزر lightscribe استفاده کرده چون فکر نکنم اون یکی لیزر بتونه بسوزونه . کار این دستگاه طیف وسیعی از استفاده ها رو داره ، به عنوان مثال ایجاد طرح روی چوب برای گردنبند یا نوشتن روی چوب از همین طریق ، در ساخت بورد PCB خانگی استفاده میشه ، ایجاد خطوط در ماکت های چوبی مثلا شبیه اجر بشه یا روی خرت و پرت هایی که با پرینتر سه بعدی ساخته شدن کمی طرح اضافه بشه . اما سوالات همین جا مطرح میشن ، در مورد کاربرد :
    1- ایا میتونه چوب رو ببره ؟
    2- ایا میتونه فوم رو ببره ؟
    3- ایا میتونه مقوا رو ببره ؟
    4- ایا مانند برخی دستگاه های مشابه مثل لیزر zing 16 و 24 روی کاغذ طرح بزنه بدون این که ببره ؟ به عبارتی پرینت سیاه سفید لیزری .
    بدون خراب کردن دستگاه dvd writer هم شاید بشه این دستگاه رو ساخت ، با خرید لیزر مجزا ، که سوال های بیشتری مطرح میشن :
    5- با چه لیزری باید ساخت ؟
    6- این لیزر رو از کجا میشه تهیه کرد و چند قیمت هست ؟
    7- لیزر های افتاب رایانه جواب می دهند ؟
    سپس به مغز دستگاه میرسیم که اردوینو هست . این پروژه مربوط به عصر duemilanove هست ، اما uno هم مسلما میشه . درایور استپر و یک محفظه لیزر :
    8- ایا میشه درایور استپر رو ساخت ؟
    9- چگونه ؟
    قدرت حرکت این دستگاه از Stepper است .
    10- چرا استپر ؟
    11- ایا لزوما استپر ؟ نمیشه direct drive یا servo گذاشت ؟
    12- اگر الزاما stepper میشه با یه خازن مشخص ادم موتور معمولی رو استفاده کنه ؟
    13- چه خازنی ؟
    باید تست هم کرد .
    14- لیزر چگونه تست می شود ؟

متفرقه
    15- اگر لیزر فروشگاه افتاب رایانه ممکن است ، کدام یک ؟
    16- اگر ممکن نیست همچنین لیزری رو باید از کجا تهیه کرد ؟

Senior Member
    4- بله پرینت روی کاغذ هم میکنه که خودش کاربرد جالبی هست . با قطعات خیلی ساده یک پرینتر لیزری و دستگاه حک روی چوب !

Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط Arman5592 نمایش پست ها
    سلام
    من در سایت instructables یه مطلب مشاهده کردم که مربوط به سال 2011 می شد پس الان نمی تونم از صاحبش سوالات رو بپرسم پس تصمیم گرفتم در اینجا در مورد نحوه ساخت و کاربرد همچنین دستگاهی بحث و بررسی کنیم .
    نام دستگاه در instructables این هست : pocket laser engraver
    کار این دستگاه ایجاد طرح هایی با استفاده از برش یا همون engrave کردن یا به عبارتی تقریبا حک کردن هست ، که این کار توسط لیزر درون dvd writer ها انجام می گیره . به احتمال زیاد از لیزر lightscribe استفاده کرده چون فکر نکنم اون یکی لیزر بتونه بسوزونه . کار این دستگاه طیف وسیعی از استفاده ها رو داره ، به عنوان مثال ایجاد طرح روی چوب برای گردنبند یا نوشتن روی چوب از همین طریق ، در ساخت بورد PCB خانگی استفاده میشه ، ایجاد خطوط در ماکت های چوبی مثلا شبیه اجر بشه یا روی خرت و پرت هایی که با پرینتر سه بعدی ساخته شدن کمی طرح اضافه بشه . اما سوالات همین جا مطرح میشن ، در مورد کاربرد :
    1- ایا میتونه چوب رو ببره ؟
    2- ایا میتونه فوم رو ببره ؟
    3- ایا میتونه مقوا رو ببره ؟
    4- ایا مانند برخی دستگاه های مشابه مثل لیزر zing 16 و 24 روی کاغذ طرح بزنه بدون این که ببره ؟ به عبارتی پرینت سیاه سفید لیزری .
    بدون خراب کردن دستگاه dvd writer هم شاید بشه این دستگاه رو ساخت ، با خرید لیزر مجزا ، که سوال های بیشتری مطرح میشن :
    5- با چه لیزری باید ساخت ؟
    6- این لیزر رو از کجا میشه تهیه کرد و چند قیمت هست ؟
    7- لیزر های افتاب رایانه جواب می دهند ؟
    سپس به مغز دستگاه میرسیم که اردوینو هست . این پروژه مربوط به عصر duemilanove هست ، اما uno هم مسلما میشه . درایور استپر و یک محفظه لیزر :
    8- ایا میشه درایور استپر رو ساخت ؟
    9- چگونه ؟
    قدرت حرکت این دستگاه از Stepper است .
    10- چرا استپر ؟
    11- ایا لزوما استپر ؟ نمیشه direct drive یا servo گذاشت ؟
    12- اگر الزاما stepper میشه با یه خازن مشخص ادم موتور معمولی رو استفاده کنه ؟
    13- چه خازنی ؟
    باید تست هم کرد .
    14- لیزر چگونه تست می شود ؟

