صفحه 1 از 15 12311 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 147
Like Tree63 لایک

موضوع: ساخت پرینتر سه بعدی و دستگاه سی ان سی در 5 ساعت!

Junior Member

Cool ساخت پرینتر سه بعدی و دستگاه سی ان سی در 5 ساعت!

سلام به همه دوستان.

من حدود 3 سال پیش یه دستگاه سی ان سی ساده درست کردم دیگه درست کردن سی ان سی و پرینتر سه بعدی این روزا به سادگیه یه سرگرمی آخر هفته شده هرکی پسندید بگه فایلهای مربوط به طراحیشو بزارم حالشو ببرید جنس دستگاه از پلکسی گلاسه و با برش لیزر قطعاتش رو درست کردم و چون از قطعات زیادی تشکیل شده و ممکنه که بعد از برش گیج کننده باشه که کدوم قسمت باید به کدوم قسمت بچسبه بنابراین همه قسمتها رو توی فایلهای اتوکدی به صورت مجزا طراحی کردم و هر قست با رنگهای مجزا مشخص شده که از مقایسه سه نمای بالا و روبرو و بغل میتونید متوجه بشید که کدوم قسمتها باید به هم بچسبه ابعاد بال اسکرو ها رو هم میتونید از روی فایلها بفهمید و سفارش بدید(فقط یادتون باشه که بدید این بال اسکرو ها رو تراشکاری تا 2سانتیمتر اول و آخرشو صاف کنن برای جا زدن بلبرینگ ها) این طراحی بصورت کامل و از روی قطعات استاندارد بازار درست شده. فقط کافیه قطعات رو بخرید و فایل رو بدید برش لیزر روی پلکسی ( یک فایل جدا هم برای برش لیزر آماده کردم که هزینه هارو خیلی میاره پایین مثل یکی کردن خطهای برش) میتونید جمعا 4و5 ساعته یه سی ان سی داشته باشید اون موقع من از درایورهایی استفاده کردم که گرچه خیلی خوب بود ولی هزینه هام الکی برد بالا دیگه الان میتونید از بردهای آردوینو و شیلدهای درایور استفاده کنید که خیلی هم ارزونن. دیگه این روزا با آردوینو همه آشنان و میشه موشک کروز هم باهاشون طراحی کرد. اگه طراحیتون رو ماژلار کنید هر چیزی که بخواید میتونید طراحی کنید. من خودم وقتی شروع به ساخت کردم هیچ اطاعاتی نداشتم کارم رو فقط با یه طراحی قسمتهای مکانیکی دستگاه شروع کردم و یه قسمت رو هم خالی گذاشتم واسه دل و روده الکترونیکیش! بعد درایورهارو خریدم و طبق دیتا شیت ارتباطاتشو وصل کردم و وصلشون کردم به یه پورت که به کامپیوتر وصلشون کنم!!! بعد رفتم سراغ نرم افزارهای مربوطه و خداروشکر الا ماشالله هم از این نرم افزارها هست. یه مشکل کوچیک این دستگاه داره اونم اینه که میکرو سوئیچ یادم براش بزام خودتون یه کاریش بکنید
    فایلهای مربوط به برش و طراحی دقت کنید که خطهای قرمز فقط حک هستند و نباید بریده بشوند فقط به عنوان راهنما گذاشته شده که موقع سرهم کردن کارتونو راحت کنه ذخامت هر ورق پلکسی هم در هر قسمت نوشته شده که چه قطعاتی باید باروی چه ورقی با چه ذخامتی برش داده بشه:
    http://s9.picofile.com/file/8320719200/plans.rar.html
    مشخصات کلی دستگاه به این صورته:
    تعداد محورها:3
    صفحه ماشینکاری: 21*25*6
    اسپیندل: فرز دستی خراطی 6 سرعته
    مشخصات موتورها: DC; 2-phase, bipolar, stepper; 24VDC; step 1,8°; 0.83Nm; 1A
    مشخصات کنترلرها: moon's SR 4H
    مشخصات بال اسکروها: 8*2.5

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 2.jpg
مشاهده: 1411
حجم: 83.5 کیلو بایت

نام: 3.jpg
مشاهده: 945
حجم: 85.8 کیلو بایت

نام: IMG_1538.jpg
مشاهده: 1120
حجم: 90.3 کیلو بایت

نام: IMG_1528.jpg
مشاهده: 904
حجم: 89.8 کیلو بایت

نام: P_20140611_180811.jpg
مشاهده: 1457
حجم: 92.5 کیلو بایت

نام: PORT.jpg
مشاهده: 901
حجم: 88.9 کیلو بایت
    نتیجه یه تست ساده با دستگاه رو هم توی عکسای زیر میتونید ببینید

نام: 11.jpg
مشاهده: 1001
حجم: 93.5 کیلو بایت

نام: 22.jpg
مشاهده: 849
حجم: 97.9 کیلو بایت

نام: 03.jpg
مشاهده: 931
حجم: 94.7 کیلو بایت
    البته الان من این دستگاه سی ان سی رو خراب کردم تا از قطعاتش برای درست کردن یه پرینتر سه بعدی استفاده کنم اگه کسی خواست فایلهای مربوط به اون رو هم براتون میذارم

نام: P_20140611_182502.jpg
مشاهده: 958
حجم: 91.8 کیلو بایت
    طرح کلی پرینتر به شکلیه که تو عکس میبینید فکر کنم خیلیا با قسمت اکسترودر و هات اند پرینترها مشکل داشتن اونم بصورت خیلی ساده و کاربردی طراحی کردم.

نام: a.jpg
مشاهده: 1038
حجم: 48.1 کیلو بایت
    وقتی که پرینتر ساخته شد و قطعات مربوط به یه پرینتر سه بعدی جدید رو پرینت گرفتم دوباره این دستگاه رو خراب مکنم و همون سی ان سی قبلی رو میسازم به علاوه اینکه ایندفعه یه پرینتر سه بعدی هم دارم
    فایل اتوکدی طراحی هم در پیوست زیر آورده شده است
    print1

به عنوان برادر کوچیک همتون یه توصیه ای دارم، فقط با کمک به هم میتونیم پیشرفت کنیم. اگر کسی هدف کسب درامد از پرژه هایی داره که تو ذهنش داره رشد میکنه فقط با اشتراک گذاری و کمک گرفتن از دیگران و کمک رسوندنه که میشه اون ایده رو پرورش داد. متاسفانه هرکسی راجع به یه موضعی تحقیق میکنه یا حتی یه چیزی میسازه که قبلا هم ساخته شده (مثل همین دستگاه های مبتنی بر CNC) حیفش میاد نتیجه این تحقیشو به بقیه هم کمک کنه نمیدونم چرا اینطوریه ولی به عنوان مثال خود من وقتی میخوام یه سرچ راجع به موضوعی کنم اول اون سرچ رو به زبون انگلیسی انجام میدم بیاید با کمک به هم این فرهنگ رو اجرا کنیم، من خودم خیلی اشتباه کردم که الان دارم اینارو ارائه میدم، درواقع یادم نبود تا اینکه تصمیم به ساخت این پرینتر گرفتم ولی قول میدم از همین اول در جریان بزارمتون

هرکسی کمکی خواست تا جایی که بتونم و سوادم اجازه بده تو پروژه های درست و درمون سرم درد میکنه واسه طراحی، در زمینه انواع دستگاه سی ان سی و طراحی آناتومی رباط و طراحی هواپیما و هلیکوپتر های فوق سبک و RC درخدمتتونم
    ویرایش توسط amin_mh : 03-02-2018 در ساعت 08:29 AM دلیل: تکمیل

Junior Member
    سلام دوست من قبلا برات پیغام گذاشتم لطفا به زبان ساده میشه من را راهنمایی کنی من سازه را ساختم موتورها و درایور و اردینو را هم خریدم حالا نمیدونم چجوری به هم متصلشان کنم لطفا من را راهنمایی کن تا بتوانم دستگاه خودم را تمام کنم و راه اندازی کنم ممنون iranahad@gmail.com

نام: FEY65LYI0LDSYXV.MEDIUM.jpg
مشاهده: 894
حجم: 27.0 کیلو بایت

نام: FEUK2RGI5F7HXS8.MEDIUM.jpg
مشاهده: 706
حجم: 38.8 کیلو بایت

نام: cnc04-ahad.jpg
مشاهده: 765
حجم: 88.2 کیلو بایت
    لایک کردن

Junior Member

طراحی یک cnc بوسیله برد آردوینو

سلام دوست عزیز تاخیر من رو برای جواب دادن ببخشید.
    1- نصب نرم افزارARDUINO 1.6.0 مربوط به آردوینو(متناسب با OS مورد استفاده( و آپدیت درایور های مربوطه در device manager بر روی OS خود. شما نیاز به کد نویسی خاصی ندارید ولی نصب این نرم افزار به منظور نصب درایورهای برد محسوب میشود و نیاز خواهید داشت تا sketch مربوط به برنامه Grbl رو روی برد بریزید .
    Arduino - Software
    2- نصب یک G-Code sender مناسب روی PC برای ارسال کدها به برد. نرم افزارهای خیلی زیادی در این زمینه هست از Kcam4 بسیار ساده تا Match3 و Visual mill و ...
    یک روش بسیارساده (و کاملا فراگیر!) اینکه میتونید این G-code sender رو توی برد خودتون قرار بدید. یکی از این برنامه ها که کدهای sketch اون برای بردهای آردوینو وجود داره Grbl (به همراه یک نسخه out sourceهم برای انواع os) است که مزایا و معایب زیادی داره مثلا از مزایای اون اینه که میتونید با اتصال یه شیلد مموری به برد خودتون G-code هارو روی یک کارت حافظه بریزید و اونو داخل دستگاه بزارید و بارها و بارها بدون نیاز به کامپیوتر اجراش کنید (stand aloneکردن دستگاه) و بدون نیاز به کانفیگ خاصی که مناسب برای سریکاریهای صنعتی است و همچنین روال کار با دستگاه را ساده تر میکند و از معایب آن این که این برنامه متاسفانه هنوز خیلی پیشرفته نیست و فقط پروفایلهای ساده را میتوان ماشین کاری کرد در واقع شاید بیشتر مناسبmilling است ولی برای 3dprinter و برنامه هایslicer میتواند مناسب باشد. لازم به ذکر است شیلدهای Grbl هم برای برنامه های Out source وجود داره. به هر حال عموما ارتباط با بردی که بر روی آن Grbl ریخته شده کابل بندی خاص خود را دارد، پس ازفلش کردن Grbl پین های برد به صورت زیر برای یک سی ان سی اماده میشود:

نام: z.jpg
مشاهده: 529
حجم: 20.2 کیلو بایت

نسخه مربوطه رو برای فلش کردن داخل آردوینو میتونید از لینک زیر دانلود کنید.
    https://github.com/grbl/grbl/wiki/Fl...-to-an-Arduino
    3- اتصال ارتباطها :
    نکته قابل توجه اینه که حتما توجه کنید که دوسر سیم هر قطب موتور رو درست پیدا کنید که عموما به صورت A,B,C,D مشخص میشوند(در این شکل بصورت 1a,2a.. مشخص شده) روی شیلد شما A و B مشخص شده فقط کافیه با سرچ توی گوگل دیتا شیت مربوط به موتورهاتونو پیدا کنید یا بوسیله یه اهم متر انها را پیدا کنید البته شیلدهای آردوینو هم استاندارد سازی شده اند و اگر کابل ها رو با همان ترتیب به موتورها وصل کنید عموما جواب میگیرد (دو سیم آزاد روی موتور شما هست دقت کنید!). نکته دیگه که به نظرم میرسه اینه که موتورهای شما ولتاژ بیشتری نیاز دارن نسبت به این نوع شیلدی که انتخاب کردین، به هرحال امیدوارم جواب بگیرید شما نیاز به یک power supply مناسب هم دارید که به نظر میرسد فراموش کرده اید که تهیه کنید.

نام: tumblr_ljhna1MLcs1qzzj3yo1_r1_500.jpg
مشاهده: 884
حجم: 65.6 کیلو بایت
    عموم کاری که اکثر سازنده های مبتدی انجام میدن اینه که Grbl v.8 رو روی برد فلش میکنند و با استفاده از نسخه مثلا ویندوزی (که هماهنگ با نسخه نوشته شده روی برد هست) برای ارسال کدها به برد استفاده میکنند. به این ترتیب دیگر یک کابل بندی ساده و روتین و کانفیگ یک سی ان سی بسیار ساده رو پیش روی خود دارند. تو صیه من هم به شما همین روش است.
    نکته قابل تامل اینه که برای ارتباط با آردوینو باید از پورت USB استفاده کرد به همین خاطر هم نرم افزارهایی مثلGrbl توسعه پیدا کردند و اکثرا از آن استفاده میکنند.
    برای استفاده از نرم افزارهای قدرتمندی مثلmatch3 و ... و استفاده از مزایای بسیار زیاد اونها و انجام کارهای حرفه ای تر که با پورتهای com و پارالل کار میکنند و باید پینهای ارتباطی رو درون اونها مشخص کرد یا باید از مدارهای واسط استفاده کرد وبا ساخت یا تهیه یک breakout board و یا H-bridge مناسب به پورتهای پارالل وصل شوید و یا بطور کلی از درایورهای مخصوص و بدون برد آردوینو ماشینتون رو از نو بسازید (من از این روش استفاده کردم) ویا اینکه از ترفند های نرم افزاری استفاده کنید و از پرتکلهایی مثل Modbus استفاده کنید و match3 رو برای استفاده از یک برنامه واسط که بین ماشین و match3 قرار میگیرد ومبتنی بر Modbus است، کانفیگ کنید. برای عزیزانی که میخواهند بیشتر در این مورد بدانند میتوانند به این آدرسها

Modbus, Arduino, Mach3 and Brains..oh my at Buildlog.Net Blog

Arduino (UNO) ModBus and Mach3
    مراجعه و همه چیز رو در این مورد بفهمند.
    بطور کلی استفاده از هر نوع نرم افزار CAM طرفدارهای خاص خودش را دارد. ولی فعلا جایگزینی مناسب تر از Grbl برای آردوینو نیست.

Junior Member

سلام

ببخشيد لطفا در اين مورد من را راهنمايي کنيد من براي قسمت الکترونيک سي ان سي ام اين برد ها رو تهيه کردم .اردينو . شيلد درايو cnc . درايور a4988 .حالا هر چي ميگردم ديتاشيت براي شيلددرايو پيدا نميکنم يعني نميدونم کدام جمپر ها بايد بسته باشه کدام باز خروجي ميکرو سويچ ها کدام هستن لطفا راهنمايي کنيد ممنونم

Junior Member
    سلام دوست عزیز.
    تنوع این شیلد ها که خیلی زیاده و هرکدوم هم دیتاشیت مختص خودشونو دارن ولی خوشبختانه مطلب راجع به این شیلد ها هم زیاده ولی حالا منم نتیجه یه سرچ کوچیک خودم رو اینجا میذارم امیدوارم به دردت بخوره
    دیتا شیت این برد و توضیحات کامل مربوط به اون رو از این لینک میتونی ببینی آشنایی با سی ان سی (CNC) - Arduino 07 بررسی درایور استپ موتور A4988 و یه پروژه ساده با این درایور رو هم توی لینک روبرو میتونی پیدا کنی آشنایی با سی ان سی (CNC) - Arduino 08 راه اندازی استپ موتور با بورد Arduino و ماژول A4988
    چیزی که دنباش میگردی هم فکر کنم این شکل باشه:

نام: 0J3360_600.jpg
مشاهده: 606
حجم: 21.9 کیلو بایت
    موفق باشی

Junior Member
    با سلام

من استپ موتور 43BYGH403 رو خریداری کردم ، توضیحاتش نوشته که ولتاژ نامی 2.4V داره .

استپر موتور 1.5 آمپر BYGH403 مناسب برای پرینترهای سه بعدی

می خواستم بپرسم ولتاژ power motor supply همین 2.4V یا نه ؟؟؟؟
    ویرایش توسط reza1121 : 04-03-2015 در ساعت 08:40 PM

c.j
    c.j آنلاین نیست.
    Junior Member
    نقل قول نوشته اصلی توسط reza1121 نمایش پست ها
    با سلام

من استپ موتور 43bygh403 رو خریداری کردم ، توضیحاتش نوشته که ولتاژ نامی 2.4v داره .

استپر موتور 1.5 آمپر bygh403 مناسب برای پرینترهای سه بعدی

می خواستم بپرسم ولتاژ power motor supply همین 2.4v یا نه ؟؟؟؟

نه دوست عذیذ . Mototr power supply مربوط به برد تغذیه ی درایور استپر میباشد که معمولا بین 8 الی 24 ولت است .در حالت کلی ولتاز نامی موتور زیاد برای ما مهم نیست و حداکثر جریان موتور در محاسبات ما دخیل میباشد.
    موفق باشید.

Junior Member
    سلام
    یه خسته نباشید بزرگ واسه ی این تاپیک مفید
    من هم مثل بقیه ی دوستان ساختن بدنه ی cnc تموم شده ولی توی قسمت الکترونیکش بدجور گیر کردم.الان پروگرمر من ک آزدینوست و مشخصه .استپ موتورهایی ک میخوام بخرم گشتاور 5کیلو گرم و جریان 2آمپر ک اینم مشخصه ولی مشکل من اینجاست ک از چ درایوری استفاده کنم ک هم داغ نکنه هم جوابگوی استپ موتورام باشه. چون cnc من برای حکاکی روی mdf و نگرانیم از اینکه ک ب موتورا فشار بیاد و درایورا رو بسوزونه.دوستان اگه درایوری سراغ دارن ک جوابگوی کارم باشه معرفی کنن ممنون میشم.
    موفق و پیروز باشید

Junior Member
    سلام دوست عزیز (amin_mh)،
    واقعا کار زیبایی انجام دادید... بسیار ممنونم...
    من میخواهم یک دستگاه CNC مشابه دستگاهی که شما ساختید بسازم.
    آیا امکان داره فایل های ساخت این دستگاه CNC که فرمودید را در اینجا قرار دهید یا به ایمیل بنده ارسال نمایید:
    mclaren.f1.m@gmail.com
    با تشکر از توجه شما.

Junior Member
    کسی نیست جواب مارو بده؟؟؟

صفحه 1 از 15 12311 ... آخرینآخرین