صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 16 از 16
Like Tree8 لایک

موضوع: مشکل با ماژول hc-SR501

مدیر گروه
    نقل قول نوشته اصلی توسط behzad70 نمایش پست ها
    مشکلی که دارم رو الان دقیق تر تست کردم و نتیجه رو اینجا باهاتون مطرح میکنم شاید کمکی بکنه مشکلم رفع بشه
    من پین زمین سنسور رو به gnd آردوینو و پین ولتاژ رو هم به 5 ولت آردوینو وصل کردم . پین وسط هم که نتیجه رو برمیگردونه رو به اوهم متر . نتیجه رو عینا براتون مینویسم :
    من سیم اهم متر رو بلند کردم به طوری که سنسور رو توی اتاق گذاشتم و خودم از اتاق خارج شدم و اهم متر رو هم دائم چک میکردم . وقتی خارج اتاق بودم سنسور چیزی رو سنس نمیکرد و درنتیجه اهم متر صفر ولت رو نشون میداد که این درسته. اما مشکل اینجاست که وقتی یک بار وارد اتاق میشدم و دوباره از اتاق خارج میشدم سنسور در بازه های زمانی 4 یا 5 ثانیه ای نتیجه رو صفر و یک میکرد! مثلا 5 ثانیه 3.3 و 5 ثانیه هم صفر! این روند حدودا 7 یا 8 بار تکرار میشد تا اینکه در نهایت صفر میشد و اگه دوباره وارد اتاق بشم و برگردم دوباره همین روند تگرار میشد! مشکل من همینه . من میخام تا زمانی که سنسور فرد رو سنس میکنه خروجی یک باشه و در صورتی که دیگه فرد نبود صفر شه
    شاسی های مربوط به auto reset و no reset رو هم امتحان کردم ولی بازم درست نشد!
    ممنون میشم راهنمایی کنید
    یه راه حل اینه که با پول دان تست کنید.

اما قبلش یه نکته رو هم تست کنید
    اینکه اتاقی که سنسور رو قرار دادید تشعشع خورشید بهش نرسه ، همچنین لامپ نور زرد رنگ هم توی محیط نداشته باشید. چرا که این دو تامنبع نور محسوب میشن و به دلیل نوع پردازش گرمایی این ماژول ها تشخیص داده میشن.

اگر توی اتاقتون نور خورشید / لامپ زرد دارید یا کورش کنید یا اینکه ماژولتون رو یه مقدار تو عمق قرار بدید.

اگه یه اسپیلت ها نگاه کنید سنسور ir رو یه مقدار تو عمق قرار داده که این نوع نورها بهش نرسن و تشخیص نده
    لایک کردن

Member
    تگه میشه روش پول داون و پول آپ کردن رو به صورت ساده تر توضیح بذید. مقالتونو توی وبلاگ خوندم اما به نظرم برای افراد مبتدی ک تجربه میکروکنترلر و الکترونیک ندارن شفاف نبود
    لطف کنید کامل بهم بگید چطور پول آپ و پول دان کنم.
    ممنون ازتون

Senior Member
    تگه میشه روش پول داون و پول آپ کردن رو به صورت ساده تر توضیح بذید. مقالتونو توی وبلاگ خوندم اما به نظرم برای افراد مبتدی ک تجربه میکروکنترلر و الکترونیک ندارن شفاف نبود
    لطف کنید کامل بهم بگید چطور پول آپ و پول دان کنم.
    ممنون ازتون
    پول آپ (Pull-up) و پول دان(Pull-down) چیست؟ : آموزش و مثال*ها AVR

Pull up resistor / Pull down resistor » Resistor Guide

پتانسیومترای روی برد رو دستکاری نکردین؟
    ممکنه حساسیتش رو زیاد کرده باشین و این مشکل به وجور اومده باشه

Member
    من توی دیتا شیت این ماژول خوندم ظاهرا این ماژول به نور محیط هم حساسه و این ینی اینکه برای دزدگیر مناسب نیست
    اما چرا توی فروشگاه به این موضوع اشاره نشده ؟ من 6 تا از این سنسور ها خریدم متاسفانه به دردم هم نمیخوره
    سوال : سنسور EL-55 مناسب دزدگیر هست؟ من میخام درست مثل دزدگیرهای بیرون باشه و نور خورشید و ... روش اثر نزاره ینی فقط حرکت انسان رو سنس کنه

Senior Member
    من توی دیتا شیت این ماژول خوندم ظاهرا این ماژول به نور محیط هم حساسه و این ینی اینکه برای دزدگیر مناسب نیست
    اما چرا توی فروشگاه به این موضوع اشاره نشده ؟ من 6 تا از این سنسور ها خریدم متاسفانه به دردم هم نمیخوره
    سوال : سنسور EL-55 مناسب دزدگیر هست؟ من میخام درست مثل دزدگیرهای بیرون باشه و نور خورشید و ... روش اثر نزاره ینی فقط حرکت انسان رو سنس کنه
    الان تست کردم به این شکل که جلوش ثابت شدم تا حرکت رو تشخیص نده ، تکون که میخوردم حرکت رو شناسایی میکرد ، اما وقتی بدون تکون خوردن نور چراغ مطالعه ای که دستم بود و به سمتش گرفته بودم رو کم و زیاد میکردم (با اینکه نزدیکش هم بودم) حرکتی رو تشخیص نمیداد ، (لامپ چراغ مطالعه رشته ای)
    الان برا من داره خوب کار میکنه و نوشته های روی قسمت نارنجی رنگ پتانسیومترها نزدیک و روبه روی هم قرار گرفتن

تا جایی هم که من میدونم و امیدوارم درست باشه تو اینا یه صفحه هست که برخورد موج مادون قرمز بهش باعث ایجاد پتانسیل الکتریکی میشه و سنسور هم از مقایسه اختلاف پتانسیل هر لحظه با لحظه قبل تشخیص میده که حرکتی بوده یا نه ، پس به نظر میاد اگه جسم غیر جانداری هم بیوفته جلوش و مقدار ورودی مادون قرمزش تغییر کنه باز باید عمل کنه ، اگه خیلی هم آهسته جلو اینا حرکت کنی احتمال اینکه تشخیص ندن هست به گمونم
    لایک کردن

مدیر گروه
    سوال : سنسور el-55 مناسب دزدگیر هست؟ من میخام درست مثل دزدگیرهای بیرون باشه و نور خورشید و ... روش اثر نزاره ینی فقط حرکت انسان رو سنس کنه

ببین شما میتونی از همین هم برای کارت استفاده کنی
    اینطوری که یه کم دورشو بگیری به شکلی که این توی گودی قرار بگیره
    اینطوری نور به طور مستقیم بهش نمی رسه

مثه تو اسپیلت ها اگه دقت کنی
    یه چیز مخروطی مانند دورش درست کن ببین این مشکلش حل میشه

در مورد el-55 هم مدل نیمه صنعتی سنسورهای تشخیص حرکته

کار نکردم ولی بعید می دونم این مشکلی داشته باشه

هر چند فکر میکنم که همین هم میشه همون جوری که گفتم مشکلش رو حل کرد.
    لایک کردن

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

کلمات کلیدی این موضوع