متفرقه
    15- اگر لیزر فروشگاه افتاب رایانه ممکن است ، کدام یک ؟
    16- اگر ممکن نیست همچنین لیزری رو باید از کجا تهیه کرد ؟

سلام سری به این مطلب بزن
    از برق لذت ببریم!!! - چگونه یک لیزر داغ (سوزاننده) بسازیم؟! ***برش لیزر***

Senior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط Arman5592 نمایش پست ها
    4- بله پرینت روی کاغذ هم میکنه که خودش کاربرد جالبی هست . با قطعات خیلی ساده یک پرینتر لیزری و دستگاه حک روی چوب !
    سلام درست کردن یک برش لیزر خیلی خوبه و من خودم چند وقتی درگیرش بودم

به نظرم اگر بتونید از لیزر blu-ray استفاده کنید فوق العاده است چون هم قدرتش بیشتره هم احتمال برش دادنشم بیشتره بقیه بیشتر میتونن حک کنن
    ((البته بایدد ببین مثلا قطر 2 میلی متر رو اگر چند ثانیه صبر کنید میببره و تو برنامه ایجاد کنید بعد بر حسب اون برنامه رو واسه قطر های متفاوت بنویسید ))

Senior Member
    خب من میخوام با قطعات اسون باشه و اتفاقا ضعیف باشه که کار پرینت هم بکنه . یک پروژه دیگه هم تو سایت دیدم مربوط به همین دوره می شد ولی اردوینو نبود و "پرینتر ماژیکی" بود که پیکسل پیکسل می کشه اما کار باهاش اسونه . مسلما پرینتر ماژیکی خیلی کاربرد نداره
    و یک سوال ، موتور توی dvd writer ها Stepper هست ؟ اگه باشه خیلی خوب میشه فقط یه درایور می خرم و پروژه شروع میشه
    حالا با لیزر های فروشگاه افتاب رایانه میشه ؟ چون به احتمال زیاد لیزر من سوخته و به احتمال زیاد بخاطر همین dvd writer خراب بود . dvd writerشش سال عمر کرد

Senior Member
    اول از همه اینو بگم که هیچ کاری آسون نیست و سختی های خودشو داره
    نه با لیزر های معمولی نمیشه
    مگر به آقای نجفی بگین سفارش بده (منم خودم میخوام)
    808nm 300mW High Power Burning Laser Diode DIY Lab New | eBay

البته این فقط دیودش هست که همراش اگر عدسی و قابش و درایورش باشه میشه هلو بپر تو گلو

موتور داخل dvd Writer ها استپر هستن فقط کوچولو هستن (اگر یک حکاکی لیزر کوچیک میخواین خوبه تازه درایورم نمیخواد یه uln2003 بزارین بسته )

اگر dvd writer خرای دارین که به احتمال 90% لیزرش سالمه چون اکثرا برداشون میسوزه

اینو هم بگم که لیزر شوخی بردار نیست (حتی همین معمولی هاش) مراقب چشماتون باشین که بازتابش خطر ساز نشه
    و اینکه که دیوده لیزه به شدت به تغیرات ولتاژ حساس هستش که اکثرا ولتاژشون بین 2.2 تا 2.5 هستش و بسته به نوعشون آمپرهای متفاوت دارند

Senior Member
    منم دقيقا همين نكته رو خوندم گفته بهش نگاه نكنيد . روي خود writer هم گفته بود و DVD writer هست استپر داره اما نمي دونم كدوم كدومه چون ٣ موتور هست و چطوري ميشه فهميد ليزر سالمه يا نه ؟ و يك سوال اخر uln2003 چي هست ؟؟؟؟ من ميخوام يه درايور بخرم از فروشگاه ولي نمي دونم ٢ موتور استپر پشتيباني ميكنه يا يكي ؟؟

درایور Bipolar Stepper Motor - DC Motor دو کاناله L298N Dual H Bridge

Senior Member
    اها . فعلا اين كارو انجام نميدم بايد مطمئن بشم ليزر سالمه چون اگه همه چيز رو بخرم بعد ليزر خراب بشه ضرر مسخره ايي هست . خود دستگاه ٣ موتور داره نمي دونم كدوم چيه ، يكيش كوچولو هست و درب رو باز و بسته ميكنه اون يكي ميچرخونه اخريش نمي دونم چيكار ميكنه . به غير از اينا يه ليزر توش بود . همه اش هم سيم هاي خيلي ظريف داره با پورت هاي كوچولو . حالا اين موتور هاي استپر و درايورشون رو ميشه تو تهران جايي حضوري خريد ؟ مثلا مراكز الكترونيك كه مقاومت و خازن و از اين چيزا دارن مم كنه درايور هم داشته باشن كه با اردوينو هم كار كنه يا بايد درايور خاصي باشه ؟ اين كوچولو هارو ميشه يه دونش رو با خود اردوينو استفاده كرد ؟ ميشه موتور direct drive معمولي گذاشت ؟

Senior Member
    قطعات به این صورت هستند فایل پیوست 1090
    الان لیزر بالا راست هست یا سمت بالا چپ ؟
    چون دوتا پایینی ها که موتور هستند .
    البته باید 2 لیزر باشه ، بخشی که عجیبه . الان تو این عکس 2 لیزر و 2 موتور هست یا 3 موتور و 1 لیزر ؟؟

Senior Member
    چرا پیوست پرید ، ظهر که بود ؟؟؟ خب الان در این جا عکس هست عکس

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع